جهانگیری: مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل شود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهارت باید به یک گفتمان در کشور تبدیل شود، گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای باید پیش بینی‌های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و مهارت‌های لازم را بر اساس این شرایط ارائه دهد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای و جمعی از مدیران کانون‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد کشور از نیروی انسانی به عنوان مهم‌ترین عامل توسعه کشور یاد کرد و گفت: آنچه می‌تواند ظرفیت‌ها و ابزارهای مادی و فیزیکی را به فعلیت برساند و کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد، نیروی انسانی است.

وی افزود: اگر آسیب شناسی کنیم که چرا ایران علیرغم چند دهه تلاش در جهت توسعه و تدوین برنامه‌های متعدد توسعه‌ای نتوانسته به جایگاه مطلوب خود در توسعه دست پیدا کند، حتماً یکی از مهم‌ترین دلایل این است که نیروی انسانی از مهارت کافی برخوردار نبوده و متناسب با شرایط پرورش نیافته است.

معاون اول رئیس جمهور تربیت نیروی انسانی را وظیفه اصلی نظام آموزشی کشور عنوان کرد و گفت: علاوه بر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، تعداد زیادی مراکز و مؤسسات آموزشی خصوصی نیز در کشور وجود دارد که این یعنی نهادهای متولی آموزش و توسعه به اندازه کافی در کشور ایجاد شده اما برون داد و دستاوردهای لازم محقق نشده است.

جهانگیری مهارت آموزی را از نیازهای اصلی کشور برشمرد و افزود: مهارت باید در کشور به یک گفتمان تبدیل شود و بتواند جایگاه خود را در نظام اداری کشور باز کند.

وی با ذکر خاطره‌ای از دوران تصدی وزارت صنایع خاطرنشان کرد: در آن زمان که موضوع نوسازی صنعت مطرح شد، برخی تصور می‌کردند که باید ماشین آلات و ابزارها تعویض شود، اما نوسازی صنعت یعنی ساختار نیروی انسانی متناسب با صنعت تعریف شود و نیروی انسانی برای فعالیت و کار در عرصه صنعت دوره‌های آموزشی و مهارت‌های لازم را طی کند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور باید پیش بینی‌های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و آموزش مهارت‌ها را متناسب با اقتصاد سال‌های آینده ارائه دهد، افزود: اقتصاد کشور که سال‌های متمادی به شکل سنتی بوده، امروز خواه ناخواه به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است و شرکت‌های دانش بنیان سهم بیشتری در این اقتصاد پیدا کرده‌اند و باید تلاش کنیم مهارت‌ها نیز به‌روزرسانی شود و متناسب با اقتصاد دیجیتال به نیروی انسانی کشور آموزش داده شود.

جهانگیری با تأکید بر اینکه گواهینامه‌های مهارتی باید در نظام اجرایی و اداری کشور ارزش و جایگاه خود را پیدا کنند، گفت: این گواهینامه‌ها باید در طبقه بندی مشاغل و سیستم اداری به رسمیت شناخته شود و چنانچه نیاز باشد دولت مصوبه‌ای در این خصوص به تصویب خواهد رساند البته باید آموزشگاه‌های ارائه دهنده مهارت و دوره‌های آموزشی نیز از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص برنامه‌ریزی برای آموزش مهارت‌ها در حوزه اقتصاد دریا محور تصریح کرد: اقتصاد دریا محور یکی از جهت‌گیری‌های اصلی اقتصاد کشور است و باید در این زمینه تلاش‌های جدی انجام دهیم چرا که در سال‌های گذشته با وجود چند هزار کیلومتر ساحل هنوز نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید از دریا استفاده کنیم و فرصت‌های شغلی متعدد مرتبط با دریا نظیر حمل و نقل دریایی، کشتی سازی، صیادی و … را افزایش دهیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به طرح پیشنهادی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برای آموزش مهارت به بیکاران گفت: لازم است این پیشنهاد در قالب طرحی جامع تدوین شود و اگر به شکل مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب به آن پرداخته شود می‌تواند گام مؤثری در اشتغالزایی و از بین بردن بیکاری باشد.

جهانگیری با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده در جلسه مبنی بر الزام تعطیلی آموزشگاه‌های مهارتی آزاد کشور در شرایط کرونایی، اظهار کرد: امروز هیچ یک از واحدهای تولیدی در کشور تعطیل نیستند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند که لازم است با تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی، فعالیت آموزشگاه‌های مهارتی آزاد نیز استمرار پیدا کند.

وی با اشاره به ایجاد پارلمان کارشناسان و مربیان کانون‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد کشور گفت: ایجاد این پارلمان ایده‌ای خلاقانه بوده است که می‌تواند به ارتقا جایگاه آموزشگاه‌ها و مهارت آموزی در کشور کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: تجربه نشان داده هرگاه به سمت مشورت با فعالان و ذی‌نفعان هر بخش حرکت کرده‌ایم، دستاوردها و نتایج مثبتی حاصل شده و این مجموعه‌ها تقویت شده‌اند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه نباید از اینکه نهادهای مدنی قدرت پیدا کنند واهمه داشته باشیم، تصریح کرد: اداره کشور نیازمند شکل‌گیری این نهادهاست و این نهادها سرمایه‌هایی در اختیار دولت هستند اما متأسفانه بعضاً دیده می‌شود که وقتی چنین نهادهایی شکل می‌گیرند، عده‌ای تلاش می‌کنند که آنها را زمین بزنند.

وی هفته مهارت را به همه کسانی که برای مهارت افزایی در کشور تلاش می‌کنند تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد: با ارتقا جایگاه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های آموزشگاه‌های آزاد شاهد افزایش مهارت در نیروی انسانی و کاهش بیکاری در کشور باشیم.

کد خبر 436315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.