ثبت نام بیش از ۸ هزار نفر در طرح تاپ

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: هدف گذاری برای ثبت نام تعداد ۸ هزار و ۵۸۹ پروژه در طرح تاپ بوده است که تاکنون ۳ هزار و ۴۲۲ پروژه در سامانه طرح تاپ، ثبت نام شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از شاتا، برات قبادیان با بیان این مطلب، افزود: معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت چهار حوزه تخصصی دارد و دانشگاه صنایع و معادن هم زیر نظر این معاونت است. دفتر آموزش و پژوهش، دفتر مالکیت صنعتی، دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و مرکز توسعه و فناوری صنایع پیشرفته چهار دفتر ذیل این معاونت هستند.

وی توسعه بدون علم و توسعه بدون فناوری و دانشگاه را بدون مفهوم دانست و گفت: محور توسعه انسان است و انسان باید توسعه‌گر باشد و برای توسعه در دنیا تنها آموزش مطرح نیست چراکه توسعه فناوری و پژوهش هم مطرح است، پس دانشگاه‌های نسل دوم که در حوزه آموزش و پژوهش همزمان کار کنند به وجود آمدند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه دانشگاه‌های کارآفرینانه نسل سوم و دانشگاه‌های مأموریت گرا نیز نسل چهارم هستند، اضافه کرد: سیاست‌های کلان در بحث آموزش، پژوهش و فناوری را این معاونت در وزارت صمت جلو می‌برد، در کنار این مأموریت پروژه‌های فناورانه را در دو بخش رسوخ و نفوذ فناوری و بهره‌وری مطرح کردیم.

قبادیان در خصوص انقلاب چهارم صنعتی نیز افزود: انقلاب چهارم صنعتی برای آینده کشور بسیار حیاتی است و در همین راستا ایجاد و ترویج فرهنگ مربوط به تحولات آینده صنعتی را دنبال می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در سه سال گذشته تولید محصولات بومی را دنبال کردیم، پروژه‌های رونق تولید را در سال گذشته در دستور کار داشتیم و پروژه‌های امسال در راستای جهش تولید است.

اجرای مدل‌های چرخه بهره‌وری بخش صمت در دستور کار

قبادیان با اعلام اینکه اجرای مدل‌های چرخه بهره‌وری در بخش صمت را در دستور کار داریم، بیان کرد: در ۲۰ بنگاه بزرگ صنعتی این پروژه را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین افزود: طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) از سال ۹۷ شروع شده، در سال ۹۸ آزمایشی (پایلوت) دنبال شده و در سال ۹۹ به صورت وسیع در حال اجرا است و تحقق شعار ارتباط صنعت با دانشگاه با اجرای طرح ملی تاپ دنبال می‌شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت رفع موانع و مشکلات موجود فناورانه و علمی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فناورانه دانشگاه در بخش‌های اساتید تاپ و دانشجویان تاپ از اهداف طرح تاپ دانست و گفت: در راستای طرح تاپ، پایان نامه و رساله‌ها در راستای رفع نیازها و مأموریت‌های بخش به حرکت در می‌آیند.

قبادیان ادامه داد: به‌کارگیری دانشجویانی که در راستای طرح تاپ با یک بنگاه همکاری فناورانه و علمی دارند در همان بنگاه، از اهداف طرح تاپ است و ظرفیت سازی اشتغال با ایجاد ارزش افزوده در بخش صنعت از اهم اهداف طرح تاپ است.

تحقق ۶۰ درصدی ثبت‌نام بنگاه‌ها در سامانه طرح تاپ

وی در خصوص آمارهای این حوزه اضافه کرد: هدف گذاری برای ثبت نام ۱۷ هزار و ۱۷۷ بنگاه صنعتی، معدنی و تجاری در طرح تاپ انجام شد که تاکنون ۱۰ هزار و ۳۰۰ بنگاه ثبت نام کرده‌اند که ۶۰ درصد اهداف محقق شد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت همچنین اضافه کرد: تاکنون ۵۱۱ دانشجو، ۵۳۳ استاد و ۱۳۶ سرباز در سامانه طرح تاپ ثبت نام نموده‌اند و مجوز برای بکارگیری ۲۰۰ سرباز نخبه در بخش صنعت، معدن و تجارت را در چارچوب طرح سرباز تاپ از ستاد کل نیروهای مسلح گرفته‌ایم.

قبادیان ادامه داد: بومی سازی فناوری از پروژه‌های بسیار مهمی است که از دو سال گذشته این پروژه را دنبال کرده‌ایم و وزارت صمت تصمیم به بومی سازی محصولات وارداتی گرفته است.

وی گفت: وزارت صمت از دو سال پیش ۱۴۰۶ محصول را برای بومی سازی و کاهش ارزبری و قطع وابستگی هدف گذاری کرده است و نزدیک به ۲۰۰ طرح ملی بزرگ با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری عمدتاً با فناوری‌های داخل را در دستور اجرا و تکمیل دارد و هر هفته چند طرح بزرگ را در قالب پویش تولید، تداوم امید مورد بهره برداری قرار می‌دهد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت، اضافه کرد: تفاهم نامه‌ای با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از اساتید و دانشجویان در طرح تاپ داشته‌ایم و موضوع کارآموزی دانشجویان با تفاهم نامه‌ای با وزارت علوم و راه اندازی یک سامانه تقاضا محور برای به‌کارگیری دانشجویان کارآموز در مقطع کاردانی به کارشناسی اجرایی شده است.

قبادیان ادامه داد: کرونا روی اجرای طرح دانشجو تاپ و استاد تاپ تأثیری نداشته است، استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی در دوران قرنطینه و کرونا به کمک طرح تاپ آمده است.

وی گفت: طرح کارورزی مخصوص فارغ‌التحصیلانی است که سربازی رفته‌اند و اکنون دنبال شغل می‌گردند، ارائه مهارت‌های لازم به این قشر برای ورود به بازار کار در این طرح دنبال می‌شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در بخش دیگری بیان کرد: جلسه مشترکی میان وزارت صمت و معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری انجام شد، آقای مدرس خیابانی برای همگرایی دستگاه‌های زیرمجموعه داخل وزارتخانه و بیرون از وزارتخانه در راستای فناوری‌های نوین حرکت خوبی را آغاز کرد.

قبادیان گفت: استخراج نیازهای فناورانه کشور و معرفی به شرکت‌های فناور برای برآورده کردن این نیازها در داخل را دنبال می‌کنیم و در حوزه طرح تاپ رابطه تنگاتنگی با وزارت علوم داریم، در بدنه وزارت علوم نیز معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وجود دارد که برخی نامه‌ها را با دو امضا به صورت مشترک با این معاونت می زنیم.

۱۱ میلیون نفر ساعت آموزش در سال

وی ادامه داد: ۱۱ میلیون نفر ساعت در سال آموزش داشته‌ایم، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری مدیریت این موضوع را با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی انجام می‌دهد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت افزود: در پروژه بومی سازی فناوری که در سال ۹۸ اجرا شد با وزارت علوم وارد تعامل شدیم، وزارت علوم با دعوت از ۲۰ پژوهشگاه و مرکز پژوهشی برتر در همایشی با دعوت از پژوهشگران در این موضوع به ما کمک کرد.

قبادیان در پایان تصریح کرد: در هفته ملی پژوهش سال گذشته از شرکت‌های خواستیم تا نمونه محصول مورد نیاز خود را به همراه شناسنامه محصول در نمایشگاه عرضه کنند تا شرکت‌های دانش بنیان بتوانند این محصولات را بومی کنند.

کد خبر 430270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.