ربیعی: قاچاق جلو اشتغال یک میلیون نفر را در بخش کفش و پوشاک گرفت

سخنگوی دولت گفت: بیشترین قاچاق ورودی به کشور در بخش کفش و پوشاک، لوازم آرایش و لوزام خانگی و قطعات خودرو است و تنها در دو بخش کفش و پوشاک ظرفیت یک میلیون شغل را از ایرانی‌ها گرفته است.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی عصر روز شنبه در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی مدیران و رئیسان روابط عمومی‌ها در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تبریک «روز جهانی ارتباطات» به جامعه ارتباطی و اطلاع‌رسانی کشور، گفت: امیدوارم به برکت شب‌های قدر و تلاش‌های اعضای این جامعه تا امروز و تداوم آن در آینده، بتوانیم جامعه‌ای فعال‌تر و پویاتر در مقابله با همه مشکلات، به ویژه در مسیر مبارزه با کرونا و مقاومت برابر تحریم داشته باشیم تا به بهبود زندگی مردم کمک کند.

وی افزود: در اصلاح قانون قاچاق کالا و ارز فعال بودم و مخالف تشکیل این گونه ستادها در ساختار دولت هستم؛ اما یک نظر قوی‌تر وجود دارد که با توجه به ساختار اقتصادی و جغرافیایی و مرزهای کشور نیازمند به ستاد هستیم قطعاً لایه‌هایی در این ستاد است که دیده نمی‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به ارتباط فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با برنامه‌های توسعه کشور تصریح کرد: فعالیت این ستاد با حفظ اشتغال و فقرزدایی و تولید در کشور نیز ارتباط مستقیم دارد.

ربیعی به دو بخش قاچاق ورودی و خروجی کالا از کشور اشاره کرد و گفت: بیشترین قاچاق ورودی به کشور در بخش کفش و پوشاک، لوازم آرایش و لوازم خانگی و قطعات خودرو است.

وی به دو بخش قاچاق وردی و خروجی کالا از کشور اشاره کرد و گفت: بیشترین قاچاق ورودی به کشور در بخش کفش و پوشاک، لوازم آرایش و لوازم خانگی و قطعات خودرو است؛ و تنها در دو بخش کفش و پوشاک ظرفیت یک میلیون شغل را از ایرانی‌ها گرفته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: بیشترین ایجاد اشتغال ما اکنون در بخش تولید است ما به راحتی می‌توانستیم در بخش تولید افزایش شغل داشته باشیم حتی در پنج سال می‌توانستیم سه الی چهار میلیون شغل به وجود بیاوریم این در حالی است که بنگلادش ۱۰ میلیون شغل فقط در این حوزه دارد.

ربیعی یاد آورشد: قاچاق موجب تعمیق فقر و بی‌عدالتی می‌شود جلوه‌های از بی‌عدالتی که امروز مورد شورش‌های ذهنی قرار می‌گیرد، ما نظریه "هرمان تعرض" داریم یعنی افرادی که نگاه می‌کنند با افرادی که یک شبه پولدار می‌شوند دچار نوعی هرمان می‌شوند که بی‌عدالتی را عمیق‌تر می‌کند.

وی اظهار کرد: قاچاق باعث رشد پول‌دارهای بی‌ارزشی بدون ارزش افزوده که هیچ نقشی در تولید ملی ندارند می‌شوند. پول‌هایی که نه بر اساس تولید ملی و ارزش کار ایجاد شده باشد، متأسفانه در طول سال‌های گذشته این اتفاق افتاده است. ما در سال ۹۲ روزی که به دولت آمدیم ۲۵ میلیارد دلار قاچاق بر اساس برآوردهای اقتصاد پنهان و مدل شکاف عرضه و تقاضا صورت می‌گرفت. این ۲۵ میلیارد دلار قاچاق تبدیل به ثروت هنگفت می‌شود که چقدر موجب فقر، بی‌عدالتی و تبدیل به ضد اشغال شده است. مبارزه با قاچاق کالا جلوه‌هایی از مبارزه با بی‌عدالتی را در جامعه گسترش می‌دهد چرا که کار مبارزه با قاچاق مبارزه با بی‌عدالتی هم هست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شاید آه افسوس و نگرانی که از مناطق مرزی پدید می‌آید که نشود بیان کرد که قاتلان اصلی کولبران ما چه کسانی هستند؟ قاتلان اصلی کولبران ما قاچاقچیان هستند. آنهایی که به خاطر نیاز با پول اندکی روی کول خودشان باید اجناسی بکشند و در جایی تجمیع بشود و زنجیره‌ای از یک شبکه تشکیل شود و به تهران برسد و اینها جان آنها را می‌گیرند و هم رنگ ننگ به مرزنشینان ما می‌زنند.

ربیعی با اشاره به هوشمند شدن مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ایجاد سامانه بین دستگاه‌های مختلف در دولت اظهار کرد: حدود ۲۵ دستگاه اطلاعات‌شان در این سامانه وارد می‌شود و ما به سمتی می‌رویم که به طور ساختارمند جلو قاچاق را بگیریم.

وی گفت: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید به جای فساد هیجانی، کوتاه مدت و پر سرو صدا، یک مبارزه با فساد ساختارمند و بنیادی داشته باشیم و کاری که در مبارزه با قاچاق کالا می‌کنیم حتماً از این جنس است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش گفت: وقتی درباره اقدامات جامعه اطلاعاتی و ارتباطی در دوران کرونا سخن می‌گوئیم، نمی‌توانیم نسبت جامعه اطلاعاتی و ارتباطی با کرونا را مورد بحث قرار ندهیم. ما نیاز به یک پویش نظری در ارتباط با وظایف جامعه اطلاعاتی و ارتباطی با کرونا داریم.

ربیعی اضافه کرد: همه ما در دهه‌های اخیر واقف هستیم که جهان ارتباطات مسائل مختلفی داشته است و امروز پرسش‌های زیادی درباره آثار جدید و تحولات آینده فرآیندهای ارتباطی در پیش روی ماست. شاید اگر یک روز درباره جهانی شدن و جهانی سازی نزاع بود، هر چه بود آثار آن آثار واقعی بود.

وی ادامه داد: ما امروز با بیماری‌های جهانی شده رو به رو هستیم بیماری‌هایی که قطعاً بر فرآیندهای ارتباطات، زمینی، هوایی و دریایی و ارتباطات انسانی استوار شد و ارتباطات دیجیتال هم به سرعت آثار و اپیدمی روانی خود را به جای داشته است به طوری که یک درگیری فیزیکی داشتیم یک درگیری روانی انسان‌ها. به هر حال موج فناوری‌های ارتباطی در بیماری‌های جهانی تأثیر زیادی داشته است و ما امروز با آن مواجه هستیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا باید در مورد نقش ارتباطات بیشتر بحث کنیم، گفت: دوران کرونا ما را به فهم جدیدتر و تأمل عمیق‌تر واداشته است. ما در بعد ارتباطات با نوعی شوک مواجه شدیم که با هیچ هراس رسانه‌ای و زیستی با قبل خودش قابل مقایسه نیست.

ربیعی ادامه داد: به نظر من بار روانی اشباع بیش از حد نوعی از اخبار و اطلاعات از آثار اقتصادی کرونا امروز ویران‌گر عمل می‌کند در بخشی جاها ویرانگرتر هم عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه جامعه ما امروز با سردرگمی و فشارهای روانی بسیاری روبرو هست، گفت: همه ما در اخبار می‌بینیم که مردم آمریکا، بریتانیایی‌ها و آلمانی‌ها در اعتراض به آنچه که قرنطینه بود، بیرون ریختند. ما این اخبار را بسیار سرسری نگاه کردیم. من فکر می‌کنم این یک اعتراض به شرایط روحی و روانی کرونا است و نشان می‌دهد که تعادل‌های اجتماعی - روانی به هم ریخته است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بیرون ریختن مردم با اسلحه در آمریکا آن هم در جامعه‌ای که معنابخش های زندگی هم کمتر هست، نوعی اعتراض به آثار روانی پدیده کرونا است. ما حق نداریم صرف این اخبار را مطالعه کنیم و به نظرم نیاز به یک مطالعه عمیق‌تر داریم.

ربیعی گفت: امروز هر کدام از ما به جامعه نگاه کنیم نوعی احساس بی اتکائی ممکن است اپیدمی شود. نیاز به حمایت اجتماعی و حمایت از هم را احساس می‌کنیم و این نیازها در حال رشد است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: من قبلاً درباره حفاظت از جان توأمان در برابر تهدید سلامت و تهدید معیشت هم نوشتم و هم گفتم. امروز در روز جهانی ارتباطات از ضرورت حفاظت از تعادل‌های روانی و اجتماعی صحبت کنم و معتقد هستم مفهوم امنیت انسانی باید بازتعریف شود.

ربیعی تصریح کرد: حفاظت از جان و روان در مقابل تهدید سلامت و تهدید معیشت امروز یک مسئله جدی است.

وی گفت: من با همکاران خودم در روابط عمومی‌ها و جامعه ارتباطی می‌خواهم چند سوال را مطرح کنم که باید به دنبال آن برویم و در یک پویش نظری پاسخ‌گو باشیم که ارتباطات امروز در جامعه ایران چه وضعیتی دارد؟ به چه میزان ارتباطات ما در حمایت اجتماعی، عاطفی و روانی جامعه مؤثر بوده است و بررسی کنیم که این گونه بوده است یا بر عکس عمل کرده‌ایم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: نسبت ارتباطات و ویروس کرونا چیست؟ اینکه تأثیر ارتباطات بر گسترش آثار منفی کرونا در زندگی‌های فردی و اجتماعی و مقاومت روانی عمل کرده و یا بر عکس فرایندهای ارتباطی و جامعه اطلاعاتی در ایجاد و تقویت روانی به جامعه ما کمک کرده است؟ پاسخ به این سوالات در روز جهانی ارتباطات برای جامعه تحریم زده‌ای که با کرونا هم مواجه شده است بسیار ضروری است.

ربیعی با اشاره به ورودی اخبار جعلی نگران کننده و ویرانگر ذهنی در کشور افزود: اخبار جعلی نگران کننده، مقایسه‌های ناامیدکننده از وضع مردم، بد شماری و پرشماری بدبختی، سرگشاده نویسی هایی که هیچ راه حلی در آن نیست و بر ناامیدی طبق ناامیدی میزند، این که هیچ کس به فکر شما نیست، هیچ کاری درست صورت نمی‌گیرد. آینده بیمناکی در انتظار ما است.

وی اضافه کرد: متأسفانه در فضای مجازی و برخی نوشته‌ها و بیانیه‌ها بدون توجه به تعادل‌های روحی و روانی که در دوران کرونا خود به خود به وجود میایند و اینکه جامعه چقدر به یک تعادل روانی نیاز دارد، این گونه از اطلاعات بسیار تولید شده است.

سخنگوی دولت در بخش دیگر از سخنانش گفت: باید با مطالعاتی که انجام می‌دهیم، به فضای روانی کشور کمک کنیم. ما امروز درگیر اقتصاد و فقر ناشی از کرونا هستیم. درگیر بحث اجتماعی و روانی کرونا هستیم که دهک پذیر نیست و کل جامعه امروز با آن درگیر است.

ربیعی افزود: فرایند اطلاعات و ارتباطات امروز باید ما را به سمت جامعه خوشحال ببرد. اپیدمی ناامیدی و آدم‌های مبتلا به ناامنی فکری نباید در جامعه گسترش پیدا کند. امروز وظیفه ما در جامعه ارتباطاتی و اطلاعاتی است که با این وجهه از بیماری کرونا بتوانیم مقابله کنیم.

وی ادامه داد: ما امروز نیازمند ترمیم فرآیندها و جهت‌گیری‌های ارتباطاتی هستیم. باید به ترمیم ارتباطات با تمرکز با ارتباطات انسانی برگردیم. امروز به گسترش ارتباطات آئینی و ارتباطات تسلی‌بخش نیاز داریم. ارتباطات آئینی تسلی بخش امروز نیاز جامعه ما در همه گروه‌های اجتماعی است.

سخنگوی دولت گفت: ما به ارتباطات برای گرم کردن روابط اجتماعی و نیز به ارتباطات گفت و گو نیاز داریم. گاهی وقت‌ها ارتباطات برای ارتباطات است. ما بدون توجه به محتوا نمی‌توانیم نقش ارتباطات را درست ایفا کنیم در شرایطی که جامعه بیش از هر دوره‌ای به فرایندهای اطلاعاتی و ارتباطاتی نیاز دارد.

ربیعی افزود: بیش از هر دوره دیگری امروز نیاز به تأثیر ارتباطات و اطلاعات به بهبود زندگی، نه بهبود زندگی مادی که البته آن هم می‌تواند دربرگیرنده باشد. ما در بهبود چگونه زندگی کردن امروز نیاز داریم. نباید بگذاریم کلافگی همه گیر ایجاد شود. بلکه باید با فرایند اطلاعات به نوعی گریز از تنهایی را به جمع تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: باید همه ظرفیت‌های ارتباطاتی به کمک ترمیم اجتماعی در تولید محتوا بیاییم. باید از قاعده‌های سرزنش و منفی‌بافی پرهیز کنیم. با این بیانم نمی‌خواهم نقد را و جان نارسایی‌ها را تخطئه کنم. این که سیاست‌گذار را راهنمایی کنیم که چگونه سیاستگذاری کند قطعاً مورد نیاز جامعه ایران است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: من رصد کردم اطلاعاتی که از روز ۳۰ بهمن در جامعه پخش شد از آن روزی که از روز ۳۰ بهمن فهمیدم و پاستور حدود ساعت ۱۲ به ما گفت که آزمایش ۲ نفر قمی قطعی است. احتمالاً از ۱۵ بهمن کرونا در کشور جاری بوده است که ما در ۳۰ بهمن فهمیدیم. فردای ۳۰ بهمن یعنی یک اسفند عکس یک نفر در جلوی بیمارستان با یک آمبولانسی که قرنطینه نبود از آنجا تخریب و مقایسه‌ها دائم به ذهن جامعه شروع شد. عکس‌ها و فیلم‌هایی بیرون آمد و ما قدرت تخریب‌گر آنها را متوجه نبودیم. به هم زدن تعادل‌های روانی جامعه را متوجه نبودیم.

ربیعی ادامه داد: در پسا کرونا اقتصادها آباد خواهد شد. در پساکرونا تلاش خواهیم کرد که اشتغال‌ها برگردد. در پساکرونا باید بتوانیم زندگی کنیم. در پساکرونا باید بتوانیم به آغوش بکشیم. در پساکرونا نباید با ذهن‌ها و روان‌های آسیب خورده مثل تصادفی که لنگان لنگان باید حرکت کند نباید برخورد کنیم. این وظیفه جامعه اطلاعاتی و ارتباطاتی است که به سمت بازآفرینی روحیه جامعه حرکت کنیم.

وی گفت: خوشبختانه امروز خلأ ارتباطات انسانی را رادیو و تلویزیون و فضای مجازی بخشی از آن را پر کرده است. خلأ جمع شدن‌ها را دارد پر می‌کند اما ما بیشتر نیازمندیم که خلاءها را پر کنیم و خلأ عاطفی را گسترش دهیم. بنابراین امروز باید به این پرسش‌ها که جامعه اطلاعاتی و ارتباطاتی در دوران کرونا برای این که مردم رنج کمتر ببرند و فردای بهتری در پساکرونایی داشته باشند پاسخ دهیم.

کد خبر 424105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.