موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه‌های مرزی «شلمچه» و «سومار» با ایران

کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق روز دوشنبه از موافقت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با از سرگیری مبادلات تجاری در گذرگاه‌های مرزی «شلمچه» (خوزستان) و «مندلی» (سومار استان کرمانشاه) خبر داد.

به گزارش ایمنا، «عمر عدنان الوائلی» رئیس این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مصطفی الکاظمی با ازسرگیری مبادلات تجاری به میزان ۲۵۰ مورد در یک روز و به مدت دو روز در هفته از گذرگاه شلمچه در استان بصره و گذرگاه مندلی در استان دیالی موافقت کرد».

الوائلی افزود: «به دنبال موافقت نخست وزیر، نهادهای بهداشت و سلامت در دو استان البصره و دیالی باید تدابیر بهداشتی لازم برای تضمین سلامت جان کارگران و کالاهای وارداتی و اطمینان از عاری بودن آنها به ویروس کرونا را اتخاذ کنند و این امر از طریق ضد عفونی کردن کالاها در نقطه مبادله مرزی و اجازه ندادن به افراد برای ورود به گذرگاه‌ها امکان پذیر است».
رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق گفت: «از سرگیری مبادلات تجاری در این دو گذرگاه نظیر گذرگاه زرباطیه (مرز مهران در استان ایلام ایران و استان واسط عراق) خواهد بود».

رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی دولت عراق گفت: «گذرگاه‌های مرزی زمینی عراق با ایران و کویت از نیمه‌های مارس گذشته به دنبال شیوع کرونا فعالیت‌های تجاری و تردد مسافران را متوقف کرده بود و حالا ازسرگیری کار آن منفعت بزرگی برای اوضاع اقتصادی دو استان خواهد داشت و موجب فعال شدن بازارها و تضمین ثبات قیمت‌ها می‌شود، علاوه بر اینکه عوائد آن می‌تواند به کاهش بحران مالی و اقتصادی عراق در اوضاع فعلی کمک کند».

گذرگاه‌های مرزی با ایران از قریب به چهار ماه پیش و با شیوع ویروس کرونا در ایران بسته شده است.

منبع: فارس

کد خبر 432399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.