روحانی: منبع مشروعیت دولت و مجلس آرای مردم است/ قرنطینه و محدودیت‌ها آمرانه نبود

رئیس جمهور گفت: دولت منتخب مردم است یعنی دولت غیر منتخب نداریم دولت ما منتخب مردم است، مجلس شورای اسلامی هم منتخب مردم است پس منبع مشروعیت ما یکجاست و آن آرای مردم است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت، با بیان اینکه ایستادگی در برابر ستمگران و حمایت از مظلومان، یکی از ستون‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: مردم ایران روز قدس را گرامی می‌دارند و این روز تأکیدی مجدد بر این موضوع است که قدس هرگز فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند.

وی با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه مردم کشور، از آگاهی و مسئولیت پذیری مردم در رعایت اصول بهداشتی هنگام برگزاری مجالس دعا و شب‌های احیا و قدر، قدردانی کرد

رئیس جمهور با اشاره به آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان که روز قدس نامگذاری شده است آن را از مهم‌ترین مناسبت‌های اسلامی، انقلابی و تاریخی خواند و گفت: روز قدس از ایام بسیار مهم است که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه‌ای دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه ما در هیچ شرایطی هدف اصلی خود را که ایستادگی در برابر ظالمان و حمایت از مظلومان است، فراموش نمی‌کنیم، افزود: یکی از ستون‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران ایستادن در برابر ستمکاران و ظالمان و بپا خاستن در حمایت از مظلومان و مستضعفان عالم است و بر این اساس ما هیچ گاه ظلم را برنمی تابیم و روز قدس را همچنان گرامی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مردم فلسطین بیش از ۷۰ سال است که از خانه و کاشانه خود آواره شدند. خانه‌های آنها غصب شده است. هر روز بر آنها توسط ستمگران ستم روا داشته می‌شود و همیشه قدرت‌های استکباری جهانی به ویژه در رأس آن آمریکا حامی ظالمین، صهیونیست‌ها، نژادپرستی، آپارتاید بودند و برعلیه مظلومین تلاش کردند اما این باور ما است که حق در برابر باطل پیروز خواهد شد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در مدت شیوع ویروس کرونا قدم به قدم پیشرفت کرده و هیچ جا عقب نشینی نکردیم و امروز به مرز مهار کرونا رسیده‌ایم.

روحانی با بیان اینکه راه ما در مبارزه با بیماری کووید ۱۹، قرنطینه آمرانه نبود، گفت: ما با انتخاب سیاست و روش مشارکت داوطلبانه از مردم درخواست همراهی کردیم که خوشبختانه به این درخواست مسئولان و متخصصان پزشکی پاسخ مثبت دادند.

وی با تاکید بر اینکه تا پایان این بیماری عالم گیر هنوز مسیر زیادی داریم، افزود: نباید به موفقیت‌های به دست آمده دلخوش باشیم و از اهمیت این موضوع غافل شویم بلکه همچنان باید با رعایت اصول بهداشتی و حفظ و ادامه انسجام و همکاری و همدلی با کمترین خسارت و تلفات به پایان راه برسیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود بار دیگر بر حمایت دولت از اقشار نیازمند و آسیب دیده از کرونا تاکید کرد و افزود: دولت به حمایت‌های خود از مردم عزیز که در این مدت مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی داشتند، ادامه می‌دهد و هر جا نیاز به کمک بیشتر دولت باشد در حد توان انجام خواهد داد.

روحانی با اشاره به تصمیمات روزهای گذشته دولت برای کمک به شرکت‌های حمل و نقل زمینی و هوایی، رانندگان شهری و بین شهری در ادامه کمک به اصناف و مشاغل خسارت دیده از کرونا، تاکید کرد: همه این تصمیمات باید تا پایان خرداد ماه عملیاتی و اجرایی شود.

وی با بیان اینکه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به طور کامل تأمین و خریدهای لازم انجام شده است و مردم نباید هیچ نگرانی از بابت کالاهای اساسی و مورد نیاز خود در سال جاری داشته باشند، گفت: مردم به شایعات و تردیدهایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، توجه نکنند.

رئیس جمهور صادرات غیر نفتی کشور را به رغم وجود شرایط سخت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا مطلوب خواند و افزود: گشایش مرزها و تبادلات تجاری با کشورها در حال انجام است که منجر به افزایش و رونق دوباره صادرات غیر نفتی کشور خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه مشکلی برای تأمین منابع بودجه کل کشور نخواهیم داشت، افزود: مردم به زودی شاهد عرضه اوراق خزانه خواهند بود که بدون ریسک است و تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد و تصمیمات برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت نیز گام به گام در حال اجرا است.

وی آزاد شدن ۳۰ درصد سهام عدالت برای فروش را مورد اشاره قرار داد و افزود: امیدوارم مردم بتوانند در همین ماه خرداد سهام خود را عرضه کنند، شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد و دارایی در این زمینه همه توان و تلاش خود را انجام خواهند داد تا مردم در این سال سخت اقتصادی شرایط خوبی داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌های ضد بشری آمریکا و افزایش فشار اقتصادی به ملت ایران، افزود: آنها که علیه ملت ایران توطئه کردند و فشار آورند امروز گرفتارترین حکومت دنیا هستند و کاخ‌نشینان کاخ سفید امروز بدترین شرایط را دارند و درگیر شدیدترین اختلافات داخلی هستند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط پیش آمده در دو کشور دوست و همسایه ایران یعنی عراق و افغانستان، گفت: از اینکه در کشور عراق با توافق گروه‌های مختلف در این کشور شاهد تشکیل دولت جدید هستیم و اختلافات در افغانستان نیز به توافق خوبی منجر شده، خوشحال هستیم.

وی تاکید کرد: همچون گذشته در کنار دو کشور دوست و همسایه، عراق و افغانستان هستیم و از برقراری صلح و ثبات و آرامش در کشورهای همسایه خود استقبال می‌کنیم.

رئیس جمهور با بیان این که مجلس نقش بسیار مهمی دارد و برای مردم بسیار حائز اهمیت است گفت: اولاً جزء افتخارات جمهوری اسلامی است که از روز اول تاکنون هیچ وقت دوره فطرت نداشتیم، تاریخ از مشروطه به این طرف همیشه دوران‌های فطرتی داشتیم که مجلسی می‌آمد منحل می‌شد و بعد از یکسال یا دو سال مجلسی نداشتیم. دولت در آن دوره لوایح قانونی برای خود تصویب می‌کرد دومرتبه مجلس بعدی سرکار می‌آمد.

روحانی افزود: این که ما از اسفند سال ۱۳۵۸ که انتخابات مجلس شورای اسلامی را در اولین دوره داشتیم و در خرداد ۱۳۵۹ که روز افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی بود همین طور ۴ سال به ۴ سال پشت سر هم این ۱۰ دوره یعنی از سال ۱۳۵۹ الان هم ۱۳۹۹ درست در این ۴۰ سال ۱۰ مجلس آمدند و رفتند.

وی با بیان این که شرایط مجلس در دوره‌های مختلف فرق می‌کرد گفت: از مجلس دهم به خاطر حمایت‌هایی که از دولت کردند و همکاری‌ها و تفاهم‌هایی که داشتیم باید تشکر کنم البته می‌توانستیم تفاهم بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می‌گذارم.

رئیس جمهور افزود: اگر در مجلس دهم ما بیش از حدی که شاهد بودیم می‌توانستیم باهم نزدی کتر باشیم و تفاهم بیشتر داشته باشیم، سریع‌تر کارها را پیش ببریم و به هر حال چیزی که برای کشور لازم می‌دانستیم لایحه دو فوریت می‌دادیم. البته یک دوفوریت ما تا آخر این مجلس ماند. از اول دولت ۳ سال این دوفوریت ماند و به جایی هم نرسید که می‌توانستیم اینها را با هماهنگی نزدیک تر انجام بدهیم. به هر حال ما تسلیم قانون اساسی هستیم.

روحانی ادامه داد: کاملاً در برابر اختیاراتی که مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی دارد ما نیز کاملاً مجری قانون اساسی خواهیم بود. قبلاً هم بودیم و باز هم خواهیم بود. اما همه چه دولت و چه مجلس باید در اجرای قانون اساسی دقیق باشیم و با دقت آن را عمل کنیم.

وی تاکید کرد: آرزوی ما این است که روابط دولت با مجلس آینده که از هفته بعد یعنی از هفتم خرداد شروع می‌شود روابط نزدیکتری باشد که این به نفع مردم است که موجب خوشحالی آنها می‌شود. امسال که سال سختی است هم تحریم و هم کرونا است مردم دلشان می‌خواهد که همه آنهایی که منتخب‌شان هستند مشکلاتشان را حل کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه ما اعم از دولت و نمایندگان مجلس وکیل مردم هستیم و این مردم هستند که قدرت خودشان را برای زمان محدودی در اختیار افراد قرار می‌دهند تا در چارچوب قانون اساسی عمل کنند، گفت: دولت منتخب مردم است یعنی دولت غیر منتخب نداریم دولت ما منتخب مردم است، مجلس شورای اسلامی هم منتخب مردم است پس منبع مشروعیت ما یکجاست و آن آرای مردم است. همه ما چه دولت و چه مجلس وکیل مردم هستیم و همه اختیارات و قدرت برای مردم است.

روحانی با بیان اینکه همه ما خادمان مردم هستیم و تفاوتی میان دولت و مجلس در خدمت به مردم نیست، اظهار داشت: همکاری نزدیک با مجلس یازدهم را که از هفته آینده کار خود را آغاز می‌کند، آرزو می‌کنم و آغاز کار و فعالیت مجلس جدید را به فال نیک می‌گیرم.

وی با اشاره به اینکه مردم هم از دولت و هم از مجلس می‌خواهند که در کنار یکدیگر و با همکاری و همدلی مشکلات کشور را حل کنند، گفت: از همین جا اعلام می‌کنم که در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود و باید برای توسعه کشور و حل مشکلات مردم دست به دست هم دهیم

رئیس جمهور افزود: امیدوارم در ماه‌های آینده شاهد نزدیک تر شدن دولت و مجلس به یکدیگر باشیم و مردم نیز موفقیت مسئولین خود را در اجرای قانون اساسی و فعالیت و تلاش برای حل مشکلات کشور نظاره کنند و بتوانیم ایرانی سرافراز تر را شاهد و ناظر باشیم.

کد خبر 424781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.