انتقال تجربیات ایران در مقابله با کرونا به جمهوری آذربایجان

معاون اول رئیس جمهور از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود در این حوزه به دولت جمهوری آذربایجان خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری عصر امروز (پنجشنبه) در تماس تلفنی با علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر و آرزوی سربلندی و موفقیت برای دولت و ملت این کشور، با اشاره به تأثیرپذیری همه کشورها از ویروس کرونا، بر ضرورت همکاری دو چندان همه کشورها و سازمان‌های بین المللی برای مقابله با این ویروس تاکید کرد و اظهار کرد: لازم است همه کشورها تجربیات خود را برای مقابله و مداوای بیماری کرونا در اختیار یکدیگر قرار دهند.

وی همچنین ضمن قدردانی از کمک‌های دولت جمهوری آذربایجان به ایران در مسیر مقابله با ویروس کرونا، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود در این حوزه به دولت جمهوری آذربایجان خبر داد و افزود: وزرای بهداشت دو کشور می‌توانند با همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر نسبت به تبادل تجربیات در خصوص مقابله با ویروس کرونا فعالیت کنند.

معاون اول رئیس جمهور از دولت جمهوری آذربایجان به خاطر صدور مجوز بازگشت و انتقال دانشجویان و اتباع ایرانی از آذربایجان علیرغم محدودیت ترددها در این کشور قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در آستانه عید سعید فطر رأفت اسلامی شامل حال زندانیان ایرانی در آذربایجان شود و شاهد بازگشت اتباع ایرانی زندانی در آذربایجان به ایران و سپری شدن ادامه دوران محکومیت آنها در داخل کشور باشیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه با وجود کرونا خوشبختانه جریان حمل و نقل زمینی و دریایی میان دو کشور و جریان ترانزیت به سایر کشورها برقرار بوده است از حسن نیت دولت جمهوری آذربایجان قدردانی و اظهار امیدواری کرد: با رفع نگرانی‌های ناشی از بیماری کرونا شاهد پیگیری و اجرایی شدن توافقات و استمرار سرمایه گذاری در پروژه‌هایی که مورد تأکید رؤسای جمهوری دو کشور بوده است، باشیم.

وی گفت: امید است شاهد اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان نظیر پروژه‌های مشترک نفتی دریای خزر، راه آهن رشت - آستارا و پل روگذر آستارا چای باشیم.

ورود ۱۲۰ تبعه ایرانی از مرز آستارا به کشور

علی اسداف، نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر به دولت و ملت ایران، پیشنهاد معاون اول رئیس جمهور کشورمان برای تبادل تجربیات مقابله با کرونا را سازنده و مفید ارزیابی کرد و گفت: در این خصوص دستورات لازم را به وزیر بهداشت صادر خواهم کرد.

وی افزود: جای بسی خرسندی است که با وجود بسته بودن مرزها، اتباع دو کشور توانستند به کشورهای خود برگردند و فردا نیز قرار است ۱۲۰ نفر از اتباع ایرانی از مرز آستارا به ایران وارد شوند.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اتباع ایرانی زندانی در جمهوری آذربایجان مشمول رأفت اسلامی قرار گرفته و برای ادامه دوران محکومیت به ایران بازگردند، افزود: این پیشنهاد را حتماً با رئیس جمهور مطرح خواهم کرد و امیدوارم شاهد اتفاقات مثبت در این زمینه باشیم.

اسدف از معاون اول رئیس جمهور کشورمان خواست از طریق هماهنگی با دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران زمینه استرداد اتباع مجرم جمهوری آذربایجان به این کشور را فراهم کند.

وی در ادامه روند توسعه همکاری‌های تهران و باکو را در حوزه انرژی رضایت بخش توصیف و تصریح کرد: دو کشور باید تلاش کنند سطح این روابط را بیش از پیش گسترش دهند.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه علیرغم محدودیت‌های مرتبط با بیماری کرونا شاهد افزایش حجم ترانزیت دو کشور در دو مسیر کریدور شمال - جنوب و شرق به غرب بوده ایم، خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان همواره موضوع حمل و نقل و ترانزیت را در کانون توجهات و جزو اولویت‌های برنامه‌های خود داشته است.

اسدف با اشاره به مذاکرات انجام شده میان کارشناسان دو کشور برای احداث پل روگذر آستارا چای اظهار امیدواری کرد: این پروژه اوایل ماه ژوئن کلنگ زنی شود و شاهد رفع موانع و اجرایی شدن سایر پروژه‌ها از جمله راه آهن رشت آستارا و همکاری مشترک برای اکتشاف نفت در دریای خزر باشیم.

کد خبر 425075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.