عملیات شناسایی ذخایر معدنی امسال نیز ادامه خواهد داشت

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: سال گذشته عملیات شناسایی ذخایر معدنی در وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع انجام شد و امسال هم این امر تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایمنا، «محمد باقر درّی» اظهار کرد: آزادسازی ۶۰ محدوده پهنه اکتشافی از سال گذشته آغاز شد که ۳۰ محدوده آزاد شده و این کار امسال نیز ادامه خواهد یافت. بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۳۵ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.

وی افزود: مجموعه فعالیتی که برای اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی تا پایان سال گذشته انجام شد در وسعت ۱۴۳ هزار کیلومتر مربع بود و با میزان نیاز کشور فاصله دارد و در عین حال میزان نیاز کشور به انجام ژئوفیزیک هوایی بالغ بر دو میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر خطی است.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شناسایی و پی‌جویی معادن هزینه بالایی دارد و همچنین موضوع ریسک اکتشاف، این مهم به عنوان حوزه عملکردی دستگاه حاکمیتی است و دولت‌ها در این زمینه وظیفه شناسایی و پی‌جویی معادن را برعهده می‌گیرند.

دری ادامه داد: امروز سازمان زمین شناسی به نمایندگی از دولت، کار اکتشاف را عهده‌دار است و بهره‌برداری از سوی بخش‌های دولتی و خصوصی انجام می‌شود. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ۱۰۰ درصد نقشه‌های یک دویست و پنجاه هزارم و بالغ بر ۸۸ درصد نقشه‌های یکصد هزار را اجرا کرده است.

وی گفت: تهیه نقشه‌های ژئوشیمی به عنوان بخش دیگری از فعالیت این سازمان محسوب می‌شود و تاکنون بالغ بر ۴۷۰ ورقه یک صد هزارم را به پایان رسانده و منطقه زاگرس به دلیل مشخصه ذخایر غیرفلزی که دارد به عنوان یک اولویت درجه دو در برنامه قرار دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه امسال ده‌ها پروژه اکتشاف در دست اقدام قرار دارد، اضافه کرد: همچنین امسال تهیه نقشه زمین‌شناسی لوت در برنامه گنجانده شده و انتظار می‌رود تا پایان سال اینگونه نقشه‌ها تهیه و ذخایر مربوطه شناسایی شود.

دری، ضمن یادآوری کشف ذخایر آهن برابر فعالیت‌های اکتشافی و بر اساس بررسی‌های ژئوفیزیک هوایی در استان‌های قم، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی، گفت: مناطق امید بخش ژئوفیزیک هوایی در این پهنه‌ها امسال به پایان می‌رسد.
وی افزود: امسال شناسایی ذخایر طلا در فعالیت‌های اکتشافی به همراه مس پروفیلی، مس رسوبی و نقره که ذخایر قابل ذکری است، توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: اکتشافات سطح‌الارضی یک صدهزارم انجام شده و با توجه به فناوری در بعضی نقاط نیاز به بازبینی دارد، اما اساس را برای کار بزرگ‌تر بر روی یک ۲۵ هزارم باید قرار داد.
این مقام مسئول از برگزاری مزایده برای ۱۴ محدوده اکتشافی در سال گذشته که به طور عمده مواد معدنی طلا، مس، سرب و روی، پلی‌متال و عناصر نادر خاکی بود، خبر داد و گفت: برای عناصر نادر خاکی از سوی بخش خصوصی استقبالی نشد.

دری افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مدت دو سال گذشته مزایده‌ها را انجام می‌دهد و مبنای محاسبات را بر اساس ارزش افزوده و ارزش ماده معدنی در نظر می‌گیرد که این امر به صرفه‌تر است.

وی گفت: گزارش‌های مربوط به معدن در معرض سنجش کارشناس رسمی دادگستری قرار می‌گیرد و قیمت‌گذاری معدن بر اساس نظر کارشناس و ارائه اطلاعات به خریدار در قالب پاورپوینت انجام می‌شود و خریدار پس از راستی‌آزمایی و ارزیابی ریسک وارد عمل می‌شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 426986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.