سفیر ایران: تحریم‌های یکجانبه آمریکا کارایی خود را از دست داده است

حجت الله سلطانی سفیر ایران در کاراکاس با تاکید براینکه تحریم‌های یک جانبه آمریکا کارایی خود را از دست داده است، گفت: اعزام نفتکش ایرانی به ونزوئلا پیروزی برای جامعه بین‌المللی است.

به گزارش ایمنا سلطانی به اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا اشاره کرد و افزود: نفت‌کش ایرانی «فورچون» محموله خود را در بندر ال بالیتو تخلیه کرد و سه نفت‌کش دیگر نیز در حال حرکت به سوی ونزوئلا هستند.

وی تصریح کرد، دو نفت‌کش ایرانی که به ونزوئلا رسیدند مورد هیچ تعرضی از سوی هیچ کشوری قرار نگرفتند.
او ادامه داد: اعزام نفت‌کش‌های ایرانی؛ حامل سوخت و مواد خام برای تجهیز پالایشگاه‌های ونزوئلا و بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی انجام شد زیرا حرکت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در قالب دریانوردی بین‌المللی است و سازمان‌های بین‌المللی مسئول از پیش خط سیر این نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری را می‌دانستند.
سلطانی گفت: روز رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی روزی بزرگ و تاریخی برای دو ملت ونزوئلا و ایران است که تحت فشارهای آمریکا قرار دارند و دارای سیاست‌های مستقلی هستند و پیروزی برای جامعه بین‌المللی است.

وی تاکید کرد: آمریکا امروز به عنوان کشوری که ناقض پیمان‌های بین‌المللی است مشخصاً در این روز نتوانست محدودیت‌هایی برای این نفت‌کش‌ها به وجود بیاورد، آمریکا لیست بلند بالایی از نقض پیمان‌ها و توافقات را در قبال دیگر کشورها در کارنامه عمل خود دارد.
سفیر ایران در کاراکاس افزود: شما به خوبی می‌دانید آمریکا از توافق پاریس خارج شد اما ادعا دارد که به پیمان‌های بین‌المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی پایبند است و دریافت که باید به پیمان‌های بین‌المللی احترام بگذارد و همه کشورها از جمله آمریکا با احترام به پیمان‌ها و توافقات می‌توانند به منافع ناشی از آن دست یابند. من این پیروزی را متعلق به همه کشورها می‌دانم.

سلطانی گفت: تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ونزوئلا و ایران و چندین کشور دیگر کارایی خود را از دست داده و مانند سابق تأثیری ندارد.
سفیر ایران در کاراکاس در گفت‌وگو با العالم یادآور شد: مثلاً زمانی که آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و ایران را تحریم یک جانبه کرد حتی کشورهای هم پیمان آمریکا در اظهارات خود با آن مخالفت کردند و در عمل در صدد دور زدن آن برآمدند. وزارت امورخارجه آمریکا ونزوئلا را نیز مانند ایران تحریم یک جانبه کرد اما برخی کشورها و ایران با این تحریم‌ها مخالفت کردند و صداهای مخالفت روز به روز افزایش یافت، برخی کشورها با اتخاذ سیاست‌های مستقل درصدد مقابله با تحریم‌های آمریکا برآمدند اما آمریکا نیز با اهرم دلار در صدد شکوفا کردن اقتصاد خود و اعمال فشار بر دیگر کشورهاست اما کشورهای مخالف با آمریکا زیر باز زور نمی‌روند.

وی تاکید کرد: خبر انتقال ۹ تن طلا از ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ۱۰۰ درصد دروغ است زیرا راه‌های دیگری مانند معامله پایاپای با صادرات نفت در برابر کالا و مواد غذایی، قهوه و کاکائو و کالاهای زیادی وجود دارد که می‌توان معامله کرد اما رسانه‌های مغرض اخبار دروغینی درباره تبادل طلای ونزوئلا در برابر سوخت ایران منتشر کردند.
سلطانی افزود: رسانه‌های غربی درصدد فضاسازی منفی علیه ایران و ونزوئلا برای پوشاندن شکستشان در برابر افکار عمومی محافل بین‌المللی هستند.

سفیر ایران در کاراکاس در پایان گفت: برخی تصمیم سازان آمریکا هنوز به اندازه‌ای درایت دارند که بدانند اقدام ایران بر خلاف قوانین بین‌المللی نبوده و بر اساس توافقات و پیمان‌های بین‌المللی بوده و همین شمار اندک سیاستمداران دوراندیش آمریکایی از تعرض به نفت‌کش‌های ایرانی جلوگیری خواهند کرد و اگر آمریکا بحرانی به وجود بیاورد امنیت دریانوردی بین‌المللی را متزلزل خواهد کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 425675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.