پاسخ روسای چند دانشگاه خارجی به رییس دانشگاه اصفهان درباره کرونا

رییس دانشگاه اصفهان در نامه‌هایی به بیش از ۵۰ دانشگاه همکار بین‌المللی، در مورد بحران کرونا با جامعه دانشگاهی دنیا اعلام همدردی و همبستگی کرد که برخی از این دانشگاه‌ها به این نامه پاسخ دادند.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت علوم، هوشنگ طالبی در پیام خود یادآور شده است که مردم ایران نیز به واسطه پاندمی کرونا دچار آسیب‌های این بیماری، خسارت‌های اقتصادی و از دست دادن درآمد و شغل خود شده‌اند با این تفاوت که تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر زندگی جاری آنان مزید بر علت شده است.

رییس دانشگاه اصفهان در پیام خود ضمن برجسته کردن تلاش‌های دولت و ملت بزرگ ایران برای مواجهه با این بحران به تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم و دشوار نمودن مسیر درمان مبتلایان به بیماری کرونا اشاره کرده است.

در پیام وی آمده است که هر چند تلاش‌های بسیار زیادی برای مقابله با بحران کرونا در حال انجام است اما تحریم‌های آمریکا حتی مانع ورود دارو و تجهیزات پزشکی است و باعث وارد آمدن زحمت مضاعف بر تیم پزشکی و تلاش‌های دولت و مردم ایران گردیده است.

رییس دانشگاه اصفهان تصریح کرده است که ملت بزرگ ایران بر این باور است که انسان‌ها از لحاظ آفرینش برابر بوده و چنانچه ملتی دچار درد و آلام باشد سایر ملت‌ها نباید در آرامش و سکوت باشند.

وی تنها راه مقابله با بحران کرونا و دیگر بحران‌های بین‌المللی را همبستگی و همکاری بین ملت‌ها بر شمرده است.

طالبی در بخشی از پیام خود از جامعه جهانی به ویژه دانشگاهیان خواسته است تا در اعتراض به رفتارهای آمریکا و درخواست برای لغو تحریم‌های ظالمانه دولت ترامپ با مردم ایران هم‌صدا و در جلب حمایت بین‌المللی در این زمینه کمک نمایند.

رییس دانشگاه اصفهان همچنین در پیام خود خاطر نشان ساخته است که این دانشگاه علی‌رغم تعطیلی کلاس‌های حضوری از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی را به صورت مجازی از طریق تقویت زیرساخت‌ها با جدیت دنبال نموده است.

گفتنی است تاکنون تعدادی از رؤسای دانشگاه‌های همکار در پاسخ به نامه رییس دانشگاه اصفهان ضمن ارسال پیام همبستگی و همدردی با مردم ایران و سایر کشورها، آمادگی خود را برای ادامه و گسترش همکاری‌های علمی با دانشگاه اصفهان اعلام کرده اند. همچنین اعلام نموده‌اند که آماده هر گونه همکاری با جامعه دانشگاهی و ملت ایران در مواجهه با بحران کرونا هستند.

در این خصوص، رییس دانشگاه فرایبورگ آلمان ضمن تشکر از نامه رییس دانشگاه اصفهان از جانب خود، اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان آن دانشگاه بر تحکیم همبستگی بین دو ملت ایران و آلمان و دانشگاهیان تأکید نموده است.

وی یادآور شده است که این پاندمی به ما نشان داده است که تعمیق همکاری‌ها بخصوص در پژوهش بیشتر از هر زمان دیگر اهمیت یافته است.

رییس دانشگاه شیامن چین ضمن آرزوی سلامتی برای رییس دانشگاه اصفهان و همکاران دانشگاهی ایشان، اظهار امیدواری کرده است که با همکاری شرکای بین المللی خود بر پاندمی کرونا غلبه کنیم.

وی دانشگاه اصفهان را به عنوان یکی از نزدیک‌ترین همکاران دانشگاهی معرفی کرده و بر همکاری گسترده بین دانشجویان و اعضای هیئت علمی دو دانشگاه تاکید نموده است.

وی اظهار امیدواری نموده است که در چنین شرایط سختی با همکاری علمی و تبادل دانش و مبادلات فکری خود بتوانیم مشکل کنونی را برطرف سازیم.

رییس دانشگاه آیدین استانبول نیز در پیام خود یادآور شده است که در کنار مشکلات مادی و معنوی که کووید ۱۹ برای ما ایجاد کرد، این ویروس باعث شد تا واقعیت‌هایی که هر از گاهی توسط دولت‌ها و جوامع فراموش می‌شوند، را بیاد بیاورند. این واقعیت‌ها به ما بار دیگر آموخت که زمان برابری به جای جدایی، ارائه راه حل‌ها به جای انتقاد مداوم و یکی شدن فارغ از مرزهای فیزیکی فرا رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرده است که این دوره زمانی سخت را بتوان تنها با کمک به یکدیگر و با به اشتراک گذاری پروژه‌ها و امکانات خود می‌توانیم پشت سر بگذاریم.

همچنین تاکنون رؤسای دانشگاه‌های دیگری از جمله دانشگاه "ماربورگ آلمان"، دانشگاه" پاریس ۱۳ "و "ووسونگ کره جنوبی" با ارسال نامه‌های جداگانه پیام همبستگی خود را ابلاغ کرده اند.

کد خبر 423895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
    0 0
    امان از بیکاری! بابای منم از بس نشسته تو خونه صب تا شب زنگ می زنه به این و اون احوال می پرسه