سازوکار اجرایی طرح خرید توافقی ماهی تدوین می‌شود

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: بعد از تصویب طرح خرید توافقی ماهی در ستاد تنظیم بازار، در حال تدوین سازوکار اجرایی آن هستیم که با اولویت تولید کنندگان جنوب کشور آغاز می‌شود.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، عیسی گلشاهی اظهار کرد: طرح خرید توافقی ماهی که توسط ستاد تنظیم بازار مصوب شده، مربوط به پرورش ماهی در قفس و محصولات پرورشی در سواحل و استخرهای جنوب کشور است.

وی با بیان اینکه در حال تدوین دستورالعملی برای خرید توافقی ماهی هستیم، افزود: اولویت ما برای خرید توافقی ماهی، محصولات پرورشی در ساحل و دریا در جنوب کشور به ویژه گونه سیباس است.

این مسؤول در خصوص زمان و حجم خرید توافقی ماهی، گفت: هنوز حجم خریداری و زمان دقیق اجرای این طرح مشخص نشده اما توجه به زمان به دلیل شرایط خاص تولید کنندگان برای ما مورد اهمیت است.

گلشاهی در پاسخ به اینکه چرا فقط محصولات پرورش دهندگان در جنوب کشور خریداری می‌شود، گفت: محصول تولید سایر استان‌ها از جمله شمال کشور اکنون برداشت شده اما در جنوب کشور با توجه به اینکه برداشت یکباره انجام نمی‌شود و این روند تدریجی است، بیومس آب استخرها بالا رفته و احتمال تلفات ماهی در صورت تداوم این شرایط، بالا است.

وی درباره مفهوم بالا رفتن بیومس استخرهای پرورش ماهی اظهار داشت: بزرگ شدن خارج از اندازه اقتصادی ماهی به معنی تغذیه به صورت جیره نگهداری است و نگهداری آن توجیه اقتصادی برای تولید کننده ندارد.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات اضافه کرد: با بزرگ شدن سایز ماهی‌ها، دمای آب بالا رفته و امکان تلفات افزایش می‌یابد و از طرفی ماهی‌ها به خوردن یکدیگر روی می‌آورند تا حجم اضافه کاسته شود و خود را با شرایط محیطی تطبیق دهند.

گلشاهی با اشاره به ساز و کار اجرای این طرح ادامه داد: قرار نیست که خود دولت این محصولات را با خرید توافقی به فروش برساند بلکه به دنبال تأمین نقدینگی لازم برای تولید محصول جدید پرورش دهندگان هستیم.

وی با اشاره به بسته شدن بازارهای صادراتی آبزیان و کاهش مصرف این محصول در زمان کرونا تصریح کرد: تولید کنندگان خود بازارهای لازم را در اختیار دارند اما در این مدت برای عرضه محصول خود با مشکلاتی مواجه بودند و نقدینگی لازم برای پرورش محصول جدید را نداشتند.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات گفت: با توجه به زمان بر بودن اعطای وام در بانک‌ها و بالا بودن بهره بانکی در این شرایط توجیهی برای تولید کنندگان ندارد، بنابراین با اجرای طرح دولت در واقع تسهیلات مالی را در اختیار تولید کننده قرار می‌دهد.

کد خبر 431352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.