ایران و اندونزی تجریبات خود در مقابله با ویروس کرونا را به اشتراک گذاشتند

طی ویدیو کنفرانسی با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران و جمعی از مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تجربیات ایران به ویژه در حوزه فعالیت های سازمان انتقال خون در مواجهه با ویروس کرونا با معاونین وزارت بهداشت کشور اندونزی به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش ایمنا، ردر ویدئو کنفرانسی با حضور معاونین سلامت، بین‌الملل و بحران وزارت بهداشت اندونزی و همچنین مدیرعامل و مدیر همکاری‌های بین‌الملل سازمان انتقال خون، مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس انستیتو پاستور ایران با هدف به اشتراک گذاری تجربیات دو کشور در مقابله با ویروس کرونا برگزار شد.

در ابتدای این کنفرانس پریمادی، معاون سلامت وزارت بهداشت اندونزی در مورد فعالیت‌های وزارت بهداشت اندونزی در خصوص کنترل بیماری کووید ۱۹ صحبت کرد و به لزوم همکاری جهانی به خصوص کشورهای در حال توسعه و نیز همکاری دو جانبه ایران و اندونزی در چارچوب تفاهم نامه بین دو کشور اشاره کرد.

وی ادامه داد: شروع فعالیت مبارزه با کرونا در اندونزی قبل از گزارش اولین مورد کرونا در آن کشور بوده است.

پریمادی اظهار کرد: وزارت بهداشت اندونزی به محض ارائه گزارش جهانی برای پیشگیری و کنترل امنیت جامعه در سه محور بهداشت عمومی، ایجاد مراحل پیشگیری در عموم جامعه و جلب همکاری بخش‌های خصوصی و تجاری فعالیت داشته است.

وی با بیان اینکه اولین مورد ابتلاء به ویروس کرونا در اندونزی در تاریخ ۲ مارس ۲۰۲۰ گزارش شده است یادآور شد: پس از این تاریخ سازمان جهانی بهداشت (WHo) اعلام بازرسی کرد و در ۳۱ مارس سیاست ملی مدیریت با فاصله گذاری اجتماعی، تجهیز آزمایشگاه‌ها جهت انجام تست، تجهیز بیمارستانها، افزایش ظرفیت تخت‌های اورژانس، تهیه تجهیزات ماسک و بهداشتی فردی و تأمین دارو شروع شده است.

پریمادی با بیان اینکه بخشی از این هزینه‌ها توسط بخش خصوصی و دولتی تأمین شده است ادامه داد: فعالیت مهم اطلاع رسانی عمومی در زمینه‌های مختلف و نیز از طریق گوناگون انجام شد و کارآزمایی های بالینی همبستگی در سراسر کشور در مدیریت و درمان بیماران نیز به انجام رسیده است.

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز خلاصه‌ای از فعالیت ایران را ارائه و به تشریح استراتژی مبارزه با کرونا به محض شناسایی موارد بیمار پرداخت و تاکید کرد: این استراتژی‌ها در سطح ملی و از کابینه دولت و تصمیم گیر‌ی های ارشد شروع شد.

اسدی لاری افزود: تشکیل ستاد کرونا با هدف تدوین دستورالعمل‌های کنترل ویروس کرونا و سرویس دهی یکسان به تمامی مردم آغاز شد.

وی گزارشی از آمار مبتلایان، روند آن در ماه‌های گذشته، پویش‌های ملی، غربالگری جامعه با تلفن و سایت، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای پرسنل بهداشتی و نیز اطلاع رسانی عمومی شبکه تشخیص و درمان بیماران را ارائه کرد.

در ادامه به فاصله گذاری هوشمند و اجرای پروتکل شروع تدریجی فعالیت‌های اقتصادی مختلف، مدیریت تحقیقات زیستی و سلامت، شرکت در کارآزمایی های همبستگی جهانی با سرپرستیWHO تحقیقات متعدد داخلی در زمینه کرونا، افزایش تولید کیت، تجهیزات بهداشتی، دستگاه‌های تهویه تنفس مصنوعی، تجهیزاتICUاشاره کردند.

پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران فعالیت‌های سازمان انتقال خون گفت: حفظ سلامت و تأمین خون کافی در زمان بحران کرونا با جذب اهداکننده داوطلب و نیز بازرسی مراکز انتقال خون توسط اهداکنندگان مستمر، تلاش برای رعایت سلامت اهداکننده و برگزاری پویش‌های ملی و اطلاع رسانی عمومی در جهت تشویق مردم به اهدای خون از جمله فعالیت‌های سازمان انتقال خون ایران بوده است.

عشقی پژوهش و همکاری در کار آزمایی بالینی درمان بیماران کووید ۱۹ با پلاسمای بهبودیافتگان را دیگر محور فعالیت‌های سازمان انتقال خون خواند و خلاصه‌ای از کارآزمایی، نتایج خوب به دست آمده و چالش‌های موجود در طرح را بیان کرد.

وی همچنین در خصوص پیشنهاد همکاری با ونزوئلا و ارائه تجربیات ایران در زمینه پلاسما درمانی و جذب اهداکنندگان خون توضیحاتی ارائه کرد.

منبع: وبدا

کد خبر 425125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.