کاهش نرخ اجاره در پی اعطای وام ودیعه به مستاجران

نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران، گفت: درحالی که بازار اجاره به واسطه اجرای مصوبه تعیین سقف قیمت‌ها آرام شده است، رونمایی از برنامه دوم دولت برای اعطای وام ۵۰ میلیونی به مستاجران یک بار دیگر باعث تقویت ثبات و بازگشت آرامش به بازار اجاره‌بها شده است.

به گزارش ایمنا، برنامه دولت برای توانمند کردن مستأجران با اعطای تسهیلات اجاره روز چهارشنبه رونمایی شد و رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت خبر داد که مقدمات پرداخت ودیعه اجاره از هفته پیش رو فراهم می‌شود.

این وام که برای مستأجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، برای مستأجران شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است با نرخ سود ۱۳ درصدی تعیین شده است، اقساط ماهیانه ندارد و مستأجران فقط سود ۱۳ درصدی را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت می‌کنند، وام به حساب مالک واریز می‌شود و پس از پایان قرارداد، اصل مبلغ به بانک برگردانده می‌شود.

این وام البته شامل مستاجرین واحدهای لاکچری و لوکس نمی‌شود و اجاره‌نشین‌ها در تهران باید صاحب خانه‌های تا ۷۵ متر و البته کد رهگیری ثبت شده باشند. مستأجران در سایر شهرها نیز با خانه زیر ۹۰ متر مشمول دریافت این وام خواهند شد.

«حسام عقبایی» در خصوص تخصیص وام اجاره و تأثیر آن بر بازار، گفت: تنظیم‌گری دولت در بازار اجاره توانسته تا حدود زیادی جو روانی را کنترل و از رشد قیمت‌های اجاره در تیرماه جلوگیری کند. دولت با ارائه تسهیلات بانکی به مستأجران درصدد جبران خلأ پولی و تطبیق شرایط مالی مستأجران با نرخ تورم است. تا آنجا که از همان لحظه‌ای که اعطای قطعی وام به مستأجران و رقم آن اعلام شد تا امروز تأثیر مثبتی در بازار اجاره داشته و یک بار دیگر جلو رشد جهشی را در ابتدای مردادماه گرفته است.

نایب رئیس اتحادیه املاک تهران، گفت: اکنون مصوبه تعیین سقف اجاره بها در حال اجرا است، بسیاری از مستأجران که برای تمدید قراردادهای خود به بنگاه‌های املاکی مراجعه می‌کنند به موجران می‌گویند باید سقف افزایش را رعایت کنند که اثر مثبتی بر بازار اجاره و مقابله با پیشنهادات فضایی مالکان داشته و قیمت‌ها را کنترل کرده است.

عقبایی گفت: اکنون به عنوان طرحی مهم برای کنترل بازار اجاره به دهک‌های متوسط و پایین کمک می‌کند تا بتوانند از پس قیمت‌ها بربیایند.

وی با بیان اینکه شرایط مستأجران طوری است که دولت مجبور به اتخاذ برنامه‌های فوری برای تنظیم‌گری بازار اجاره بود، گفت: توقع داریم اعطای «وام اجاره» ادامه دار باشد و تنها برنامه دولت فعلی نباشد. در بودجه کشور به آن نگاه شود و تبدیل به سیاست کلان شده و همچنین جامعه آماری گسترده‌تری را تحت پوشش قرار دهد و فقط شامل یارانه بگیران نشود.

نایب رئیس اتحادیه املاک استان تهران، افزود: دولت در دوران کرونا توانست طرح‌های حمایتی خود را برای مستأجران عملیاتی کند ما امیدوار هستیم در پسا کرونا نیز این طرح‌ها توسط مجلس به مصوبه تبدیل شود، مالکان نتوانند تا هر مبلغی روی اجاره بها بکشند و اعطای تسهیلات کمکی به مستأجران ادامه دار باشد.

به گفته عقبایی درمان اصلی بازار اجاره تولید مسکن استیجاری است و آن موقع می‌توان برنامه تسهیلات اعطایی را متوقف کرد.

وی توضیح داد: اجاره نشینی در دهه‌های اخیر روز به روز افزایش یافته است در حدی که در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ و در دهه ۸۰ نسبت به دهه ۷۰ شاهد رشد اجاره نشینی بودیم. میزان اجاره نشینی سیر صعودی داشته تا جایی که بیش از ۴۰ درصد از مردم تهران مستأجر هستند.

عقبایی گفت: نرخ تورم عمومی کشور در فرودین ۹۹ که کشور تعطیل بوده ۳۰ درصد اعلام شد. اما رشد حقوق کارمندان کشوری و لشکری بین ۱۵ تا ۲۲ درصد است که عمده مستأجران ما را تشکیل می‌دهند بنابراین جمعیت مستأجر کشوری نمی‌توانستند به تورم برسند و مجبور شدند یا محلات زندگی خود را تغییر دهند و یا به واحدی با متراژ کمتر پناه ببرند؛ در این شرایط برنامه‌های موقت دولت توانست این عقب ماندگی را تا حدود زیادی جبران کند.

منبع: ایرنا

کد خبر 435286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.