بهره‌برداری از ۱۸ پارک آبخیرداری در کشور

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با اشاره به اهمیت توسعه پارک آبخیز با هدف کاهش مخاطرات سیل بر سکونتگاه‌های شهری، روستایی و گسترش تفرجگاه‌های طبیعی در پیرامون مراکز جمعیتی، از بهره‌برداری ۱۸ پارک آبخیز احداث شده به مساحت ۴۶ هزار هکتار در کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور در تبیین نقش پارک آبخیز در مدیریت حوزه‌های آبخیز مشرف بر کانون‌های جمعیتی بویژه در مناطق سیل‌خیز کشور اظهار کرد: پارک آبخیز در حقیقت نوعی پارک یا بوستان محسوب می‌شود که با استفاده از ظرفیت حوزه‌های آبخیز و موقعیت دره‌ها در مناطق کوهستانی و عمدتاً در پیرامون مراکز جمعیتی ایجاد می‌شوند. بهره‌گیری از ظرفیت مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای آبی از ویژگی‌های بارز اینگونه تفرجگاه‌ها است که با استفاده از سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری، به عنوان المان‌های ویژه پارک آبخیز اعم از ایجاد آبشار، احداث چکدم‌های متنوع متناسب با قابلیت و استعداد طبیعی حوضه، تراس‌بندی و بانکت توأم با کاشت گونه‌های درختی و درختچه‌ای بومی سازگار با اقلیم منطقه با هدف بهره‌گیری از ظرفیت حوزه‌های آبخیز در توسعه بوم گردشگری و طبیعت گردی طراحی و ایجاد می‌شوند.

حسین‌پور، کاهش مخاطرات سیل و رسوب حوزه‌های آبخیز مشرف به سکونتگاه‌های شهری و روستایی، کمک به احیای پوشش گیاهی و شکل‌گیری کمربند سبز، ایجاد تفرجگاه در پیرامون مراکز جمعیتی و توسعه اکو توریسم، آموزش و ترویج متدها و تکنیک‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری و کمک به بهبود اقتصاد منطقه را از اهداف و کارکردهای اصلی احداث پارک آبخیز برشمرد.

مدیر کل کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها با تاکید بر استفاده از ظرفیت سیلاب حوزه‌های آبخیز در توسعه تفرجگاه گفت: زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در برخی از حوزه‌های آبخیز مشرف به شهرها و روستاهای کشور ایجاد شده است که علاوه بر تحقق اهداف حفاظت آبخیز و پیشگیری از خسارات سیل، به عنوان تفرجگاه نیز مورد استفاده مردم قرار دارد. اما در این میان، ۱۸ مورد در سطح ۴۶۸۳۹ هکتار با استانداردهای پارک آبخیز شهری تکمیل و در دست بهره برداری است.

وی پارک آبخیز گردو در بالادست شهر اراک، پارک آبخیز گاوازنگ مشرف به شهر زنجان و پارک آبخیز ارغوان شهر ایلام را نمونه‌هایی از این دست نام برد و اضافه کرد؛ ۲۵ پارک آبخیز جدید در ۲۰ استان کشور نیز مراحل مکان‌یابی و جانمایی آن انجام و در دست بررسی و مطالعات تکمیلی قرار دارد.

حسین‌پور در پایان با توجه به کارکرد چند منظوره پارک آبخیز و ظرفیت مشارکت‌پذیری آن گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور آمادگی دارد در قالب ضوابط و مقررات با مشارکت شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بخش خصوصی نسبت به احداث پارک آبخیز و اعطای حق انتفاع و بهره‌برداری از آن مطابق قانون اقدام کند.

کد خبر 433048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.