بررسی عاملی برای تشخیص زود هنگام «متاستاز» در بیماران سرطانی

محققان کشور پژوهشی را طراحی کردند که به واسطه آن عاملی برای تشخیص زودهنگام متاستاز در بیماران مبتلا به سرطان شناسایی شد.

به گزارش ایمنا، میکروRNA‌ها ساختارهای نوکلئوتیدی غیرکدکننده‌ای هستند که در تنظیم بیان ژن ایفای نقش می‌کنند. یکی از چالش‌ها در مطالعه microRNA ها بررسی نقش چندگانه آنها در سلول‌ها و شرایط متفاوت است. به همین علت پیش بینی رفتار آنها در تنظیم بیان ژن دشوار است. miR‐۲۰۳ یکی از همین ساختارهای نوکلوئوتیدی است که طبق شواهد، نقش مهارکنندگی در پیشرفت سرطان دارد، با این وجود در برخی پژوهش‌ها نشان داده شده است در سرطان‌هایی مانند سرطان پستان تشدید کننده تومورزایی نیز هست.

به منظور بررسی اثر miR‐۲۰۳ در بیماران مبتلا به ملانوما (جدی‌ترین نوع سرطان پوست)، محققان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهشی را طراحی کردند که طی آن پس از مشاهده افزایش سطح miR‐۲۰۳ در سرم بیماران مبتلا به ملانوما و همچنین توده‌های سرطانی ایجاد شده در شرایط آزمایشگاهی به بررسی اثر این افزایش بیان در میزان تقسیم و تهاجم سلول‌های سرطانی پرداخته شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، افزایش بیان miR‐۲۰۳ موجب افزایش معنی‌دار توان تقسیم، کلونی‌زایی، مهاجرت و تومورزایی در رده‌های سلولی بررسی شده می‌شود. به‌علاوه این افزایش بیان باعث القا بیان عوامل مؤثر در تبدیل سلول‌های اپی‌تلیال به مزانشیمال و در نتیجه افزایش متاستاز (مهاجرت سرطان از یک اندام بدن به اندامی دیگر) شده، بیان ژن‌های مربوط به بنیادی بودن (stemness) را افزایش می‌دهد.

روی‌هم‌رفته نتایج این پژوهش نشان داد، miR‐۲۰۳ در بافت ملانوما بیان اندکی دارد اما در سلول‌های بنیادی سرطانی ملانوما بیان آن افزایش یافته نقش مهمی در افزایش تقسیم، تومورزایی و مهاجرت این سلول‌ها دارد.

بنابراین می‌توان miR‐۲۰۳ را به‌عنوان عاملی برای تشخیص زود هنگام متاستاز پیشنهاد کرد، اما جهت تأیید آن پژوهش‌های بیشتر ضروری است.

این تحقیقات توسط دکتر مرضیه ابراهیمی، پریسا صحرانورد، جواد فیروزی و همکارانشان انجام شده است.

منبع: مهر

کد خبر 423880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.