عزل حقوقدانان شورای نگهبان از سوی مجلس ممکن شد

نمایندگان مجلس با اصلاح آیین ‌نامه داخلی نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان را تغییر دادند.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس با ماده ۱ و ۲ آن موافقت کردند.

بر این اساس در ماده ۱ آمده است: یک مبحث به عنوان مبحث دوازدهم (انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان) به فصل اول باب دوم قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق و ماده (۲۰۱) مکرر به ذیل آن اضافه می‌شود:

در ماده ۲۰۱ مکرر تأکید شد در اجرای اصل ۹۱ قانون اساسی، رئیس قوه قضائیه حقوقدانان های شورای نگهبان را از میان حقوقدانان مسلمان تحصیل کرده در رشته‌های مختلف حقوقی با مشخصات کامل به همراه سوابق علمی و تجربی به تعداد حداقل دو برابر افراد مورد نیاز که مجلس از بین آنان امکان انتخاب داشته باشد به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند.

در تبصره آمده است: پس از معرفی حقوقدانان به مجلس شورای اسلامی، انصراف هر یک از آنان قبل از اینکه موضوع در دستور هفتگی مجلس قرار گیرد امکان‌پذیر است و رئیس قوه قضائیه فرد یا افراد جایگزین به صورت مکتوب به مجلس اعلام می‌کند.

همچنین در ماده ۲ تأکید کرد: جز (۲) بند (ز) ماده (۱۱۷) قانون به بند (د) این ماده منتقل می‌شود.

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون آئین نامه داخلی مجلس به پیشنهاد محمدجواد فتحی رأی دادند که براساس آن حقوقدانان شورای نگهبان مشمول ماده ۲۴ آئین نامه داخلی مجلس و تبصره‌های آن می‌شوند.

بر این اساس اعتراض نمایندگان به عملکرد اعضای حقوقدان شورای نگهبان با تقاضای کتبی ۲۵ نفر یا به درخواست کمیسیون آئین نامه داخلی صورت می‌گیرد و پس از تشکیل هیئت رسیدگی به اعتراض از سوی کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی موضوع رسیدگی می‌شود و در صورتی که اکثریت اعضای هیئت رأی بر عدم صلاحیت فرد مورد اعتراض دادند عضویت وی تعلیق خواهد شد. سپس گزارش در جلسه غیرعلنی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در جلسه علنی مجلس به رأی گذاشته خواهد شد و در صورت رأی مجلس به رد صلاحیت فرد، وی مستعفی شناخته خواهد شد.

در جریان بررسی این پیشنهاد برخی نمایندگان عنوان کردند که در حال حاضر مجلس امکان نظارت بر عملکرد اعضای حقوقدان شورای نگهبان و امکان عزل آنها را ندارد که با تصویب این پیشنهاد این امکان فراهم شد.

کد خبر 423203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.