ممانعت از خروج ارز با ساخت قطار ملی

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه خودکفایی در ساخت قطعات مترو، کمبود ناوگان حمل و نقل ریلی را برطرف می‌کند، گفت: انجام پروژه قطار ملی مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

به گزارش ایمنا، علی امام درباره روند ساخت قطار ملی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اقدامات در پروژه قطار ملی، طراحی و ساخت سیستم رانش قطار مترو برای نخستین بار و با استفاده از تخصص مهندسان و طراحان شرکت‌های دانش بنیان داخلی است‌.

وی افزود: در این فرایند زنجیره کامل سیستم رانش شامل ترکشن موتور، گیربکس و کوپلینک، باکس برق فشار قوی (HV Box)، مبدل برق کمکی (ACM)، مبدل کنترل ترکشن موتور (MCM)، مقاومت ترمزی (DBR) و سلف خط (Line Inductor) بومی سازی شده که سهم حدود ۲۵ درصدی در کل قطار را دارد. این موضوع علاوه بر تأمین نیاز ساخت قطار مترو، در تأمین لوازم یدکی مصرفی و همچنین در تعمیرات اساسی ناوگان کنونی نیز دارای اهمیت به سزایی است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران خاطرنشان کرد: با اتمام تست‌های مورد نیاز، ایران جز چند کشور محدود در طراحی و تولید سیستم رانش در دنیا قرار می‌گیرد همچنین برای اولین بار در داخل و در قالب این پروژه شبکه کنترل و مانیتورینگ قطار (TCMS) به دست مهندسین کشور راه اندازی می‌شود که با داشتن سهمی حدود ۵.۱ درصد از کل قطار، در ایجاد قابلیت انتخاب تجهیزات از بازار جهانی و ارتقای زیر مجموعه‌ها نقش حیاتی دارد.

وی گفت: در راستای ارائه خدمات بهینه به شهروندان و مسافران، در قطار متروی ملی سیستم اطلاع رسانی به مسافران ارتقا پیدا کرده و بستر نرم افزاری و سخت افزاری آن توسط شرکت دانش بنیان ملی طراحی، نصب و راه اندازی شده است.

امام اضافه کرد: با وجود بهره برداری بیش از ۲۶۰۰ عدد بوژی در ساختار قطارهای متروی تهران نیاز به بیش از ۲۰۰۰ عدد در چند سال آینده، تا قبل از این پروژه این زیرمجموعه که حدود ۱۲ درصد از قطار مترویی هست از خارج وارد می‌شد. در این پروژه برای اولین بار ۱۴ عدد بوژی مورد نیاز قطار توسط شرکت دانش بنیان داخلی طراحی و در حال ساخت است که تحقق این امر در آینده نزدیک می‌تواند وابستگی به بیگانگان را مرتفع سازد.

وی ادامه داد: در این پروژه برای نخستین بار راهرو بین واگن‌ها (گنگوی)، تهویه مسافری، تهویه کابین راهبر، مبدل اضطراری و رله باکس قطار مترو بومی سازی و از خروج مقادیر قابل توجهی ارز جلوگیری شده و باور ملی در این صنعت افزایش یافته است.

مدیرعامل مترو تهران با بیان اینکه در این پروژه ملی با بهره گیری از ظرفیت‌های داخلی و ابتکار متخصصان بومی از خروج مبالغ قابل توجهی ارز از کشور ممانعت به عمل آمده و بستر اشتغال‌زایی مهیا شده است، تصریح کرد: با همکاری شرکت‌های داخلی و شرکت واگن سازی تهران قطعاً می‌توانیم تأمین واگن‌های متروی تهران را سرعت بخشیم که این امر موجب رضایتمندی مردم هم فراهم خواهد شد.

منبع: فارس

کد خبر 436507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.