جهانگیری: واکسن آنفلوآنزا باید در حد نیاز کشور تامین شود

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی و نظارت مستمر بر نحوه تامین کالای اساسی و دارو گفت: باید واکسن‌آنفلوآنزا در حد نیاز کشور تامین شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» روز سه شنبه در جلسه بررسی مسائل مربوط به تأمین کالاهای اساسی بر ضرورت برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت مستمر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط بر نحوه تأمین کالاهای اساسی و دارو در کشور تاکید کرد.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های متولی تأمین کالاهای اساسی باید علاوه بر برنامه‌ریزی برای تأمین نیازهای جاری کشور، جلساتی را به صورت مستمر برای بررسی و ارزیابی میزان ذخایر کالاهای اساسی برگزار کنند تا این ذخایر از میزان مصوب کاهش پیدا نکند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اقدامات وزارت بهداشت برای ساخت واکسن کرونا که همگام با سایر کشورها در حال انجام است و نیز هماهنگی‌های انجام شده برای واردات واکسن آنفلوانزا تصریح کرد: واکسن آنفلوانزا باید حتماً در حد نیاز کشور تأمین شود و در خصوص واکسن کرونا نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید این اطمینان را به جامعه بدهد که برنامه‌ریزی‌های لازم برای تولید و خرید این واکسن از شرکت‌ها و کشورهای پیشتاز در تولید این محصول در حال انجام است.

جهانگیری ضمن تاکید بر ضرورت تأمین ارز مورد نیاز بذر، کود، سموم دفع آفات و سایر نهاده‌های کشاورزی گفت: لازم است بانک مرکزی ارز مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین این محصولات را پرداخت کند تا مشکلی برای تولید محصولات زراعی و باغی وجود نداشته باشد.

در این جلسه معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو گزارشی از وضعیت موجود دارو و روند تأمین ارز مورد نیاز واردات دارو و میزان ذخایر مواد اولیه تولید ارائه کردند.

سید کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی و حسین مدرسی خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تأمین کالاهای اساسی، روند تأمین ارز مورد نیاز و تأمین مواد اولیه تولید کارخانجات پرداختند و توضیحاتی در خصوص چالش‌ها و مسائل پیش رو مطرح کردند.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، معاون ارزی بانک مرکزی گزارشی از روند تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و دارو و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل ارائه کرد و بر آمادگی بانک مرکزی بر تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و دارو مطابق برنامه پیش بینی شده تاکید کرد.

همچنین این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل پیش روی تأمین کالاهای اساسی و دارو، تصمیماتی برای سرعت بخشیدن به روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور اتخاذ شد و برای حل مسائل مرتبط با لاستیک هم مقرر شد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت جلسه‌ای را در این خصوص برگزار و مشکلات موجود را به سرعت برطرف کنند.

کد خبر 438366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.