تاکید روحانی بر حمایت از نقش آفرینان در عرصه تولید دارو و واکسن کرونا

رئیس جمهور با قدردانی از همه کسانی که در زمینه تولید دارو و واکسن بیماری ها بویژه در زمینه مقابله با بیماری کووید ۱۹ تلاش می کنند، گفت: در ماه های گذشته قدم های خوبی برای تولید دارو و واکسن ویروس کرونا برداشته شده و این راه باید تا رسیدن به نتیجه نهایی و قطعی با قدرت و سرعت ادامه داد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست با جمعی از مدیران نقش آفرین در عرصه تولید دارو و واکسن در بخش‌های مختلف اعم از دولتی، عمومی و شرکت‌های دانش بنیان، تاکید کرد: به مردم عزیز اطمینان می‌دهیم که دانشمندان، محققان و متخصصان جوان کشور در شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مسئول با انگیزه بالا و تلاش شبانه روزی برای تولید دارو و واکسن کرونا تلاش می‌کنند و دولت نیز حمایت لازم و کامل را از این تلاش‌ها انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش برای تولید دارو و واکسن مورد اطمینان برای درمان و پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا به این معنا نیست که در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، تردید داشته باشیم، گفت: تا زمانی که واکسن و داروی مورد تأیید این ویروس در اختیارمان قرار نگیرد باید اجرای دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار همه ما باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: پروتکل‌های بهداشتی در همه امور و مراسم‌ها اعم از مراسم عبادی مستحب و واجب باید به صورت کامل اجرا شود، ضرورت این موضوع به حدی است که حتی فریضه واجب حج هم امسال برگزار نشد و میزبان مراسم حج و همچنین کشورها به این نتیجه نرسیدند که این مراسم عبادی واجب امسال برگزار شود.

روحانی با بیان اینکه در همه مراسم‌ها، همه باید پروتکل‌های بهداشتی را دقیق و کامل رعایت کنیم، گفت: همانطور که آئین‌های ماه رمضان با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار شد، عزاداری‌های ماه محرم نیز برگزار می‌شود و ما این معنویت را نیاز داریم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی انجام شده در زمینه مقابله با ویروس کرونا، افزود: شیوع ویروس کرونا در کنار مشکلاتی که برای مردم و کادر درمان کشور ایجاد کرد، یک فرصت تحقیقات علمی و انجام یک تلاش پژوهشی فوق‌العاده را ایجاد کرده است و محققان و پژوهشگران کشور با همه توان بسیج شده‌اند تا در سریع‌ترین زمان برای مهار این ویروس عالم گیر اقدام کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه شیوع این بیماری شرایط خاصی برای دنیا ایجاد کرده است، گفت: باید تلاش در دو مسیر تولید دارو و واکسن برای درمان و پیشگیری از ابتلاء به این ویروس با قدرت ادامه یابد.

روحانی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در مورد اقدامات انجام شده برای تولید واکسن کرونا با استفاده از شیوه‌های مختلف، گفت: تولید واکسن‌های مورد نیاز جامعه همیشه از تأکیدات دولت یازدهم و دوازدهم بوده است و امروز با توجه به شیوع ویروس کرونا در مرحله‌ای هستیم که همه باید در بخش دانش فنی تولید این واکسن مورد حمایت قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه هر شیوه‌ای که در تولید واکسن بیشتر مورد تأیید قرار گیرد از حمایت بیشتر دولت برخوردار خواهد بود، افزود: خوشبختانه امروز در کشور ما همپای کشورهای پیشرفته دنیا گام‌های مهمی در زمینه تولید دارو و واکسن این بیماری برداشته شده است.

رئیس جمهور حمایت از توسعه شرکت‌های دانش بینان را از اولویت‌های دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و افزود: افزایش تعداد این شرکت‌ها از ۵۰ به ۵۰۰۰ شرکت دلیل روشنی برای حمایت دولت از توسعه شرکت‌های دانش بنیان است و خوشبختانه امروز شاهدیم که این شرکت‌ها نتایج خوبی تقدیم جامعه کرده و آماده ورود به بازار بورس هستند و در سطح دنیا نیز عرض اندام می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه با تلاش‌های انجام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه درمان مبتلایان به ویروس کرونا در موج‌های اول و دوم بیماری شاهد موفقیت‌های خوبی از سوی کادر درمان و بیمارستانی کشور هستیم، گفت: ملت ایران به رغم خطرات ویروس، شاهد توانمندی محققان و متخصصان کشور بوده‌اند.

وی با اشاره به ناشناخته بودن ویروس کرونا و مشخص نبودن زمان دقیق پایان این بیماری عالم گیر، گفت: با توجه به اینکه ساخت واکسن مورد تأیید زمان بر است همچنان باید با رعایت اصول بهداشتی خود را در مقابل این ویروس مصون نگه داریم و محققان، متخصصان و کادر درمانی و پرستاری را در راه مقابله با این بیماری یاری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به انتظارات مطرح شده از سوی مدیران نقش آفرین در عرصه تولید دارو و واکسن، اعم از ضرورت خرید تضمینی واکسن از سوی دولت، گفت: دولت خرید محصول تولید شده مورد تأیید را تضمین می‌کند و برای ارائه تسهیلات مورد نیاز شرکت‌ها در این زمینه از هرگونه کمکی دریغ نخواهد کرد.

روحانی تاکید کرد: علت تشکیل این جلسه این بوده است که اطمینان داشته باشید دولت در این مسیر از شما حمایت خواهد کرد و مطمئن هستم که در این راه و حرکت امیدوارانه به نتیجه خواهیم رسید.

پیش از سخنان رئیس جمهور، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سورنا ستاری معاون علمی و تحقیقاتی رئیس جمهور گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی بخش‌های دولتی، عمومی و شرکت‌های دانش بنیان برای تولید دارو و واکسن کرونا ارائه کردند و در ادامه تعدادی از مدیران نقش آفرین در این زمینه با ارائه گزارشی از روند پیشرفت کار، نیازها و نکات مورد نظر خود را مطرح کردند.

ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، درخواست خرید تضمینی واکسن تولید شده مورد تأیید از سوی دولت، ارائه تسهیلات و کمک‌های مورد نیاز شرکت‌های فعال در زمینه تولید دارو و واکسن از جمله خواسته‌های مطرح شده بود.

کد خبر 438377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.