تشخیص یک ساعته کووید-۱۹ با استفاده از هوش مصنوعی

محققان آزمایش جدیدی برای تشخیص ویروس کووید-۱۹ ابداع کرده‌اند که مبتنی بر هوش مصنوعی است و در مدت یک ساعت از ورود بیمار به بخش اورژانس بیمارستان با آنالیز علائم حیاتی و داده‌های آزمایش خون، آلودگی بیمار را به این ویروس تشخیص می‌دهد.

به گزارش ایمنا، روزنامه دیلی میل نوشت: این آزمایش جدید موسوم به Curial AI که توسط محققان دانشگاه «آکسفورد» در انگلیس ابداع شده است ، تشخیص‌های خود را تنها بر اساس اطلاعاتی که به طور مرتب جمع‌آوری می‌شود، انجام می‌دهد.

در حال حاضر آزمایش‌هایی که برای تشخیص ویروس کرونا انجام می‌شود، شامل تجزیه و تحلیل مولکولی سواب های مخصوص بینی و گلو است که نتایج این آنالیزها معمولاً حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

اما به گفته محققان، این آزمایش جدید می‌تواند وضعیت ابتلای بیمار به کووید -۱۹ را تقریباً فوری پیش بینی کند.

محققان دانشگاه آکسفورد، آزمایش جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را در فاصله زمانی روزهای ۲۰ آوریل تا ششم ماه مه بر روی داده‌های ۳ هزار و ۳۲۶ بیماری که به بخش اورژانس چهار بیمارستان این دانشگاه مراجعه کرده بودند، آزمایش کردند.

«اندرو سلطان» محقق ارشد این مطالعه گفت: این ابزار در ۹۲ درصد موارد توانست وضعیت ابتلاء به کووید ۱۹ در بیماران را به درستی پیش بینی کند. تا زمانی که منفی بودن تست کووید ۱۹ بیماران تأیید شود، باید اقدامات احتیاطی درباره بیمارانی با علائم ابتلاء به ویروس کرونا انجام شود. این سیستم به اجرای این اقدامات و جلوگیری از شیوع بیماری کمک می‌کند.

مشروح این آزمایش جدید در نشریه medRxiv repository منتشر شده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 436636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.