تخریب بخشی از ساباط تاریخی "بیدل" در بوشهر

بخشی از ساباط تاریخی و ثبت ملی بیدل واقع در محله قلعه دزفول به علت فشار نخاله‌های ساختمانی تخریب شد.

به گزارش ایمنا، مسعود شامدیل، رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول اظهار کرد: ساباط بیدل مربوط به دوره قاجار در محله قلعه دزفول در کوچه مجدیان واقع شده که در ۱۲ بهمن ماه سال ۸۱ با شماره ۷۱۰۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

وی تخریب املاک شمالی و جنوبی را عامل صدمات جدی وارد شده بر این ساباط تاریخی دانست و افزود: این اثر ثبت ملی بوده که برخی افراد به دلیل دستیابی و برون رفت از مشکلات خانه‌های قدیمی و تاریخی و بلا تکلیف بودن آن اماکن، در اقدامی خودسرانه این اثر تاریخی را تخریب کردند.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول با بیان اینکه انباشته شدن مصالح و نخاله‌های ساختمانی پشت دیوار به این ساباط تاریخی فشار آورده بود، گفت: افزایش حجم مصالح و ورود آب در فصل بارندگی تخریب این بنا را به همراه داشته است.

شامدیل عنوان کرد: باید اقدام قانونی برای مقابله با اقدامات صورت گرفته نسبت به بافت قدیم و آثار تاریخی انجام شود.

وی با بیان اینکه تردد از این ساباط از سال‌های گذشته ممنوع شده بود، افزود: بازسازی این اثر تاریخی بزودی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول آغاز می‌شود.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول ادامه داد: بافت قدیم دزفول هویت تاریخی این شهر است که مردم نیز باید علاوه بر نهادهای دولتی در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

منبع: ایرنا

کد خبر 438438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.