برگزاری کنکور بدون شرایط لازم باید ممنوع شود

مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران در مورد تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه صادر کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در متن این بیانیه که خطاب به دکتر حسن روحانی است، آمده است:

"بعد از سلام و قدردانی از زحمات حضرتعالی در هدایت سکان کشور در این برهه تاریخی بحران کرونا، مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است که به کار سلامت می‌پردازند لازم می‌داند نگرانی عمیق خود را از آنچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور می‌گذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعی که به دلیل سنت‌های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم آنها نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبعات این احساس مسئولیت ابعاد بزرگ‌تری می‌یابند.

به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه‌ای که شامل انجمن‌های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می‌شود، به عنوان مجموعه‌ای که تک تک آحاد او ماه‌هاست در پیکاری بی امان با این بحران به سر می‌برند و نقاط ضعف را بخوبی تجربه کرده و می‌شناسند هشدار می‌دهیم عدم رعایت توصیه‌های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلاء و مرگ و میر با ابعاد ی به مراتب دهشتناک‌تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه دویست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلاء ثبت می‌شود بر اساس برخی پیش بینی‌ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده این آمار تا ١٦٠٠ مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت.

خستگی نیروهای انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم اشکار می‌کند.

بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی آن اعلام می‌کنیم:

"عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیداً ممنوع گردیده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد."

اولاً: خطر شعله ور شدن ابتلاء و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من والشمس است و بازتاب منفی این ابتلاء در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم و بخصوص دین‌داران شایان تأملی ویژه است. چراکه بر اساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان‌ها است.

ثانیاً: عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همواره، و همه ساله و بخصوص در این ایام بر روح و روان این ملت آنچنان جاری است که نیاز به تبلیغ ندارد. از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی تَر، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر می‌شود. شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تأثیر منفی آن بر توده علاقمندان ابی عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی می‌توان پیش بینی کرد.

محدودیت‌های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه‌های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.

مردم فهیم ایران بی تردید ارزش سختگیری‌های دولت -این پدر سخت گیر عاقبت اندیش -را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه برخی شهرها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت.

کد خبر 436783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.