لایحه‌ای برای مدیریت منابع آبی پس از ۴۰ سال

وزیر نیرو گفت: بعد از حدود ۴۰ سال قصد داریم لایحه جدیدی برای مدیریت، حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع آبی تدوین کنیم.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، رضا اردکانیان در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارگروه ملی سازگاری مقابله با کم‌آبی تشکیل شده است، اظهار کرد: این تفکر را باید از ذهن مردم خارج کنیم که کم‌آبی و خشکسالی یک پدیده غیرمترقبه است در حالی که این موضوع در منطقه ما ذاتی بوده و باید به سمت سازگاری با آن حرکت کنیم.

وی یادآور شد: وزیران نیرو، کشور و صنعت، معدن و تجارت و رؤسای سازمان‌های برنامه و بودجه و حفاظت از محیط زیست در کارگروه ملی مقابله با کم‌آبی عضویت دارند.

اردکانیان گفت: برای استان‌ها برنامه سازگاری با کم‌آبی تدارک دیده شده، اطلاعات استان‌ها جمع‌آوری و تا حدودی توسعه آب محور استان‌ها بر اساس برنامه کارگروه مصوب می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از منابع آبی منوط به نهایی شدن برنامه کارگروه ملی سازگاری مقابله و با کم‌آبی استان‌ها است، تصریح کرد: درخواست داریم با برگزاری نشست‌های مشترک در خصوص موضوعات بین بخشی به وزارت نیرو کمک شود.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه همواره در سال پایانی دولت‌ها نوعی ارتفاع کم کردن طبیعی در دستگاه‌های اجرایی رخ می‌دهد که برای جلوگیری از آن برنامه‌های عملیاتی و اجرایی پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان سال قصد داریم ۲۵۰ هزار طرح بزرگ را به بهره‌برداری برسانیم و گزارش آن از پیش به مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری ارائه شده است.

اردکانیان افزود: دولت در سال پایانی به نقطه اوج از حیث تسلط و سعی و خطا رسیده و ملاحظاتی که می‌تواند بر آثار تصمیمات اثرگذاری داشته باشد به حداقل می‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه بعد از حدود ۴۰ سال قصد داریم لایحه جدیدی برای مدیریت، حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع آبی تدوین کنیم، یادآور شد: ۴۰ سال قبل قانون توزیع عادلانه آب به تصویب رسید، در حال حاضر با توجه به رشد جمعیت و تغییر اقلیم بحث پربود آب واقعی نیست، چالش ما حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع آبی موجود است.

کد خبر 433721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.