تشکیل کمیته ویژه مقابله با زلزله در شورای شهر / ۳ خطر جدی در کمین تهرانی‌ها

عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه زلزله، فرونشست و سیلاب ۳ خطر جدی است که شهروندان تهرانی را تهدید می‌کند، گفت: تهران دارای ۳۲۶۸ هکتار بافت فرسوده است.

به گزارش ایمنا، زهرا نژاد بهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران درباره وقوع زلزله در پایتخت اظهار کرد: ۳ خطر زلزله، سیلاب و فرونشست همیشه تهران را تهدید می‌کند و وقوع این حوادث دور از ذهن نیست.

وی با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۱ ریشتری شب گذشته در دماوند، گفت: به دلیل هم‌زمان شدن وقوع زمین لرزه با شیوع کرونا، دغدغه و مشکلات مردم دوچندان شد، چرا که حضور در فضاهای باز به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی با دغدغه مواجه است.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: خطر سیلاب تهران با رعایت تمهیدات و انجام لایروبی مسیل‌ها توسط شهرداری تهران مدیریت شد و خوشبختانه امسال حادثه‌ای در این زمینه نداشته‌ایم.

وی گفت: رعایت اصول مهندسی ساختمان‌ها و بناها در پیشگیری از خطرات زلزله بسیار حائز اهمیت است، ولی باید توجه داشت که ۳ هزار ۲۶۸ هکتار بافت فرسوده و ۱۴ هزار بافت ناپایدار در پایتخت وجود دارد که در صورت زلزله می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد.

نژادبهرام خاطرنشان کرد: نفوذناپذیری زمین، ناپایداری سازه و ریزمقیاس بودن سه شرطی است که در مورد بافت فرسوده و ناپایدار در نظر گرفته شده است، به طوری که اگر دو مورد از این موارد وجود داشته باشند، بافت ناپایدار و اگر هر سه مورد در بخشی لحاظ شود، بافت شهری، فرسوده نام می‌گیرد.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران بیان داشت: طی دو سال گذشته اقدامات مؤثری جهت نوسازی بافت فرسوده در پایتخت انجام گرفته و ارائه بسته‌های تشویقی مانند تسهیلات بانکی توسط شهرداری و دولت از جمله اقدامات جهت تسریع نوسازی بافت فرسوده بوده است.

وی اظهار کرد: وقوع زلزله هر لحظه امکان‌پذیر است و ایجاد این پدیده در پایتخت دور از ذهن نیست، بنابراین در سه بخش پیشگیری، مقابله و تمهیدات پس از زلزله باید اقدامات مؤثر را انجام داد.

وی گفت: شب گذشته شهرداری بخش‌های مختلف آن از جمله خدمات شهری و آتش‌نشانی به حالت آماده‌باش درآمد، ولی باید توجه داشت که طبق مصوبه مجلس، مدیریت ستاد بحران تهران که پیش از این برعهده شهردار پایتخت بود، به وزارت کشور منتقل شده و شهرداری نیز با تمامی ظرفیت، امکانات لازم را انجام می‌دهد.

وی از پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه مقابله با زلزله در شورای شهر خبر داد و گفت: این کمیته می‌تواند شامل نمایندگانی از کمیسیون شهرسازی، اجتماعی و خدمات اجتماعی شورای شهر باشد که در حال تهیه نامه‌ای در این زمینه به محسن هاشمی رئیس شورای شهر هستم.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه باید از اضطراب‌آفرینی در شرایط کنونی پرهیز کرد، گفت: وقوع زلزله نگران‌کننده است و به‌کارگیری ادبیات برخی از افراد که می‌تواند سبب تحریک احساسات مردم شود، تنها آرامش آنها را نشانه گرفته و باید در رفع اضطراب مردم اقدام کرد.

وی گفت: شیوع کرونا و مسائل مربوط به قرنطینه و فشار اقتصادی تحریم‌ها هریک سبب دغدغه شهروندان شده و تحریک احساسات مردم، شرایط را برای شهروندان سخت‌تر می‌کند.

وی در پایان گفت: ۱۲ میلیون نفر جمعیت در روز و ۱۰ میلیون جمعیت به طور متوسط در پایتخت وجود دارد که زلزله می‌تواند زندگی همه این افراد را در معرض خطر قرار دهد، لذا رعایت تمهیدات لازم در این راستا ضروری است.

منبع: فارس

کد خبر 422709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.