ایجاد ۴۵۰۰ نقطه برداشت صوت در اطراف مراکز آموزشی و درمانی مشهد

معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: بررسی‌های دقیق و اندازه گیری توسط دستگاه‌های پیشرفته سنجشگر آلودگی صوتی نشان می‌دهد در اکثر خیابان‌های شهر مشهد تراز صوت بالاتر از ۷۰ دسی بل به ثبت رسیده که از استانداردها بالاتر است.

به گزارش ایمنا، مهدی یعقوبی اظهار کرد: آلودگی صوتی یکی از مشکلات زیست محیطی کلانشهرها محسوب می‌شود که می‌تواند اثرات زیان باری بر سلامت جامعه داشته باشد.

وی افزود: به همین منظور برای حفظ سلامت شهروندان مقادیر شدت صوت در مشهد به دو شکل ایستگاه‌های سنجش صوت ثابت و دستگاه‌های پرتابل پایش و اندازه گیری می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد تصریح کرد: مکان‌یابی محل استقرار ایستگاه‌های سنجش صوت و برداشت‌های موردی (پرتابل)، بر اساس نتایج مطالعات علمی که به صورت ویژه در این خصوص صورت گرفته، انجام شده است و بر این اساس در مرحله نخست، پنج ایستگاه ثابت سنجش شدت صوت خریداری و در محل‌های خیابان مفتح، چهارراه شهدا، مصلی و میدان ۱۵ خرداد نصب شده است.

وی با بیان اینکه میزان شدت آلاینده‌های صوتی در اطراف مراکز بهداشتی و درمانی توسط دستگاه‌های سیار سنجش صوت برداشت شده است، گفت: ۴۵۰۰ نقطه برای برداشت میزان شدت صوت در اطراف مراکز آموزشی و درمانی انتخاب شده است که بر اساس اندازه گیری های انجام شده، میانگین شدت صوت در اطراف مراکز آموزشی ۶۰ دسی بل و میانگین شدت صوت در اطراف مراکز درمانی ۶۵ دسی بل ثبت شده است.

یعقوبی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، استاندارد میزان شدت صوت برای مناطق مسکونی، ۵۵ دسی بل در روز و ۴۵ دسی بل از ساعت ۲۲ الی ۷ صبح است در حالی که در اکثر خیابان‌های شهر مشهد تراز صوت بالاتر از ۷۰ دسی بل به ثبت رسیده است.

وی اظهار کرد: طبق برداشت‌های انجام شده میزان شدت صوت در ساعت ۱۱ و ۱۹ در بالاترین حد در این ۵ ایستگاه بوده است و همچنین در خرداد ماه کمترین میزان شدت صوت و در اسفند ماه بالاترین میزان شدت صوت در ایستگاه‌های یاد شده به ثبت رسیده است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: در برخی نقاط شهر که محل عبور خط پرواز هواپیما بر فراز شهر است، میزان شدت صوت از حد استاندارد بسیار بالاتر و به حدود ۱۰۰ دسی بل می‌رسد.

کد خبر 438806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.