سند ملی سالمندان با تایید سازمان برنامه و بودجه نهایی می‌شود

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از نهایی شدن نسخه ویرایش شده سند ملی سالمندی پس از تایید سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت بهداشت، حسام الدین علامه درباره سند ملی سالمندی گفت: سند ملی سالمندی که در سال ۱۳۹۸ تهیه شده، یک ویرایش آماری در برخی از بخش‌ها لازم داشت، زیرا بحث آماری آن، کاری تحقیقی بود؛ به همین منظور این سند برای سازمان برنامه و بودجه ارسال شد که منتظر تأیید آن هستیم تا همراه با پیوست آن، که شامل راهکارها و سیاست‌های اجرایی سند ملی است به دستگاه‌ها ابلاغ شود.

وی افزود: در این بازه زمانی در حال تهیه دستورالعمل نگاشت نهادی حوزه سالمندی دستگاه‌های عضو شورای ملی سالمندی هستیم که نقشه جامع مدیریت موضوع سالمندی در هر دستگاه، چه در بحث ساختاری و چه در حوزه برنامه ریزی و چه در حوزه فرآیندها و پروتکل‌های اجرایی و مسائل همکاری‌های بین بخشی و چه در حوزه پایش و نظارت و بودجه و منابع انسانی و فیزیکی تهیه شود. سرفصل‌ها در این نگاشت نهادی انجام شده و ما آماده‌ایم به محض اینکه سازمان برنامه و بودجه سند تاییدیه ابلاغ را ارائه کرده و بودجه عملیاتی کردن سند را تخصیص دهد، این برنامه را اجرایی کرده و پیش ببریم.

علامه گفت: تمام تمرکز و توجه ما بر این نکته است که نگاشت نهادی و تدوین این برنامه ریزی عملیاتی مبتنی بر سند ملی در فضای تحت وب و به صورت برخط انجام شود تا ماندگار شده و قابلیت مقایسه و جست‌وجو هم داشته باشد. سالمند آزاری در حقیقت مجموعه‌ای از اجزایی است که حقوق یک سالمند را به نوعی زیر پا گذاشته و پایمال می‌کند و باعث صدمه و کاهش کارآمدی و انزوا و احساس رنج و معضل در فرد سالمند می‌شود.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ادامه داد: به هر حال، ارتباطات اجتماعی افراد مسن با ورود به مرحله سالمندی، کوچک‌تر، دوستان‌شان محدودتر و دسترسی‌شان به اطلاعات کمتر شده و قدرت انطباق آنها با مسائل و توان اقتصادی‌شان نیز کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که سالمندان آسیب پذیر تر شوند. از طرف دیگر، به غیر از سالمند آزاری که بخشی از آن در فضاهای تبلیغی و فرهنگی که برای سالمندان تهیه می‌شود یا موارد حقوقی و بیرون از سطح خانواده، عمده موارد سالمند آزاری در افراد نزدیک به سالمندان صورت می‌گیرد. این افراد می‌توانند اعضای خانواده یا مراقبان سالمند باشند یا افرادی که به نوعی ارتباط نزدیک با سالمند دارند.

علامه اظهار کرد: اگر بخواهیم در مقوله سالمند آزاری مداخله‌ای مؤثر و صحیح انجام دهیم، در کنار حساس سازی سالمند و جامعه و اطلاع رسانی به سالمند برای اینکه اطلاع یابد که موارد سالمند آزاری چیست و در مواقع سالمند آزاری چه اقدامی و مشاوره‌ای باید انجام شود، باید آموزش‌های لازم را به مراقبان سالمند و به اعضای خانواده‌ای که از سالمند نگهداری می‌کنند، ارائه دهیم؛ در غیر این صورت، با این حساس سازی، باعث افزایش تنش بین سالمند و اعضای خانواده‌اش یا در حقیقت مراقبان سالمند می‌شویم.

وی اضافه کرد: باید به این موضوع نگاهی معتدل و همه جانبه داشته باشیم و در این راستا نیز باید مهارت‌های ارتباطی سالمند را ارتقا دهیم تا بتواند در مقابله با مقوله سالمند آزاری، مدیریت صحیحی داشته باشد. برای مثال در مبحث‌های حقوقی و مالی سالمندان فرآیندهایی را تعریف کنیم که به عنوان نمونه مشاوره حقوقی برای تمامی تعاملات مالی سالمندان اجباری شود تا کسی نتواند سالمند را فریب داده و موجب آزار مالی او شود یا در مورد استفاده از درآمد ماهیانه سالمندان اگر جایی به وکالت قانونی نیاز است، وکیل قانونی خانواده بر این موضوع نظارت کند و اگر موارد اختلافی وجود دارد، شورای حل اختلاف ورود پیدا کند. با این نگاه، قطعاً باید تصویب لوایح حقوقی، ورود سمن‌ها و فعال شدن آنها و دیده شدن مراکز مشاوره‌ای در بحث سالمند آزاری عملیاتی شود.

کد خبر 431032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.