کاهش تدریجی تورم با عملیات بازار باز

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دولت نباید منجر به رشد پایه پولی شود به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که باید تورم را هدف گذاری کنیم و به سمت کاهش تدریجی آن برویم. این اتفاق با استفاده از عملیات بازار باز خواهد افتاد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در نشست علنی امروز _سه شنبه، ۱۳ خرداد ماه_ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رابطه دخل و خرج بودجه کشور با بانک مرکزی را باید اصلاح کنیم و در این خصوص رئیس جمهور هم به درستی چند روز پیش تاکید کردند که بنا نداریم دست در جیب بانک مرکزی کنیم.

وی افزود: اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند و اگر ما بتوانیم به تدریج ناترازی برخی بانک‌ها را اصلاح کنیم، مطمئن باشید که ما بر نقدینگی و تورم فائق خواهیم آمد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های سیاست‌گذاری جدید پولی و بانک مرکزی نیز همین موضوع است، گفت: در طول سال‌های گذشته ما از ابزار عملیات بازار باز استفاده نمی‌کردیم در حالی که سه دهه است که بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف از هدف گذاری تورمی استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این تصمیمی است که دولت و بانک مرکزی گرفته است و ما این موضوع را شروع کرده‌ایم و اولین مرحله آن دو، سه روز پیش با حراج اوراق خزانه شروع شد، به نظر من در شرایطی که دولت مشکل نقدینگی دارد این درکنار سایر منابع یکی از بهترین روش‌ها است و البته تاکید می‌کنم که نمایندگان و دولت باید هزینه‌ها را کنترل کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط تورمی حاکم بر کشور گفت: نرخ تورم در ۵۰ سال گذشته به طور میانگین ۲۰ درصد و میانگین رشد نقدینگی در طول این پنج دهه، ۲۵ درصد ارزیابی می‌شود. میانگین رشد نقدینگی در ۱۰ سال گذشته ۲۷ درصد بوده است که علت آن رابطه میان دخل وخرج بودجه و سیستم بانکی و بانک مرکزی و دوم خودناترازی و عملکرد نظام بانکی است.

همتی ادامه داد: باید بتوانیم درآمدها را در مقابل هزینه‌ها تأمین کنیم و در کنار کنترل هزینه باید کنترل استقراض از بانک مرکزی را جدی بگیریم. امسال مصمم هستیم تا اجرای عملیات بازار باز را با جدیت دنبال کنیم و براساس پیش بینی متغیرهای تأثیرگذار و تورمی اگر شرایط همین طور باشد تورم ۲۴ درصد خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تورم‌های بالا انتظارات تورمی ایجاد می‌کند، عده‌ای از این انتظارات سودجویی می‌کنند و می‌خواهند قیمت کالاهای بادوام و دارایی‌ها را افزایش دهند. تورم همان ۲۴ درصد است البته هدف‌گذاری کردیم که آن را کاهش دهیم و از ۲۲ درصد هم در میان مدت پایین‌تر بیاوریم.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه یکی از دلایل تورم در کشور مسئله "شبه پول" است، گفت: شبه پول ۸۰ درصد نقدینگی ما را شامل می‌شود. شبه پول درست نمی‌شود مگر از طریق سود بانکی و سود بانکی بالا ایجاد نمی‌شود مگر از ناترازی بانک‌ها و ناترازی بانک‌ها ایجاد نمی‌شود مگر از ضعف نظارت بانک مرکزی و تخلفات بانک‌ها در سود سپرده‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها و معوقات و و نیز بدهی دولت و تسهیلات تکلیفی که به بانک‌ها تحمیل می‌شود.

همتی تصریح کرد: بر این اساس و به منظور کنترل نقدینگی در طول سال گذشته و امسال یکی از مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی رسیدگی به بانک‌های ناتراز بوده است.

وی افزود: ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را در مدت دو سال گذشته با کار بسیار پیچیده شروع کردیم، دو بانک تاکنون ادغام شده‌اند و مابقی آن‌ها نیز به تدریج ادغام می‌شوند. همچنین بانک مرکزی برخی از بانک‌ها و مؤسسات ناتراز را با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی تحت سرپرستی قرار داده و وضعیت آنها در حال کنترل است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: علاوه بر این، مدیریت بعضی از بانک‌های بزرگ که ایجاد مشکل می‌کردند و نرخ سود و بهره را در بازار به هم می‌زدند از سهامداران آن جدا کردیم و مدیرت آنها را اصلاح کردیم تا بتوانند تراز آن بانک‌ها را اصلاح کنند.

همتی خاطرنشان کرد: الان نرخ سود به سمت کاهنده شدن می‌رود و مطمئن باشید از این بابت، شبه پول در آینده کمتر رشد خواهد کرد و نقدینگی هم کمتر رشد خواهد کرد ما این کار را ادامه می‌دهیم و تراز بانک‌ها را به تدریج بهتر خواهیم کرد.

وی گفت: یکی از دلایل رشد بازار پولی، اضافه برداشت بانک‌ها از سال‌های گذشته بود، در حال حاضر اضافه برداشت تقریباً نصف شده است و آن مبلغی که باقی مانده برای دو، سه بانک ناتراز است که به هسته سخت خورده است و آن را تحت مدیریت گرفته‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نزدیک به ۴۰ درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده است، تمام هدف ما این است که بانک‌ها را از فشار رشد نقدینگی خلاص کنیم و نقدینگی را در کشور کنترل کنیم.

همتی ادامه داد: در جهت حمایت از تولید و تسهیلات مولد و به عبارت دیگر هدایت تسهیلات و نقدینگی به سمت تولید، بانک مرکزی برنامه‌های خوبی را اجرا کرد و در کنار این کنترل نظام بانکی و نظارت بر عملکرد بانک‌های عامل را هدف قرار داد و نظارت‌ها را تشدید کردیم.

دیدگاه بانک مرکزی درباره نرخ ارز در گذشته کنترل با تزریق نقدینگی بوده است

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: اکنون در حال اجرای مدیریت جدید علمی در بازار ارز هستیم و این مسائل که مطرح می‌شود گله از مسئولان گذشته نیست اما سیستم اجرای ما اینگونه جا افتاده بود که برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم بنابراین ۲۸۰ میلیارد دلار در ظرف ۱۵ سال گذشته به عبارتی به طور میانگین سالی ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده‌ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم. در چنین شرایطی طبیعی است که بسیاری از این ارزها به صورت سرمایه از کشور خارج شده است. این همه امکاناتی که در خارج از کشور خریداری شده به خاطر همین ارزها بوده است، یعنی ارزهای ارزان و رانت.

همتی افزود: زمانی که جلوی این موضوع (تزریق ارز به بازار)، گرفته شد بسیاری گفتند نمی‌توانیم اقساط‌مان را در کانادا و دیگر کشورها پرداخت کنیم زیرا با سود بالای ۲۵ درصدی که از بانک‌ها گرفته می‌شد و همچنین تبدیل آن به ارز سه هزار تومانی یا چهار هزار تومانی، اقساط خانه‌های خریداری شده در خارج را می‌پرداختند. یعنی به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می‌دادیم. بنابر این از اواسط سال ۹۷، در حاشیه بازار مداخله و روش را عوض کردیم.

وی تأکید کرد: ما سیاست‌های ارزی را اصلاح کرده‌ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته‌ایم سیاست‌های اعتباری را در جهت تأمین تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده‌ایم تا به تولید مستقیم برسد و در سیاست‌های نظارتی کنترل بر بانک‌ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان‌شاءالله سیاست‌های احتیاطی را ترمیم می‌بخشیم و در سیستم‌های فناوری کنترل‌های بسیار جدی را بر روی تراکنش‌ها گذاشته‌ایم و با پولشویی به طور جدی مبارزه می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: کنترل ارز، شاکله اصلی کنترل اقتصاد در کشور است و ما برای مدیریت بازار ارز و اصلاح نظام پولی و بانکی اقدامات مهمی انجام داده‌ایم. در سال ۹۷ شرایط خیلی سختی را داشتیم اما باید گفت سال ۹۸ یکی از سخت‌ترین سال‌های بعد از دوران انقلاب اسلامی بود، تحریم‌های تحمیلی در دو سال گذشته بی‌سابقه و هوشمندانه بود.

همتی ادامه داد: این اقدامات از این جهت هوشمندانه بود که دولت آمریکا از همه ابزارهای خود استفاده کرد تا ایران را از درآمدهای بین المللی خود محروم کند و تمام منافذ بانکی و صادراتی ایران را مختل کند. این اقدامات با هدف فروپاشی اقتصادی کشور و نرسیدن به چهلمین سال انقلاب اسلامی بود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در موقعیتی قرار داریم که دست برتر درمنقطه داریم و اکنون آنها به چیزی گرفتار هستند که می‌خواستند ایران درگیر آن شود، اظهار کرد: اقتصاد جدا از روند سیاسی نیست در سال ۹۷ در خوشبینانه ترین حالت نرخ‌های نجومی برای ارز وابرتورم پیش بینی می‌شد که با تدبیر رهبری، ایستادگی مردم و مدیریت مسئولان نرخ‌های نجومی و هدف انها برای فروپاشی محقق نشد.

همتی تاکید کرد: به واسطه شیوع ویروس کرونا، ورود ارز به کشور در اسفندماه به دلیل قطع ارتباط با همسایگان کاهش یافت و شاهد فشار بر روی بازار ارز بودیم که البته اشکالات در حال رفع است.

وی ادامه داد: با گذشت ۲ ماه و نیم از سال ۹۹ و با وجود شرایط سخت توانستیم نزدیک ۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه کارخانجات با کمک صادرات غیرنفتی ارز فراهم کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به میانگین نرخ ارز در بازار آزاد گفت: میانگین نرخ ارز در بازار آزاد سال ۹۸، ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان و در سال ۹۷، ۱۱ هزار تومان (بین ۶ هزار تومان تا ۱۹ هزارتومان) بود. از اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ به دلیل برخی اتفاقات خصوصاً شیوع ویروس کرونا نرخ ارز افزایش یافت که به مرور تعدیل خواهد شد.

همتی تاکید کرد: با وجود ادامه فشار حداکثری اقتصادی آمریکا بر ایران در سال گذشته ۴۳ میلیارد دلار واردات داشتیم که این به معنای شکست سیاست‌های آمریکا بود.

وی اظهار کرد: کشورهای مختلف از جمله کره و حتی عراق که با آن رابطه خوب و دوستانه داریم به خاطر فشار آمریکا بر بانک‌ها و بانک مرکزی شأن اجازه نیافتند منابع ارزی ایران را در اختیار ما بگذارند.

همتی ادامه داد: ذخایر ارزی بانک مرکزی خوب و کافی است اما دسترسی به آنها را با مشکل روبرو کردند. برای رفع این موضوع در حال مذاکره هستیم تا منابع را در اختیار بگیریم. سال گذشته الحمدلله تأمین ارز خوب بود و در سال ۹۸ توانستیم ۴.۵ میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی علاوه بر تولیدات داخلی وارد کشور کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نرخ ارز متغیر کلیدی اقتصاد است اظهار داشت: باید بین سیاست تجاری و سیاست‌های ارزی هماهنگی باشد، تلاطم ارز بر سیستم اقتصادی کشور اثر می‌گذارد.

قطعاً به سمت ثبات اقتصادی پیش می‌رویم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاست‌های ارزی را اصلاح کرده‌ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته‌ایم و سیاست‌های اعتباری را در جهت تأمین منابع برای تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده‌ایم تا مستقیم به تولید برسد و در سیاست‌های نظارتی، کنترل بر بانک‌ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان‌شاءالله سیاست‌های احتیاطی را ترمیم می‌کنیم و در سیستم‌های فناوری، کنترل‌های بسیار جدی را بر روی تراکنش‌ها گذاشته‌ایم و با پولشویی به طور جدی مبارزه می‌کنیم.

همتی با اشاره به آمارهای رشد اقتصادی، گزارش اظهار کرد: تحریم‌ها تأثیر بسیاری بر شاخص‌های رشد اقتصادی داشت به طور مثال ما در سال ۹۰، بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت داشتیم که درسال ۹۸ به کمتر از ۲۰ درصد آن رقم رسید

وی افزود: واردات در سال ۹۷ بالغ بر ۷۸ میلیارد دلار بود که در سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار رسید. در عین حال که می‌دانیم تحریم تأثیر بسیاری بر اقتصاد دارد و می‌تواند تهدید و شوک تورمی به دنبال داشته باشد ولی آن را فرصتی برای تولید ملی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی می‌دانیم.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به آخرین آمار رشد اقتصادی در سال ۹۸، گفت: پیش از وقوع کرونا در فصل سوم سال ۹۸ شاخص رشد اقتصادی کشور با وجود تمام تحریم‌ها مثبت ارزیابی شد، در شاخص کشاورزی به رشد ۷.۲ درصد، در صنعت ۷ درصد و در خدمات به ۱.۲ درصد دست پیدا کردیم و در واقع رشد اقتصادی با درآمد نفتی ما ۱.۲ درصد مثبت شد. در سیاست‌های پولی قطعاً به سمت ثبات اقتصادی و مهار تورم حرکت خواهیم کرد.

کد خبر 426904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.