تهرانی‌ها هر ۲۴ روز به اندازه وزن برج میلاد زباله تولید می‌کنند

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: تهرانی‌ها هر ۲۴ روز حدود ۵۸ هزار تن و به اندازه وزن برج میلاد زباله تولید می‌کنند.

به گزارش ایمنا، به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، نرگس رجایی با اشاره به دلایل اجرای طرح واگذاری مخازن جدید و حذف تدریجی مخازن یک هزار و ۱۰۰ لیتری از سطح شهر، اظهار کرد: در تهران به طور متوسط روزانه حدود ۶ هزار و ۵۰۰ تن و به اندازه وزن ۳۸ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ (بدون بار و مسافر) پسماند تولید می‌شود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که مجتمع پردازش و دفع آراد کوه برای مدت نیم قرن محل دفن پسماندهای شهر تهران و حتی برخی از شهرها و روستاهای اطراف بوده است.

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: با توجه به شرایط فعلی و محدودیت زمین باقی مانده تنها در صورت احداث مرکز دفن جدید می‌توان به دفن پسماندها طی ۱۰ الی ۱۵ سال آینده امیدوار بود و در غیر این صورت و با ادامه روند فعلی تنها برای چند سال آینده امکان دریافت پسماندها در این مجتمع وجود دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تدبیر برای ساماندهی مشکل زباله در تهران، به روش‌های مدیریت پسماند طی دهه‌های گذشته عنوان کرد: طرح مکانیزاسیون خدمات شهری در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ به صورت پایلوت در چند منطقه از تهران به مرحله اجرا درآمد و در نهایت در اواسط این دهه در کل شهر تهران فراگیر شد.

به گفته رجایی در قالب این طرح، مخازن ۱۱۰۰ لیتری مشکی رنگ در معابر مختلف شهر نصب و به تدریج به عنوان محلی برای ذخیره‌سازی موقت کیسه‌های حاوی پسماند خانوارها در میان شهروندان معرفی شد.

وی با بیان اینکه نصب ۵۳ هزار مخزن در اماکن مختلف شهر در گذر زمان با مشکلات زیادی همراه شد، اضافه کرد: از جمله مهمترین مشکلات می‌توان به حذف در مخازن و گسترش حضور و فعالیت عوامل غیرمجاز جمع‌آوری پسماند خشک در شهر تهران اشاره کرد.

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد: حذف در مخازن با انتشار بو و تکثیر حشرات موذی و فعالیت جانوران موذی مثل گربه و موش همراه بود و از طرفی سهولت دسترسی عوامل غیرمجاز به پسماندهای خشک تفکیک نشده موجود در مخازن را فراهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر طرح کاپ با هدف حذف و کاهش پدیده زباله‌گردی، کاهش تولید پسماند و تفکیک در مبدا به طور پایلوت در مناطق ۶، ۱۶، ۲۱ و ۲۲ اجرا می‌شود، گفت: در طرح جدید، به طور کلی انتقال مخازن تفکیک پسماند تر و خشک به ۲۰۰ هزار پلاک ثبتی در شهر تهران پیش‌بینی شده است.

رجایی اضافه کرد: روند کار بدین شکل است که بر اساس تعداد واحدها و خانوارها، دو مخزن مشکی برای پسماندهای تر و آبی رنگ برای پسماندهای خشک با ظرفیت متفاوت به هریک از ساختمان‌های تحت پوشش ارائه شده و با هماهنگی پیمانکاران پسماند تر و خشک مناطق، مخازن مشکی رنگ سه بار در هفته و مخازن آبی رنگ دو بار در هفته تخلیه می‌شود.

رجایی اظهار امیدواری کرد: با اجرای طرح کاپ در تمامی مناطق تهران و ایجاد زیرساخت‌های لازم همچون اپلیکیشن‌های جمع‌آوری پسماند خشک به تدریج شاهد کاهش هزینه‌های حمل و انتقال پسماند و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا، کاهش میزان پسماند ورودی به مجتمع آراد کوه، توسعه صنایع بازیافت، کاهش دفن و حفظ محیط زیست و افزایش خلوص پسماندهای تر و در نهایت تولید کمپوستی مرغوب تر در مجتمع آراد کوه باشیم.

کد خبر 436813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.