ارتباط مصرف سیگار الکترونیکی با افزایش خطر ابتلاء به کووید -۱۹

نتایج یک تحقیق جدید نشان میدهد: مصرف سیگار الکترونیکی با افزایش خطر ابتلا به بیماری کووید -۱۹ ارتباط دارد.

به گزارش ایمنا، نتایج به دست آمده در این بررسی جدید حاکی از آن است: مصرف سیگار الکترونیکی حداقل در نوجوانان و جوانان با افزایش خطر ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ مرتبط است.

در این بررسی محققان به مطالعه روی بیش از ۴۳۰۰ نوجوان و جوان آمریکایی ۱۳ تا ۲۴ سال پرداختند. این افراد به پرسش‌هایی در مورد عادت به مصرف سیگار و سیگار الکترونیکی و مشاهده علائم بیماری کووید -۱۹ پاسخ دادند.

در میان افرادی که تست تشخیصی کووید -۱۹ انجام داده بودند مشخص شد مصرف سیگار الکترونیکی با افزایش پنج برابری احتمال ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ همراه است همچنین افرادی که هم به مصرف سیگار الکترونیکی و هم سیگارهای معمولی اعتیاد داشتند هفت برابر بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ بوده‌اند.

محققان اظهار کردند: جوانان تصور می‌کنند که به دلیل جوان بودن به کروناویروس آلوده نمی‌شوند یا علائمی از بیماری کووید -۱۹ را تجربه نمی‌کنند اما نتایج این مطالعه نشان داد افرادی که عادت به استعمال سیگارهای معمولی و الکترونیکی دارند با خطر فزاینده ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ مواجه هستند.

محققان از چرایی ارتباط میان مصرف سیگار و افزایش خطر ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ اطلاعی ندارند اما به گفته آنان چندین فرضیه در این رابطه مطرح است. مصرف سیگارهای معمولی و الکترونیکی به ریه‌ها آسیب می‌زند و سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است فرد را در معرض کروناویروس و ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ قرار دهد.

بنا به گزارش ایسنا، همچنین به گفته محققان رفتارهایی از قبیل تماس دست‌ها با صورت و دهان هنگام مصرف سیگار می‌تواند احتمال خطر ابتلاء به کووید -۱۹ را افزایش دهد.

کد خبر 438634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.