دخانیات سالانه جان ۸ میلیون نفر را می‌گیرد

معاون وزارت بهداشت اعلام کرد: کرونا تاکنون جان ۳۶۰ هزار نفر را در دنیا گرفته ولی دخانیات سالانه هشت میلیون انسان را در جهان به کام مرگ می‌کشد.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، علیرضا رئیسی با بیان این مطلب به مناسبت ۱۱ خرداد، روز جهانی مبارزه با دخانیات، گفت: افرادی که سیگاری هستند بیشتر دچار بیماری‌های مزمن ریوی می‌شوند و آسیبی که به مخاط شأن وارد می‌شود بسیار بالاتر از افراد معمولی است.

وی افزود: افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند بسیار آسیب پذیرترند به نحوی که ۳۳ درصد کشندگی کرونا در بیماران دارای سرطان ریه بیشتر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: مصرف قلیان، افراد را برای بیماری کرونا بسیار مستعد بیماری می‌کند لذا توسط دادستانی‌ها عرضه قلیان ممنوع شده چون قلیان منبع اصلی انتقال این بیماری است.

وی بیان کرد: شعار امسال دخانیات «محافظت از جوانان در برابر فریبکاری و ترفند صنایع دخانی و پیشگیری از مصرف دخانیات در آنها» است. زیرا شاهدیم که برای تبلیغات مصرف مواد دخانی حیله‌های زیادی توسط تولیدکنندگان دخانیات صورت می‌گیرد.

رئیسی افزود: این صنایع گاهی برای سیگار کشیدن یک بازیگر مشهور در یک فیلم حتی حاضرند کل هزینه فیلم را بپردازند. استفاده از تبلیغات هوشمند در فضای مجازی ترفند دیگر این صنایع برای تشویق جوانان به مصرف مواد دخانی است.

وی در خصوص تشدید نظارت‌ها بر امکان عرضه کننده مواد دخانی گفت: تعداد مراکز عرضه پیش از کرونا ۱۹ هزار و ۶۱۸ مرکز بود. واحدهای صنفی که به طور خودجوش پس از این بیماری اقدام به قطع عرضه کردند ۴۰ درصد بودند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: اماکن عرضه کننده ای که پلمب شدند ۸ هزار و ۵۲۸ امکنه بودند و ۴ هزار و ۲ مرکز هم تذکر جدی گرفتند تا قلیان را جمع آوری کنند.

وی با اظهار تأسف از انداختن ته سیگار آغشته به بزاق افراد یا انداختن خلط توسط افراد سیگاری در امکان عمومی، این کار را موجب کمک به شیوع کرونا دانست و خواستار رعایت موارد بهداشتی در این زمینه شد

کد خبر 426491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.