تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک در کشور

سرپرست وزارت صمت از توانایی تأمین مواد اولیه تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین ماسک مورد نیاز مردم در ایام پیش رو وجود ندارد.

به گزارش ایمنا به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی در جلسه ستاد ملی کرونا با بیان اینکه در واحدهای تولیدی مورد مبتلا به کرونا نداشته‌ایم، اظهار کرد: تمامی پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای تولیدی سراسر کشور رعایت شده است و مراقبت‌ها و فاصله‌های اجتماعی درون واحدهای تولیدی و کارخانجات به خوبی مدنظر قرار گرفته شده است.

وی با بیان اینکه نباید به خاطر شیوع بیماری کرونا فعالیت واحدهای تولیدی را محدود نمائیم، افزود: تولید مناسب اقلام مرتبط با کرونا، فراوانی دسترسی به این کالاها و متعاقب آن کاهش قیمت در بازار برای دسترسی عموم مردم را مد نظر داریم.

سرپرست وزارت صمت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شرایط خاصی قرار داریم و این شرایط خاص نیاز به اتخاذ تصمیمات خاص نیز دارد و در همین راستا تولید ماسک تا اطلاع ثانوی نیاز به هیچ گونه مجوز صنفی و صنعتی ندارد تا ماسک به راحتی در دسترس عموم مردم و اقشار مختلف جامعه قرار گیرد.

افزایش ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف

مدرس خیابانی با بیان اینکه اعتقاد دولت رفتن به سمت ماسک‌های پارچه‌ای و قابل شستشو است، بیان کرد: کارگاه‌های تولیدی باید به این سمت بروند، چراکه هم رقابت در تولید ماسک زیاد خواهد شد و هم از لحاظ تأمین مواد اولیه ماسک پارچه‌ای مشکلی نداریم.

وی گفت: انتظارمان از حوزه صنفی افزایش تولید ماسک‌های پارچه‌ای است، تولید این نوع ماسک نیاز به مجوز ندارد و فقط وزارت بهداشت باید نوع پارچه مورد استفاده را سریعاً تعیین تکلیف کند.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: تولید ماسک پارچه‌ای باید گسترش پیدا کند، تاکید رئیس‌جمهور نیز بر همین است، به نحوی که باید بازاریابی در این حوزه شود و رسانه‌ها و صدا و سیما آن را فرهنگ سازی کنند.

تولید روزانه ۶ میلیون ماسک صنعتی

مدرس خیابانی در خصوص ظرفیت‌های تولید ماسک نیز گفت: بنا بر آمار رسیده ۳.۵ میلیون ماسک کارگاهی در سراسر استان‌ها تولید می‌شود و همچنین ظرفیت تولید ماسک صنعتی نیز با توجه به ماشین آلات نصب شده شش میلیون می‌باشد.

سرپرست وزارت صمت در خصوص تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: باید انحصار تأمین مواد اولیه مختص یک یا دو کارخانه نباشد و مواد اولیه در کارخانه‌های مختلف تأمین بشود و نباید تأمین کننده یونیک در این حوزه باشد.

مدرس خیابانی همچنین بیان کرد: شبکه توزیع باید به گونه‌ای تنظیم بشود تا تولید کننده به ازای ارائه آمار تولید خود بتواند از شرکت‌های تأمین کننده مواد اولیه بدون واسطه و مستقیم، مواد اولیه خود را تأمین کند و به ازای تحویل و تولید ماسک به واحد تولیدی مواد اولیه داده شود. اولویت اصلی برای اتصال به این شبکه توزیع واحدهای صنعتی تولید ماسک است که دارای مجوز هستند.

بهترین مدل تولید، درون زنجیره تأمین است

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه باید تکمیل زنجیره تولید در هر واحد تولیدی در دستور کار قرار بگیرد، بیان کرد: ما فعلاً با این بیماری مواجه ایم و بهترین مدل تولید نیز تولید درون زنجیره تأمین است، گلوگاه ما نیز مواد اولیه است که باید به فکر تأمین آن باشیم.

سرپرست وزارت صمت خاطرنشان کرد: در حال حاضر نگرانی از بابت تولید ماسک نداریم و سازمان حمایت باید در این شرایط موضوع احتکار و اعلام موجودی ماسک و پارچه را جزو جرایم تخلفات صنفی و بازار قرار دهد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور روی عرضه ماسک ارزان‌قیمت تاکید دارند، تصریح کرد: وزارت بهداشت و بازرسان سازمان غذا و دارو باید به حوزه داروخانه‌ها که عموماً ماسک را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند ورود کنند، چرا که قیمت ماسک در شبکه توزیع مشخص است و هرگونه افزایش قیمت نیز باید با بررسی و ارائه اسناد به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان انجام شود.

سرپرست وزارت صمت از سازمان حمایت خواست در شرکت‌های تأمین کننده مواد اولیه مانند بافتینه و بافتسان بازرس مقیم مستقر نمایند و همچنین دایره نوع مواد اولیه مورد نیاز ماسک باید گسترده شود و وزارت بهداشت باید به این حوزه ورود کند.

وی همچنین از ستاد اجرایی فرمان امام خواست با توجه به ظرفیت خود که ۲.۵ میلیون تولید روزانه است، روزانه یک میلیون ماسک به وزارت بهداشت و یک میلیون ماسک برای توزیع در مناطق محروم پخش کند.

شبکه توزیع ماسک باید نظام‌مند شود

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه مردم باید همه جا به ماسک دسترسی آسان داشته باشند، گفت: با آمار ارائه شده ظرفیت تولید ماسک صنفی و صنعتی ۱۱ میلیون ماسک است، فقط روی شبکه توزیع باید کار شود، این شبکه ارتقا یابد و نظام مند شود.

مدرس خیابانی همچنین تصریح کرد: ماسک یا نباید دو نرخی باشد و یا اگر ماسک دونرخی را قبول داریم پس باید در دو شبکه مجزا توزیع گردد. بر اساس موافقت وزارت بهداشت، تحویل سهمیه و حواله مواد اولیه توسط معاونت امور صنایع وزارت خانه انجام بشود.

همچنین معاون امور صنایع وزارت صمت در این جلسه گفت: ظرفیت تولید ماسک صنعتی شش میلیون ماسک روزانه با توجه به ماشین آلات نصب شده است و ظرفیت تولید ماسک n۹۵ نیز ۵۰۰ هزار عدد است.

صادقی نیارکی اضافه کرد: همچنین ستاد اجرایی فرمان امام ۲.۵ میلیون از هفته آینده می‌تواند ماسک تولید کند و بقیه واحدها نیز سه و نیم میلیون می‌تواند تولید کنند، علاوه بر این ظرفیت‌های جهادی نیز داریم و می‌خواهیم مواد اولیه را بر اساس حواله تحویل واحدها دهیم.

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا دارو، نیز در این جلسه، اظهار کرد: تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی ماسک باید مدنظر قرار بگیرد و برای ماسک نیز قیمت مصوب باید تعیین شود تا از دو نرخی بودن بیرون بیاید.

کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و لوازم خانگی وزارت صمت، نیز با بیان اینکه ۹۶ واحد تولید صنعتی ماسک داریم، اظهار کرد: حدود ۳۰ تا ۴۰ از این واحدها قبل از شروع کرونا پروانه خود را گرفته بودند.

کد خبر 433488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.