مدارس از ۲۷ اردیبهشت بازگشایی می شوند/مساجد بعد از ماه رمضان باز خواهند شد

سخنگوی دولت با اشاره به تاریخ بازگشایی مدارس گفت: همه مدارس به جز مدارس کودکان استثنایی از ۲۷ اردیبهشت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شوند؛ البته حضور دانش آموزان الزامی نیست.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در روز یکشنبه در ادامه جلسات متناوب ستاد مقابله با کرونا که این بار با حضور رهبری تشکیل شد و آخرین شرایط و روندها را مورد بررسی قرار دادیم.

وی با بیان اینکه دولت به صورت شبانه روزی با تمام توان به دو مسئله مهم مقابله با شیوع کرونا و حفظ معیشت مردم و جان اهتمام داشته است، اظهار کرد: در شرایط بد اقتصادی دنیا و شرایط اقتصاد تحریمی هم از جان مردم و هم از کار مردم و همه سلامتی مردم در برابر بیماری محافظت کنیم دولت شبانه روزی برای عبور از این شرایط حیاتی پای کار است.

سخنگوی دولت یادآور شد: آخرین بررسی‌ها در ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می‌دهد با فاصله‌گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و میر، ولی افزایش بیماریابی در کشور هستیم. دو منحنی با شیب آرام روبه پایین در حال حرکت هستند. کیس‌های سرپایی رو به افزایش است ولی این بر اساس برنامه وزرات بهداشت است.

ربیعی خاطرنشان کرد: امروز به مرز گرفتن ۳۰ هزار تست در روز می‌رویم و برنامه داریم به برنامه یک میلیون و نیم تست برسیم تا برنامه غربالگری تکمیل شود.

وی گفت: رعایت فاصله گذاری از سوی مردم افزایش تولید مواد ضد عفونی و ماسک و تکمیل تجهیزات بیمارستانی به علاوه برنامه غربالگری و بیماریابی همه این عوامل رمز موفقیت ما در گذر از آثار ناشی از کرونا است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با شرایط اقتصادی و بهداشتی که داشتیم، یک سناریویی را انتخاب کردیم، ابراز داشت: پنج سناریو محتمل در پیشروی ما قرار داشت. ما باید یک سناریو را انتخاب می‌کردیم؛ بین سناریو آزاد کردن همه رفتارها و به وجود آمدن مرگ‌ها و سناریو سخت‌گیرانه کامل. ما باید با توجه به شرایط داخلی خودمان را انتخاب می‌کردیم.

ربیعی ادامه داد: یک سناریو بدون مداخله بود که اساساً ما آن را دنبال نکردیم. برخی از کشورها هم که آن را دنبال کردند، منصرف شدند. یک سناریو مداخله حداقلی بود. سناریو دیگر، مداخله متوسط به سمت خوب بود. سناریو دیگر، مداخله سنگین و سخت‌گیری حداکثری. سناریو آخر هم سناریو قرنطینه بود.

وی با بیان اینکه اگر انتخاب ما، سناریو اول بود بر اساس گزارشی که در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، با ۱۱ هزار فوتی روبه‌رو می‌شدیم، تصریح کرد: در سناریو دوم، تعداد فوتی‌ها ۳۳ هزار نفر بود. سناریو سوم ۱۸ هزار فوتی. در سناریو چهارم، تعداد فوتی‌ها ۱۱ هزار نفر بود و در سناریو پنجم، عدد کمتری. ما بین سناریو چهارم و پنجم را انتخاب کردیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در روزهایی به سمت سخت‌گیری‌های حداکثری حرکت کردیم، خاطرنشان کرد: انتخاب سناریو مناسب، آماده بودن نظام بهداشت و درمان، بیمارستان‌ها و به موقع آماده شدن تجهیزات پزشکی‌مان موجب شد تا تعدادی فوتی‌ها ما حتی از نرم‌های جهانی هم رو به پایین باشد. هم‌اکنون هم حول و حوش سناریو چهارم باید حرکت کنیم و در شهرها به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم.

ربیعی افزود: در جاهایی که احساس می‌کنیم در چند روز متوالی عدد ما، عدد مناسبی است، باید به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم. البته این مسئله به معنای آن نیست که در این سناریوها در آن شهرها ثابت بمانیم.

وی با تاکید بر اینکه کماکان رصدها ادامه دارد، ابراز داشت: از مردم می‌خواهیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. رمز موفقیت ما در کنترل بیماری و پیشگیری از به خطر افتادن جامعه از یک طرف و از طرف دیگر، نیفتادن آنها به ورطه فقر و بیکاری، رعایت کامل پروتکل‌ها است. یک همکاری همگانی، یک جنبش عظیم از همکاری و اعتماد برای مراعات است.

سخنگوی دولت افزود: اعتماد برای اینکه آنچه متخصصان ما می‌گویند را آویزه گوش قرار داده و به آن عمل کنیم. در شرایط عادی به سر نمی‌بریم و این تصور نباید به خاطر آنکه در منحنی رو به پایین داریم، شکل بگیرد که شرایط عادی شده است.

ربیعی با بیان اینکه متأسفانه در استان خوزستان طی روز متوالی روند ابتلاء و مرگ رو به افزایش بوده است که نشان‌دهنده عدم رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری هاست، عنوان کرد: من در جلسه قبل از میانگین ۸۳ درصد گفتم. شاخص‌های آماری ما نشان می‌دهد استان خوزستان زیر ۵۰ درصد مراعات و شاخص همکاری وجود داشته است. این یک نشان برای سایر شهرها است.

وی در تشریح تصمیمات اتخاذ شده اخیر یادآور شد: وزارت ورزش مأمور شد ورزش‌های غیر تجمعی را بررسی کند و به ستاد بیاورد. محدودیت‌های مکان‌های تجمعی کماکان ادامه دارد و ممنوع است. مدارس و آموزشگاه‌های ما هیچ گاه تعطیل نشدند. ستاد ملی کرونا به گسترش زیرساخت‌های موجود و تداوم فعالیت‌های آموزشی را مورد تاکید قرار داد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه آموزش تعاملی در کنار آموزش صداوسیما دو کار مکمل همدیگر بودند، بیان کرد: نباید زیرساخت به وجود آمده را کنار بگذاریم بلکه باید آن را تقویت کنیم. به لحاظ اینکه برخی از دانش‌آموزان به امکانات اینترنتی یا وسایل لازم، دسترسی نداشتند و امکان عقب ماندن آنها از آموزش وجود داشت، باید برای آنها فکری می‌شد.

ربیعی اضافه کرد: برای بحث آموزش‌های غیر نظری باید فکری می‌شد. در مقاطع بالا و دبیرستانی نیاز به گفت‌وگو و تعامل با معلمان احساس می‌شد. به همین خاطر، به جز مدارس کودکان استثنایی تصمیم گرفتیم از ۲۷ اردیبهشت مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شوند.

وی با بیان اینکه حضور هیچ دانش‌آموزی در مدارس اجباری نخواهد بود، گفت: آنها می‌توانند ساعتی از هفته را با تدریس دروس خاصی سپری کنند و به مدرسه مراجعه کنند. خانواده‌هایی از حضور دانش‌آموزان در مدارس احساس نگرانی می‌کنند و فکر می‌کنند در خانه می‌توانند خودشان جبران تحصیلی را فراهم کنند، هیچ نیازی به حضور نیست.

سخنگوی دولت گفت: هیچ نیازی به حضور در مدرسه وجود ندارد و تصمیم آن به خود مردم واگذار شده است در حقیقت مشارکت دادن مردم در انتخاب شیوه آموزش را به مردم واگذر کردیم.

ربیعی اظهار کرد: مدارس بازگشایی می‌شوند و معلمان در مدارس حضور خواهند داشت. شیوه تعاملی آموزش همچنان ادامه خواهد داشت برنامه‌های آموزشی صدا و سیما تداوم دارد اما مدارس را هم باز کردیم تا دانش‌آموزانی که به رفع اشکال و ابهام و دروس نیاز دارند و در کلاس‌های کارگاهی می‌توانند به مدرسه بروند.

وی با بیان اینکه در جلسه روز گذشته (یکشنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی دانشگاه به تصمیم نرسیدیم که در این زمینه هفته آینده تصمیم خواهیم گرفت، افزود: الگوی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برای آموزش عالی شاید بتواند کارگشا باشد به ویژه در دروسی عملی و کارگاهی است؛ البته درباره بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی هم باید بررسی و تصمیم‌گیری کنیم.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در ستاد مقرر شد تمام مساجد و اماکن مذهبی و هیأت‌ها از یک طرف و صنوف و رستوران‌ها آرایشگاه و بعد از ماه مبارک رمضان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به صورت تدریجی بازگشایی می‌شود؛ البته در برخی مناطق سفید با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی این بازگشایی‌ها انجام شده است.

ربیعی گفت: شب‌های قدر شب‌های معمولی که با کوبش عقربه‌های ساعت اندازه گیری بشوند نیست ما در حساس‌ترین شب‌های قدر قرار داریم که با شرایط خاص دیگر بیش از هر زمان دیگری به دعا و نیایش و ت وجه به خدا و تضرع در پیشگاه او نیاز داریم.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه روز گذشته ستاد مبارزه با کرونا گفت: یکی از ضرورت‌های و نیازهای اصلی مردم روی آوردن قلب به خدا سپردن و راز نیاز با خدای متعال است.

سخنگوی دولت افزود: رهبری همچنین بر تداوم گسترش شبکه بهداشت -که در دولت یازدهم و دوازدهم خوشبختانه مورد توجه بوده است- و مقدم کردن پیشگیری بر و درمان تاکید کردند.

ربیعی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر آثار مثبت معنویت و نیاز معنوی جامعه به آن در شرایط سخت کرونایی گفت: بدون تردید برگزاری مراسم‌های شب قدر و ایجاد امکان برای دعا و نیایش با پروردگار در این شب‌ها در این مبارزه ملی با کرونا مؤثر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه معنویت و روح جمعی جامعه و اتکا به خدای متعال قطعاً در افزایش روحیه مقاومت و مبارزه مؤثر است، گفت: صدا و سیما با همکاری وزارت بهداشت برای پوشش و پخش زنده برنامه‌های شب قدر تدابیری اندیشیده اند تا مردم قادر باشند از معنویات مراسم‌هایی که در این شب‌های عزیز و به صورت محدود و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، استفاده کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی و برداشت‌هایی که از اظهارات اخیر وی صورت گرفته است، گفت: آنچه درباره تبادل زندانیان مطرح کردم ناظر به همان پیشنهاد دو سال پیش است که آقای دکتر ظریف است وزیر خارجه کشورمان قبلاً بیان کرده بودند که ما آمادگی داریم همه زندانیان را در همه عالم و نه فقط در آمریکا تبادل کنیم و اظهارات من به این پیشنهاد مرتبط بود.

ربیعی اضافه کرد: همانگونه که تاکید کردم تصمیم‌گیری و مجاب شدن طرفین برای آزادسازی و تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی نیازی به مذاکره و میانجیگری در آن نیست. اگر عزم و اراده برای این کار باشد، فرآیند انجام آن از طریق دفتر حفاظت منافع که سوئیس هست و بیشتر هم تجربه کارهای اداری را دارد می‌تواند صورت بگیرد. بنابراین در اینجا بحثی در خصوص این برداشت‌ها صورت نگرفته است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره آزادسازی سهام عدالت و برنامه دولت برای جلوگیری از متضرر شدن مردم گفت: ما گزارش‌هایی داشتیم روزهای اول مردم رفته بودند و این سهام را خریداری می‌کردند. اما اطلاع رسانی گسترده ای از عدد تقریبی ارزش سهام اعلام شد و این امر کمک کرد که افراد مطلع شوند از ارزش چیزی که در دست دارند.

سخنگوی دولت گفت: افراد بسیار ساده می‌توانند مراجعه کنند و پیچیدگی زیادی ندارد. افرادی که نیاز دارند سهام خود را بفروشند می‌توانند انتخاب کنند و با برنامه‌ریزی که صورت گرفته آن را بفروشند. افرادی هم که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند با انتخاب ساده‌ای که انجام دادند این کار را انجام دهند.

ربیعی اظهار کرد: ۳۱ شرکت بورسی درجه یک کشور انتخاب شدند و مشمولین می‌توانند بر اساس ضوابط و دستورالعملی که تدوین شده و بخشی هم اعلام خواهد شد به این‌ها مراجعه کنند.

وی در عین حال گفت: سهامداران می‌توانند ۳۰ درصد سهام خود را بفروشند که این امر هم به خاطر جلوگیری از فشار به بازار هست و هم برنامه‌ریزی باید صورت بگیرد بنابراین فروش به صورت تدریجی است و بقیه اش را هم می‌توانند بفروشند که البته به کشش بازار هم ربط دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه افرادی هم که نمی‌خواهند سهام خود را بفروشند و آنرا سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند سهامشان باقی بماند برای روزهای آینده یا هر وقت که خواستند بفروشند، گفت: اطلاع رسانی گسترده و ساده کردن شیوه فروش کاری بود که برای جلوگیری از سوداگری انجام شد.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تاکید رهبر معظم انقلاب برای بررسی دقیق بسته بودن یا نبودن مساجد و اماکن مقدس به دست کسانی که ضرورت دعا و نیایش را درک می‌کنند و اینکه آیا ستاد ملی مبارزه با چه اقدام جدیدی انجام داده است، گفت: وزیر کشور با کمیته اجتماعی سیاسی و وزیر بهداشت با کمیته بهداشت به طور توأمان مطالعاتی را ظرف چند روز انجام می‌دهند. بعد دو کمیته جلسه‌ای برگزار خواهند کرد و نتیجه جلسه این دو کمیته در جلسه بعدی ستاد ارائه خواهد شد. معتقد هستیم که می‌توانیم با روحیه‌ای که نمازگزاران ما دارند و افرادی که به جماعت شرکت می‌کنند پروتکل‌ها رعایت شود و بتوانیم محیط‌های معنوی مان را بازگشایی کنیم.

وی اضافه کرد: باید از دیدگاه‌های افراطی اجتناب کنیم نظراتی وجود دارد معتقد هستیم این نظرات نظر مراجع و مقام معظم رهبری نیست. تجمع کردن، کنار هم ایستادن و عدم رعایت فاصله نباید به وجود بیاید و مسئولین امر هم در این زمینه حتماً پیگیری خواهند کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص اتفاقی که برای مهاجرین افغانستانی رخ داده است، ضمن ابراز تأسف و تسلیت به بازماندگان قربانیان این حادثه اظهار کرد: این اخبار و دیدن تصاویر قطعاً موجب دلشکستگی فراوان همه ما شده است.

ربیعی با اشاره به سابقه دوستی و برادری دو کشور گفت: ما پذیرای بیش از ۳ میلیون نفر از کشور افغانستان هستیم و حتی در بحث کرونا آنها را مثل همه ایرانی‌ها دیدیم و برای ما هیچ تفاوتی نداشتند. خود ما با وجود بیکاری که در کشور داشتیم هیچ‌گاه اقدام به بازداشت و طرد گسترده نداشتیم مگر افرادی که به جرایمی مثل همه جای دنیا مرتکب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ گاه اتفاقاتی که در اردوگاه‌های کشورهای مختلف و حتی در منطقه مشاهده می‌کنید، در اینجا نداشتیم. حتی در اشغال افغانستان در کنار آنها بودیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: چنین حادثه‌ای که معلوم نیست به چه علت رخ داده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند روابط ما را به سمتی ببرد و خدای ناکرده موجب تفسیرهای غلط شود. مقام‌های مسئول ما چیزی که بیان می‌شود، را تکذیب می‌کنند. با این وجود با توجه به اهمیتی که به روابط دوستانه و برادرانه قائل هستیم آمادگی خود را برای همکاری با دولت افغانستان با هدف عدم اطمینان از وقوع اینگونه حوادث و روشن شدن مسائل اعلام کردیم و می‌توانیم کمیته‌ای تشکیل دهیم و بررسی کنیم.

ربیعی در عین حال گفت: به نظر می‌آید نارسایی‌هایی در تردد افراد در مرزها وجود دارد که این وظیفه مرزبانان افغانستان هم هست. این نارسایی‌های ترددها که از مسیرهای بد انتخاب می‌کنند همواره می‌تواند خطرناک و حادثه آفرین باشد.

وی افزود: آنچه ما برای کمیته مشترک پیشنهاد می‌کنیم برای این است که از اینگونه رفت و آمدها پیشگیری کنیم و به اطمینانی برسیم که این گونه حوادث رخ ندهد و حوادث طبیعی جان انسان‌ها را به خطر نیندازد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته ما هم مطلع هستیم که عده‌ای هم نیات شومی دارند و به دنبال بر هم زدن مناسبات دوستانه ما افغانستان هستند و اجازه نخواهیم داد این اتفاق تحت تأثیر تبلیغات بیگانه قرار بگیرد.

ربیعی بار دیگر به خانواده‌های جان باختگان تسلیت گفت و افزود: جان باختن انسان‌ها در هر کجا به خصوص برای همسایگان برای ما مایه تأسف است.

وی اظهار کرد: قطعاً امنیت جان شهروندان افغانستانی برای ما هم بسیار مهم است و آنچه که باید از این اتفاق شوم باید نتیجه بگیریم این است که ترددهای غیرقانونی از مرزها را سامان دهیم دو طرف در این زمینه همکاری کنند تا با این ساماندهی شاهد بروز چنین مسائلی نباشیم.

سخنگوی دولت همچنین انتخاب و رأی اعتماد به نخست وزیر جدید عراق را تبریک گفت و اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت جدید عراق و انتخاب مصطفی کاظمی به عنوان نخست وزیر این کشور که با رأی بالای پارلمان انجام شد استقبال می‌کند.

ربیعی یادآور شد: ایران همواره از دولت و ملت عراق حمایت کرده و امیدواریم در دوره نخست وزیری وی روابط دو کشور دو ملت و دولت بیش از گذشته توسعه یابد.

وی با تاکید بر اینکه عراق به عنوان کشور همسایه با پیوندهای دیرینه فرهنگی و اقتصادی اهمیت و اولویت بالایی برای ما دارد، گفت: با احترام به حق انتخاب مردم عراق آماده تعمیق همکاری‌های همه‌جانبه با دولت عراق هستیم و مطمئن هستیم که با دولت آقای کاظمی هم تجربه موفقی را در راستای تأمین منافع متقابل خواهیم داشت.

*

سخنگوی دولت درباره مخالفت نمایندگان مجلس با طرح تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: تشکیل این وزارتخانه همواره برای دولت مهم بوده است، به ویژه در شرایط تحریم‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم و از طرف دیگر کرونا به کشور تحمیل کرده است، آرایش و ساختار متناسب با وضعیت فعلی قطعاً اجتناب ناپذیر است؛ ما باید به نحوی وضعیت فعلی را به سمتی می‌بردیم که بازرگانی و خرید و فروش و انبار کردن به موقع خریدن کالاها را در ساختاری متمرکز کنیم.

ربیعی اظهار کرد: دولت به نتیجه رسید برای کنترل بازار در قیمت و عرضه به موقع کالا تشکیل وزارت بازرگانی ضروری است؛ مدیریت متمرکز بخش بازرگانی در یک وزارتخانه قطعاً مشکلات در این زمینه را کاهش می‌داد.

وی با اشاره به رد شدن تشکیل وزارت بازرگانی از سوی نمایندگان مجلس تصریح کرد: به نظر نمایندگان احترام می‌گذاریم اما از عدم تشکیل وزارت بازرگانی احساس خلأ می‌کنیم.

سخنگوی دولت افزود: در حال حاضر دولت ناچار است با ساختارهای موجود خلأ وجود وزارت بازرگانی را حل کند. البته به سمت اصلاح ساختار درونی وزارتخانه حرکت کرده‌ایم و در وزارت صمت و اختیاراتی که باید داشته باشد با همپوشانی با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط دیگر، این اصلاح ساختار را دنبال می‌کنیم؛ اگر چه جای وزارت بازرگانی را نمی‌گیرد اما تلاش می‌کنیم نیازمندی‌های کشور را رفع کند.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز مجلس می‌گویند دست پنهانی اجازه انتشار گزارش تحقیق و تفحص را در صحن علنی مجلس نمی‌دهد چون به مذاق دستگاه‌ها و مسئولان دولتی خوش نیامده است. قرار بود این تحقیق و تفحص این هفته در دستور کار مجلس باشد که نماینده حامی دولت جلوی آن را گرفته است. دلیل مخالفت دولت برای قرائت گزارش تحقیق و تفحص در صحن مجلس چیست؟»

وی اظاهر کرد: دولت تمام اختیارات و وظایف مجلس را به رسمیت می‌شناسند. یکی از اختیارات مجلس تحقیق و تفحص است که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است و براساس قانون و آئین نامه داخلی مجلس طی فرآیندی صورت می‌گیرد.

سخنگوی دولت افزود: مجلس در اعمال اختیارات خود از استقلال برخوردار است و مایل هستم اعلام کنند چه کسی مانع این گزارش شده است؟ هر زمان مجلس بخواهد قرائت کند من به عنوان نماینده دولت می گویم هیچ مانعی برای این کار نداریم و دولت اصلاً در اموری که چه چیزی قرائت شود یا نشود دخالت ندارد و اساساً چنین چیزی صحت ندارد و دولت نقشی در دستور کار هفتگی مجلس ندارد.

ربیعی تصریح کرد: ما در مورد وزارت بازرگانی تمایل به تصویب داشتیم و مجلس تصویب نکرد پس آنجا بگوییم مخالفین دولت؟ اصلاً چنین چیزی نداریم و اصلاً این گونه برداشت که نمایندگان حامی دولت نگذاشتند درست نیست. مجلس هویت یکپارچه دارد و گرایش‌های سیاسی مختلف در آن هستند و قوه مجریه به هیچ عنوان دخالتی در تعیین دستور کار برای مجلس ندارد و دستورات را به نوبت مطرح می‌کنند.

وی تاکید کرد: حتی تغییر دستور کار هفتگی مجلس به موجب قانون و آئین نامه مجلس طی فرآیندی است که ۵۰ نماینده باید درخواست کنند. اینکه بنا بود این هفته در دستور باشد یا نه مربوط به خود مجلس است و اساساً دولت قدرت جلوگیری از قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس را ندارد.

سخنگوی دولت افزود: از تعابیری مانند دست پنهان و … اجتناب کنیم. خوشبختانه در شرایط فعلی گردش اطلاعات به گونه‌ای بوده و آنقدر زیاد شده است که هیچ دست پنهانی مخفی نمی‌ماند.

ربیعی درباره بازگشایی مراکز دعا و اماکن مذهبی گفت: دو کمیته با هم بررسی می‌کنند و نتیجه را به ستاد ملی گزارش می‌دهند. درخصوص شب‌های قدر هم صدا و سیما و ۲ وزارتخانه با هم همکاری می‌کنند و مکان‌هایی را مشخص می‌کنند که نه شلوغ بشود ولی آن حس دعای جمعی به خانه‌ها انتقال پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درحالی که ما این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد افت بسیاری از کسب و کار هستیم اما در دو بازار مسکن و خودرو همچنان شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، برنامه دولت برای ورود به این مساله چیست؟ اظهار کرد: این موضوع حداقل در ۲ جلسه اخیر دولت هم مورد بحث قرار گرفت.

سخنگوی دولت در مورد بازار مسکن افزود: اولویت ما طبقاتی هستند که مسکن مورد نیاز آنهاست مانند معلمان، بازنشستگان و کارگران و ما اینها را در اولویت قرار داده‌ایم. ولی به هر حال مسیر مسکن هم از هیچ منطقی پیروی نمی‌کند مانند سکه و ارز. بالاخره پول سرگردان الان به بازار بورس رفته و ما خوشحال هستیم و می‌گفتیم همه کمک کنیم که این بورس به زمین نخورد و کماکان جذابیت داشته باشد.

ربیعی ادامه داد: این یک بحث و یک نظر ملی بود. به‌رغم اینکه اگر انتقادی هم داریم بگوییم که این بورس سازنده‌تر جلو برود و به‌این دلیل بود که این پول‌های سرگردان به بخش‌های دیگر نرود.

وی خاطرنشان کرد: ما الان حدود یک میلیون ثبت‌نام مسکن کرده‌ایم. و همانطور که گفتیم بر حسب نیازمندی افراد اولویت‌بندی کرده‌ایم که اقشار مختلفی که بیشتر نیازمند هستند اگر مسکن در اختیار آنها قرار بگیرد افزایش قیمت مسکن تاثیری روی آنها نخواهد داشت.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما تاکنون ۸۰۰ هزار واجد شرایط استخراج کرده‌ایم برنامه دیگر ما هم پایدار کردن جریان تولید مسکن است که مدام تولید مسکن جریان داشته باشد و به نیازمند واقعی پاسخ بدهیم.

ربیعی گفت: مثلاً از فرهنگیان ۱۷۰ هزار نفر اسم داده بودند که بررسی شد و ۷۵ هزار نفر واجد شرایط بودند. این واجد شرایط بودن را دنبال می‌کنیم. اقدامی که در مورد مسکن انجام می‌دهیم با تولید مسکن و کمک به خانه‌دار شدن اقشاری که نیازمند هستند و پول بالایی ندارند یعنی فاصله تامین مسکن را برای آنها کوتاه می‌کنیم.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم که با یکسری از سیاست‌ها نگذاریم که هجوم پول به سمت مسکن بیاید. فعال شدن بورس یکی از کارهایی است که می‌تواند از هجوم پول به سایر عرصه‌ها جلوگیری کند.

سخنگوی دولت در ارتباط با بازار خودرو هم بیان داشت: در دولت در این زمینه بحث شد و وظیفه داده شده به وزیر صنعت و معدن و تجارت، یک بسته کنترل قیمت با توجه به جلسات ستاد تنظیم بازار، شورای رقابت و کمیته خودرو که قرار شد این سه با همکاری یکدیگر این بسته را آماده کنند. بسته جدید ساماندهی بازار خودرو را در این هفته اعلام شود که شاید امروز کارهای نهایی آن صورت پذیرد.

ربیعی با بیان اینکه تولید ما کم نشده است، خاطرنشان کرد: ما روزی ۴ هزار دستگاه در سایپا و در ایران‌خودرو حدود ۸ هزار دستگاه تولید داریم. زمان باز شدن سایت خیلی کم بود بنابر این یکی از تصمیمات این است که یک هفته سایت باز باشد و شگرد اینکه یک عده‌ای به سایت بروند و ثبت‌نام کنند، اگر ثبت‌نام‌ها زیاد شد ما روش‌های شفافی مانند قرعه‌کشی را انجام می‌دهیم.

وی یادآور شد: از این طریق اولویت‌بندی هم بیرون می‌آید. نحوه فروش و پیش‌فروش با شیوه جدید که بتواند فرصت کافی برای همه متقاضیان ثبت‌نام ایجاد کند با بازنگه داشتن سایت امکان‌پذیر خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: فرمول قیمت پایه به اضافه تورم سالانه، بخشی با سایر پارامترهای خودرو مانند کیفیت خود خودرو تشکیل جلسه و یک افزایش طبیعی خواهند داد و قطعاً متفاوت است با آن چیزی که الان به‌طور صوری بالا می‌برند.

ربیعی بیان کرد: ما از بهمن‌ماه ۹۷ هیچ‌گونه افزایشی به‌شکل رسمی نداشتیم. چند سایت هستند که قیمت‌سازی می‌کردند. به این سایت‌ها اخطار داده شد ولی عمل نکردند لذا این سایت‌ها بسته شدند و در صورت تداوم قطعاً مراجع قضایی رسیدگی خواهد کرد.

وی ادامه داد: به اعتقاد من با مجموعه این تصمیمات بتوانیم آنچه که هیچ منطقی ندارد و قیمت‌ها در فضای مجازی بالا می‌رود و با آن چیزی که در خود کارخانه است خیلی تفاوت دارد را حل کنیم. شاید کمک به افزایش تولید هم بتواند کمک کند که کنترل کنیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 423218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ... IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  11 0
  واقعا جای تاسف داره چه خانواده ای توی این وضعیت کرونایی بچه هاشو مدرسه میفرسته؟؟؟
  • محمد حسینی IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   4 0
   واقعا همینطوره خانواده ای که توی این وضعیت بچش رو به مدرسه بفرسته مشخصه اصلا فکر بچش نیست! واقعا جای تاسف داره سلامتی بچت مهم تره یا درسش؟
 • سید حسین حسینی IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  5 0
  من بچم رو تحت هیچ شرایطی به مدرسه نمیفرستم! چون دوسش دارم و سلامتیش برام از هرچیزی مهم تره.
 • سعید احمدی IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  2 0
  هیچ خانواده دراین وضعیت کرونایی بچه هایش را نمی زاره به مدرسه برود
 • حمیدرضا صفرپور IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
  0 0
  من تحت هیچ شرایطی به مدرسه نمی روم