تورم‌ کالاهای صادراتی ۲۰ درصد افزایش یافت

شاخص قیمت کالاهای صادراتی در سال ١٣٩٨ برابر با ٥٢٨, ٤ است که نسبت سال قبل (برابر با ٢٩٢.٢) با ۲۰ درصد افزایش به ٨٠.٩ درصد رسید.

به گزارش ایمنا، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور در سال ١٣٩٠ (سال پایه) استفاده می‌شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص سال ١٣٩٨ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه ی داده‌های قطعی سال ١٣٩٨ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

نرخ تورم سالانه صادرات

شاخص قیمت کالاهای صادراتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال ١٣٩٨ برابر با٥٢٨, ٤ است که نسبت سال قبل (برابر با ٢٩٢.٢)، ٨٠.٩ درصد افزایش داشته است که در مقایسه با تورم سالانه ی ١٣٩٧ نسبت به ١٣٩٦ (برابر با ٦١.١ درصد) ١٩.٨ واحد درصد افزایش داشته است. شاخص قیمت کالاهای صادراتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠) نیز در سال ١٣٩٨ برابر با ١٤٠.٣ است که نسبت سال قبل (برابر با ١٣٢.٤)، ٥.٩ درصد افزایش داشته است که در مقایسه با تورم سالانه ی ١٣٩٧ نسبت به ١٣٩٦ (برابر با ١٩.٦ درصد) ١٣.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم سالانه در زیرگروه‌های اصلی

در گروه‌های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ‌های گرانبها و …» (٠,١- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه « کالاها و مصنوعات گوناگون» (١٧٥.٨درصد) است. در گروه‌های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش دلاری نیز مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ‌های گرانبها و …» (٠,١- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه « کالاها و مصنوعات گوناگون» (٣٣.١ درصد) است.

منبع: مهر

کد خبر 430291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.