۱۵۸ شهرستان جزو مناطق سفید و یا کم خطر هستند/ مدارس از هفته آینده بازگشایی می شوند

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ۱۵۸ شهرستان کشور جزو منطقه سفید و یا کم خطر هستند، گفت: در این مناطق فعالیت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌گیرد و امروز هم تصمیم گرفتیم از هفته آینده مدارس صرفاً برای دانش‌آموزانی که مایلند اشکالات‌شان را از معلمان عزیزشان سوال کنند، گشوده شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا صبح یکشنبه با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، اعضای ستاد ملی و حضور ویدئو کنفرانسی استانداران سراسر کشور تشکیل شد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، وزرای بهداشت و کشور و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با کرونا به رهبر معظم انقلاب ارائه کردند.

رئیس جمهور در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند شیوع ویروس کرونا در کشور و اقدامات و برنامه‌های انجام گرفته تاکنون در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری و ارائه خدمات درمانی به مبتلایان، از تلاش‌های کادر درمانی و پزشکی کشور و سایر بخش‌هایی که در این ایام فداکارانه فعالیت کردند تقدیر کرد و اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورها در اقدامات خود برای کنترل و مقابله با این بیماری سرافراز و آبرومند است.

وی با اشاره به اقدامات گسترده ای که از ابتدای فعالیت ستاد ملی مبارزه با کرونا در قالب کمیته‌های هشت گانه انجام گرفت و برگزاری ۸۰ جلسه طی ۸۰ روز گذشته، گفت: در روند مبارزه با این بیماری، یکی از زیبایی‌هایی که در کمتر کشوری مشاهده شد، حضور و تلاش همگان از جمله صدا و سیما، نیروهای مسلح، وزارتخانه‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین تمام مردم، سمن‌ها و خیرین بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه از ۲۵ فروردین و گذشت دوره پیک بیماری، آمار فوت شدگان کشور عملاً همانند قبل از ۲۵ اسفند یعنی شروع پیک این بیماری، از ۳ رقمی به دو رقمی رسید، گفت: در دوره مبارزه با کرونا نگذاشتیم در کشور ما برخلاف بسیاری از کشورها از جمله آمریکا اولویت نان یا جان به راه بیفتد و خیلی حساب‌شده هم حفظ سلامت مردم و هم توجه ویژه به نان و اقتصاد مردم در اولویت قرار گرفتند.

روحانی در ادامه به رفع برخی محدودیت‌ها از ۲۳ فروردین در استان‌ها اشاره کرد و گفت: از سی‌ام فروردین نیز در تهران مغازه‌هایی که خطر فعالیتشان بسیار کم و متوسط بود باز شدند و هفته آینده ممکن است موارد دیگری را خیلی حساب شده و بر اساس آمار و ارقام روزانه وزارت بهداشت بازگشایی کنیم.

وی اظهار کرد: با وجود فشار تحریم‌ها، کار بزرگی انجام گرفت و همه آمار و ارقام از جمله آمار مبتلایان، بهبودیافتگان و متوفی‌ها، قابل قبول است و اکنون در بسیار از تجهیزات و ملزومات بهداشتی و درمانی می‌توانیم صادر کننده باشیم.

رئیس جمهور به تقسیم کشور به سه منطقه قرمز، زرد و سفید و یا کم خطر اشاره کرد و با بیان اینکه امروز ۱۵۸ شهرستان کشور جزو منطقه سفید و یا کم خطر هستند، گفت: در این مناطق فعالیت‌ها از جمله در مساجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌گیرد و امروز هم تصمیم گرفتیم از هفته آینده مدارس صرفاً برای دانش‌آموزانی که مایلند بروند اشکالات‌شان را از معلمان عزیزشان سوال کنند، گشوده شود؛ البته الزامی نیست. برای دانشگاه‌ها هم تصمیمات خاصی را اتخاذ کردیم.

روحانی با برشمردن مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا و اقدامات دولت برای کاستن از این مشکلات، اظهار کرد: تأمین مخارج بیکاری و بهداشت و درمان بسیار مهم بود و چون منبعی برای آن نداشتیم، با موافقت جنابعالی یک میلیارد یورو برای این امر اختصاص پیدا کرد که ۳۰ درصد آنها پرداخت شده و بقیه‌اش هم پرداخت می‌شود و این کار، کار بسیار ضروری و مهم و یک نیاز قطعی ما بود.

وی به موضوع سهام عدالت اشاره کرد و گفت: کار بسیار بزرگی به دست مبارک جنابعالی انجام شد و آن موافقت با آزادسازی سهام عدالت بود که در کنار اقدامات دیگر، به نظر من بزرگترین کمکی است که در این مقطع خاص برای اقشار ضعیف جامعه از طریق این سهام انجام شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: تقریباً می‌توانم محضر جنابعالی عرض کنم از ابتدای دیماه یعنی قبل از این حوادث تا امروز، تقریباً هیچ‌کس در مسئولین رده بالا که من می‌شناسم یک روز تعطیلی نداشتند و حتی می‌توانم بگویم ساعتی آرامش نداشتند.

روحانی همچنین با قدردانی از اقدامات بانک مرکزی گفت: تمام اقدامات اقتصادی انجام شده از جمله تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی و وام‌های قرض الحسنه، کار اصلی‌اش بر دوش بانک مرکزی بوده است.

وی تصریح کرد: حضرتعالی همیشه ما را راهنمایی کردید گاهی هم که لازم بوده با دست خط مبارک‌تان باز هم بنده را راهنمایی کردید. ما نیازمند راهنمایی، هدایت و کمک و همچنین دعای خیر شما در این ماه پربرکت رمضان هستیم و ان‌شاء الله در سایه پربرکت شما کشور از این مشکل به خوبی عبور خواهد کرد.

رئیس جمهور افزود: کار بسیار بزرگی به دست مبارک جنابعالی انجام شد و آن موافقت با ازادسازی سهام عدالت بود که در این روزها جمعیت نزدیک به ۵۰ میلیونی، ۴۹ میلیون نفر که دارای سهام عدالت هستند به آنها اعلام شد که اگر مایلند می‌توانند سهام خودشان را نگه دارند و سود سالانه بگیرند اگر مایلند بفروشند شرایط برایشان باز است و ان‌شاء الله بعد از ماه رمضان این کار به خوبی انجام می‌گیرد و مقدمات این کار انجام گرفته است.

روحانی ادامه داد: به نظر من این بزرگترین کمکی است که در این مقطع خاص برای اقشار ضعیف جامعه از طریق سهام عدالت انجام می‌گیرد و این بسیار مهم است. در کارهای دیگر هم مثل آب، برق و گاز هم گفتیم که ۳ ماه تعویق بیفتد و پول اینها را پرداخت نکنند. در مالیات نیز همین‌طور و در بدهی به بانک‌ها همین‌کار را کردیم. در اجاره منازل هم به همین صورت اقدام شد. اقدامات خوبی شده تا مشکلات مردم تا حد زیادی کاسته شود.

وی خاطر نشان کرد: از طرف دیگر در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان کارهای خوبی شروع شده است چه در زمینه نیازمندی‌هایی که در آن تولید می‌شود و چه در تحقیقاتی که انجام می‌دهند برای دارویی که احتمالاً بتوانند به دست بیاورند و کشف شود و یا برای واکسنی که بتوانند آماده کنند و این کارها هم اقدامات بزرگی است که شروع شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: تقریباً می‌توانم محضر جنابعالی عرض کنم از ابتدای دی ماه یعنی قبل از این حوادث تا امروز در این مدت تقریباً هیچ‌کس در مسئولین رده بالا که من می‌شناسم یک روز تعطیلی نداشتند حتی می‌توانم بگویم ساعتی آرامش نداشتند. الحمدالله شبانه‌روز فعال بودند و تلاش کردند و امیدواریم خداوند قبول کند و کمک کند که بتوانیم این راه را به خوبی ادامه دهیم.

روحانی تصریح کرد: در اینجا لازم می‌دانم بویژه از بانک مرکزی تشکر کنم. چون روزهای بسیار سختی داشتیم. در هر چیزی نیاز فوری داشتیم به بانک مرکزی گفتیم پولش را به هر وسیله‌ای که بوده با هر مشکلاتی که بوده تأمین کرده است.

وی ادامه داد: در همین یک میلیارد یورویی که جنابعالی فرمودید باز این کار، کار بانک مرکزی است که بانک مرکزی تأمین کرده است، ۷۵ هزار میلیارد تومانی به عنوان تسهیلات می‌دهیم و ۲۳ هزار میلیارد هم وام قرض‌الحسنه است تمام اینها کارهایی است که کار اصلی‌اش بر عهده بانک بوده است. بار سهام عدالت هم بر عهده شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد است. ان‌شاء الله امیدوارم توانسته باشیم در این مدت آنچه وظیفه ما بوده لااقل حداقلی که توانستیم و توان داشتیم انجام دهیم.

رئیس جمهور در پایان خطاب به رهبر معظم انقلاب یادآورشد: حضرتعالی همیشه ما را راهنمایی کردید گاهی هم که لازم بوده با دست خط مبارک‌تان باز هم بنده را راهنمایی کردید ما نیازمند به راهنمایی و هدایت و کمک شما هستیم و به دعای خیر شما در این ماه پربرکت رمضان محتاج هستیم و ان‌شاء الله در سایه پربرکت شما کشور از این مشکل به خوبی عبور خواهد کرد.

کد خبر 423069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ...... IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
    7 0
    اسم شهر هاي سفيد رو بگيد