تکمیل بارانداز راه‌آهن آستارا با همکاری آذربایجان

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: اجرای پروژه بارانداز راه‌آهن آستارا در مسیر کریدور ریلی شمال - جنوب و در همسایگی جمهوری‌آذربایجان باید تسریع شود و در این خصوص رایزنی‌های لازم با مقامات این کشور همسایه انجام خواهد شد.

به گزارش ایمنا، سید عباس موسوی روز جمعه بعد از بازدید از بندر، گمرک و بارانداز راه آهن آستارا، اظهار کرد: هم افزایی دستگاه‌های اجرایی در ایران نیز برای تکمیل طرح بارانداز راه آهن آستارا ضروری است و جهت به سرانجام رساندن این طرح مهم تجاری، باید همت جدی وجود داشته باشد.

وی افزود: شهرستان آستارا به عنوان پیشانی نظام جمهوری اسلامی از سه مرز ریلی، زمینی و دریایی برخوردار است و اجرای خط آهن آستارا به رشت نیز به صورت جدی در دستور کار مسئولان قرار دارد.

رسول امیدی، مدیرکل گمرک آستارا هم در این بازدید گفت: وسعت بارانداز راه آهن این شهرستان حدود ۶۰ هکتار است و راه اندازی پایانه غله و نفت در آن، در دستور کار پیمانکار طرح قرار دارد و امیدواریم سایر دستگاه‌های خدمات رسان، در کنار گمرک در بارانداز راه آهن مستقر و فعال شوند.

وی افزود: روزانه حدود ۲۵ واگن کالا از راه آهن آستارا برای صادرات و واردات تردد می‌کنند و گسترش همکاری‌های اقتصادی کشورهای اروپایی و آسیای میانه از هدف‌های راه آهن آستارا-آستاراست.

به گزارش ایمنا، شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان، حاشیه دریای خزر و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و از سه مرز زمینی، دریایی و ریلی برخوردار است.‌

راه آهن آستارا - آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ۹۷ افتتاح شد و کشور مقابل برای احداث بارانداز راه آهن آستارا و خط ریلی آستارا به رشت، به ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری متعهد شده است و اکنون قطارهای باری روسیه و جمهوری آذربایجان به بارانداز راه آهن آستارا وارد شده و بارهای خود را تخلیه یا بارگیری می‌کنند و بعد از اتصال بارانداز و راه آهن آستارا به رشت، کریدور ریلی شمال - جنوب تکمیل و امکان انتقال کالا از جنوبی ترین بنادر به آستارا و خروج آن از کشور میسر خواهد شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 436456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.