فعالیت مجموعه‌های ورزشی بزرگ تعطیل است/بالاترین سطح همکاری را با مجلس آینده خواهیم داشت

سخنگوی دولت گفت: فعالیت اصناف پرریسک مانند مجموعه‌های ورزشی بزرگ در شهرهای کم خطر فعلا تعطیل است ولی مجموعه‌هایی که جمعیت کمی درآنها تردد دارد می توانند فعالیت خود را ‌آغاز کنند.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی روز دوشنبه در نشست خبری ماه رمضان را فرصت مغتنمی دانست تا جریان خیر جمعی شکل گرفته در کشور که در ماه رمضان به اوج خود رسیده، به یک سنت تبدیل و نهادینه شود.

وی افزود: افراد در ماه رمضان به مشارکت در امر خیر و رسیدگی به امور افراد نیازمند تمایل بیشتری دارند و باید از فرصت این ماه با توجه به شرایط کرونا و فشارهای جهانی و اتفاقاتی که در این مدت در کشور بوده، استفاده کنیم و حرکت رمضانی را در طول سال تداوم دهیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه راهی جز همدلی، دستگیری، در کنار هم بودن و یاری رساندن به هم نداریم، یکی از برنامه‌های دولت را گسترش برنامه‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد و ایجاد مشارکت بیشتر مردم در خیر جمعی و حرکت اجتماعی همدلانه عنوان کرد.

ربیعی با بیان اینکه ترتیبی در کمیته‌های استان‌ها اتخاذ شده که نماینده سمن‌ها در این کمیته‌ها مشارکت کنند، گفت: تعداد تشکل‌های ثبت شده در وزارت کشور به ۲۸۳۱ تشکل رسیده و در حوزه هدف بهزیستی در مجموع ۹۸۰۰ خیریه و سمن ثبت داریم که بیش از ۵ هزار سمن از سال ۹۲ تاکنون ثبت شده‌اند. یعنی ۶۰ درصد سمن‌های حوزه بهزیستی در همین دولت ثبت شده است. این سیاست دولت بوده و امیدواریم بتوانیم در مدت زمان باقیمانده موانع پیش روی فعالیت‌های مدنی در قالب خیریه‌ها را برداریم.

وی با اشاره به آخرین گزارش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: این گزارش حاکی از این است ۸۳ درصد از ایرانی‌ها با اصول پروتکل‌های بهداشتی و سلامت محور همراهی داشتند و برخی شهرستان‌ها به ۹۶ درصد رسیده ایم. پایتخت نشین‌ها کمتر از متوسط یعنی ۶۳ درصد مشارکت داشته اند. باید ۱۰۰ درصد رفتار و کنش‌های سلامت محور در جامعه نهادینه شود و در این صورت می‌توانیم برنامه‌های حفظ جان و حفظ کار را دنبال کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به آغاز فرایند بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان گفت: ما نیز هوشمندانه اقدام کردیم اگر رفتارهای سلامت محور در کل کشور بالای ۹۰ درصد شود هم می‌توانیم از جان‌ها و هم از اقتصاد و اشتغال حفاظت کنیم و هم از فرو افتادن افراد در طبقات پایین و تله فقر جلوگیری کنیم.

ربیعی گفت: در جلسه ستاد ملی کرونا ۱۳۲ شهر به عنوان شهر کم خطر (وضعیت سفید) اعلام شد، اما این شرایط ثابت نیست و تغییر خواهد کرد؛ دولت دائماً در حال رصد، بررسی و ارزیابی است و طبقه‌ها را به روز می‌کند در این شهرها مساجد بازگشایی شدند و نماز جماعات و جمعه با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اقامه می‌شود.

وی تصریح کرد: در این ۱۳۲ شهر فقط مشاغل پر ریسک تعطیل هستند و بقیه مشاغل می‌توانند در این شهرها فعالیت خود را ادامه دهند؛ حتی اصناف پر ریسک مانند مجموعه‌های ورزشی بزرگ فعلاً تعطیل هستند ولی مجموعه‌های ورزشی که جمعیت کم در آنها تردد دارد و انفرادی هستند با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اضافه شدن حدود یک هزار تخت به تخت‌های آی سی یو گفت: این هزار تخت هم با دستگاه‌هایی که در آنها ایجاد شده، مثل آی سی یو عمل می‌کند و در مواقع بحران به ما کمک زیادی خواهد کرد.

ربیعی گفت: امروز علاوه بر کادر درمانی و پزشکی که به حفظ جان مشغول هستند و جامعه سپاسگزار آنان خواهد بود، چرخه زندگی ما هم توسط کارگران و جامعه کارگری چرخیده است. همه مطلع هستیم و رئیس جمهور هم همواره بر این نظر است که وضعیت مزد بگیران پایین و جامعه کارگری وضعیت سختی است. از هر فرصتی باید استفاده کرد تا طوری چرخ تولید بچرخد و هیچ کارگر جدیدی اخراج نشود.

وی اضافه کرد: جامعه کارگری با وجود همه سختی‌ها متعهدانه و مسئولانه در این چرخ اقتصاد ایستاده و با کنترل‌ها و غربالگری‌های انجام شده در شرکت‌های تولیدی، تولید در جریان است و اتفاق ناگواری در بازگشایی تولید رخ نداده که غیرقابل کنترل باشد و این علامت بسیار خوبی است.

سخنگوی دولت افزود: اتفاق بزرگی هم در حوزه آموزش رخ داده که متأسفانه کمتر دیده شده است. این شبکه شاد با همه سختی‌ها و اشکالاتی که در ابتدای کار داشت، حرکتی رو به جلو و مترقی بود که خوشبختانه در کشور اجرا شد.

ربیعی ادامه داد: از رسانه‌ها می‌خواهم در خلال پوشش بحران کرونا به این دستاورد ملی هم توجه بیشتری داشته باشند. همه دانش آموزان و همه معلمان در یک حرکت تعاملی در کنار هم قرار گرفتند و بدیهی است که اشکالاتی در آغاز کار داشته باشد.

سخنگوی دولت در ادامه وفات حضرت خدیجه (س) را به همه مسلمانان و زنان تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد به برکت ماه رمضان شر این ویروس هم از جامعه و جهان کم شود.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت سیروس عسگری دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا گفت: دفتر نمایندگی ما به طور کامل پیگیر این موضوع بوده و معتقد هستیم آمریکایی‌ها در کنار ادعاهایی که دارند، متأسفانه در برخورد با زندانیان، رفتار غیراخلاقی و غیرانسانی داشته اند.

وی با تاکید بر پیگیری وضعیت ایرانیان زندانی در آمریکا اظهار کرد: یکی از این افراد الان دچار ویروس کرونا شده و اگر تست این فرد منفی باشد، حتماً به ایران بازخواهد گشت. وضعیت بقیه زندانی‌ها را هم کماکان در حال پیگیری هستیم و امیدواریم آمریکا نگرانی ایرانی‌ها را در مورد زندانیان خود درک کند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه همه اینها هم به اتهامات واهی در زندان هستند، گفت: گزارش‌هایی از نحوه نگهداری ایرانیان زندانی در آمریکا داریم که بدون امکانات بهداشتی و درمانی هستند. این مسئله شرم‌آور است. جمهوری اسلامی ایران خواهان این است که هر چه سریع‌تر و بدون قید و شرط، آمریکا این گروگان‌ها را آزاد کند.

ربیعی با بیان اینکه ما متعهد به استفاده از همه ابزارهای دیپلماتیک برای اطمینان از سلامت شهروندان خود در زندان‌های آمریکا هستیم، ادامه داد: یکی از زندانیان هم به امید خدا به زودی به ایران بازخواهد گشت اما معتقدیم آمریکا مسئول سلامت همه گروگان‌های ایرانی است که امروز در خاک آمریکا در زندان‌های این کشور قرار دارند.

وی در پاسخ به این سوالی در مورد واکنش ایران به تمدید احتمالی تحریم‌های تسلیحاتی خاطرنشان کرد: برای صحبت در مورد تصمیمات و واکنش ایران همچنان زود است. در مورد خروج ایران از برجام در واکنش به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تصمیم‌گیری نشده است. درباره نحوه واکنش یا گزینه‌هایی که در این باره داریم، با توجه به روندهایی که است، تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کشورهای باقی مانده در برجام و اعضای شورای امنیت به خوبی نسبت به درخواست زورگویانه و توجیه‌ناپذیر آمریکا واقف هستند، ابراز داشت: این برداشت ناشی از صحبت‌های مختلف بوده و این برداشت را داریم که آنها نمی‌خواهند در برهم زدن پایه‌های قوانین و توافقات بین‌المللی با رژیم آمریکا سهیم باشند. قطعاً نقض برجام توسط شورای امنیت غیرقابل تحمل است.

ربیعی با تاکید بر اینکه نقض برجام توسط شورای امنیت، این نهاد را که برای حمایت از امنیت بین‌الملل به وجود آمده، بی‌اعتبار می‌کند، بیان کرد: همه سناریوها را با دقت بررسی خواهیم کرد. دامنه انتخاب‌هایمان باز است. می‌توانیم پیش‌بینی کنیم ملایم‌ترین پیامد چنین تصمیم خصمانه‌ای برای آمریکا و ثبات بین‌المللی بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: لازم است تکرار کنم جمهوری اسلامی ایران در صنعت دفاعی خود بی‌نیاز است اما این مسئله باعث نمی‌شود رفتارهای نسنجیده آنهایی که نقض حقوق بین‌الملل را دنبال می‌کند، بدون هزینه باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره گمانه زنی‌ها درباره انتخاب رئیس مجلس و اینکه دولت هم در انتخاب ریاست مجلس دخالت داشته و مشخصاً از یکی از معاونان رئیس جمهور نام برده شده آیا دولت مورد خاصی را دنبال می‌کند، گفت: آنچه که حساسیت دولت است این است که مجلسی پویا، قوی، بانشاط و همراه برای پیش بردن امور مردم و حل مشکلات جامعه قرار بگیرد. این دغدغه ماست.

ربیعی افزود: انتخاب رئیس هیأت رئیسه رؤسای کمیسیون‌ها مربوط به سازوکارهای داخلی مجلس و نمایندگان محترم انتخاب شده است. دولت هیچ نظر و دخالتی در مسائل داخلی مجلس از جمله انتخاب رئیس، هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون آن نخواهد داشت و ندارد.

وی گفت: بنای دولت بر همکاری با رئیس و اعضای هیأت رئیسه مجلس آینده خواهد بود، ما همکاری مان را در بالاترین سطح خواهیم داشت و هر فرد و ترکیبی را که نمایندگان انتخاب کنند، برای دولت محترم خواهد بود. همین جا این خبر را کاملاً بی‌اساس اعلام می‌کنم اگر نماینده محترمی اعلام کرده بگوید کدام معاون رئیس جمهور برای چه فردی تلاش می‌کند که به طور روشن مشخص شود. اما ما قطعاً می‌دانیم که چنین نظریه در دولت وجود ندارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ممکن است اعضای دولت طرف مشورت از سوی عده‌ای قرار بگیرند اما آنها هم نظر خاصی در این مورد ندارند دیروز معاون امور مجلس رئیس جمهور که نزدیک‌ترین فرد به مجلس است صحبت می‌کردم، ایشان هم بی اطلاع بودند و هیچ مداخله‌ای ما نداریم و موکول به ساز و کارهای داخلی مجلس می‌کنیم.

ربیعی با بیان اینکه نفیاً یا اثباتاً در امور سایر قوا اعتقادی به دخالت نداریم، گفت: معتقد هستیم دخالت قوا در اموری که مربوط به آنها نیست پیام منفی به جامعه ارسال می‌کند و تلقی افکار عمومی ممکن است تلقی که شکاف باشد.

وی تصریح کرد: دولت عمیقاً بر احترام به حقوق برنامه‌ها و کارایی سایر قوا احترام می‌گذارد و معتقد هستیم برای یک حکمرانی خوب و آرام‌بخش برای جامعه که مردم احساس کنند همگان در کنار هم چشم بر آنها دارند و می‌خواهند آن را بهبود بخشند ما چنین رفتار و همنشینی را از سه قوه دنبال خواهیم کرد و مطلوب ما هست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره بازگشایی مدارس اظهار کرد: با توجه به اعلام برخی شهرستان‌ها به عنوان وضعیت سفید، یعنی در آن شهرستان ما فوتی نداریم و حتی بستری هم نداریم و یا بستری محدود داریم. ستاد ملی تصمیم گرفت در این شهرستان‌ها که سفید اعلام شده‌اند، مدارس بازگشایی شود. رئیس جمهور باز اطمینان خاطری را هنوز کسب نکرده بودند که از بیستم به بیست و هفتم به تعویق انداختند و قرار شد سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور مجدد همه ابعاد آن را بررسی کنند و پیشنهاد بیاورند.

ربیعی با تاکید بر اینکه در هرگونه تصمیمی رعایت پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ضروری است، گفت: هرگونه مجوزی برای بازگشایی نیازمند تاکید موضوع از سوی وزیر و وزارت بهداشت خواهد بود.
به گفته ربیعی با فاصله نشستن، تعداد کم حضور در کلاس‌ها، ضدعفونی کردن مدارس در نوبت‌های مختلف، ضد عفونی کردن سرویس‌ها و نوعی نگرانی از مسیری که دانش‌آموز تردد می‌کند، مهم‌ترین مسائلی است که در پروتکل‌های بازگشایی مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی بار دیگر تصریح کرد: بنابراین این امر فقط برای شهرهای سفید است در سایر موارد و درباره امتحانات و کنکور تصمیم‌گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

*

سخنگوی دولت درباره راهکار دولت در برابر کسری احتمالی بودجه به دلیل کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا ابراز کرد: هم رکورد جهانی ناشی از کرونا و هم کاهش تقاضا در بازارهای بین‌المللی ما را در برابر منابع ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های آن دچار مشکل کرده است. من عددهایی مانند ۲۴۰ هزار میلیارد تومان را دیدم که به گونه‌ای محاسبه شده که علاوه بر بودجه، آثار ثانویه هم در نظر گرفته شده است.

ربیعی اضافه کرد: عددهایی مانند ۲۴۰ هزار میلیارد تومان قطعاً نادرست بوده و اغراق‌آمیز است. رقمی که در بودجه ما از فروش منابع نفتی و فرآورده‌هایش پیش‌بینی کرده بودیم، کمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است. تمهیداتی هم در این اندیشیده شده و در جلسه سران قوا مطرح شده است.

وی در تشریح تمهیدات دولت برابر عدم تحقق منابع بیان کرد: در برابر عدم تحقق منابع اصل صرفه‌جویی را در مصارف دنبال خواهیم کرد. انتشار اوراق و عملیات بازار باز را خواهیم داشت و با اینها، این عدم تحقق منابع را جبران می‌کنیم. واگذاری شرکت‌های دولتی در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ را خواهیم داشت که در اصلاح ساختار بودجه نیز آن را دنبال می‌کردیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: این مسئله قبل از اتفاقات خیر بوده و در بودجه ۹۹ پیش‌بینی شده است. این میزان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است. دولت از فروش سهام و اموال آزاد، مولدسازی اموال، افزایش بهره‌وری و کم کردن هزینه‌ها استفاده می‌کند. ما قطعاً در سال آینده ما پروژه‌های عمرانی را ادامه خواهیم داد.

ربیعی با بیان اینکه سعی می‌کنیم پروژه‌های بالاتر از ۹۰ درصد را به نتیجه برسانیم، یادآور شد: تاکید ما در اشتغال‌های پایین‌دستی و خرد است که بتواند جذب بیشتری را به همراه داشته باشد. در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه آی‌تی، این نوع اشتغالات را هدف‌گیری کردیم. همه وزرا در این زمینه مسئول شده‌اند.

وی در مورد مالیات‌ها هم عنوان کرد: در مورد مالیات‌ها تسهیلاتی خواهیم داد تا مالیات‌ها را هم جبران کنیم. وزارت اقتصاد در مورد مالیات با سازمان برنامه در مورد عدد تفاهم کرده است. این عدد تفاهم شده بر اساس کار کارشناسی شده است و ما در این باره نگرانی نداریم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره رویدادهای اخیر در عراق و به ویژه حمله اخیر داعش به نیروهای حشدالشعبی و همچنین امتناع کاخ سفید از مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور و بازتولید داعش توسط آمریکایی‌ها، گفت: وقتی جریان اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که اساس ملت و دولت بود و الگویی از کنار هم قرار گرفتن دولت و ملت شکل گرفت و دموکراسی اساس آن بود از همان روز ایالت متحده آمریکا با چنین همنشینی و سازگاری را برای خود خطرناک می‌دید بنابراین از هر راهی برای ضربه زدن استفاده کرد و جریان تند و افراطی را در مقابل این جریان تقویت کرد.

ربیعی ادامه داد: این ماجرا از افغانستان شروع شد در زمانی که در افغانستان علیه ارتش روسیه ترکیبی هم از مجاهدین و هم از افراد دیگر بودند در آنجا سرباز گیری‌ها شروع شد و القاعده متولد چنین جریانی بود که بنابراین شواهد زیادی وجود دارد که آمریکا در شکل گیری گروه‌های تروریستی چون القاعده و طالبان نقش داشته است و داعش هم از دل آنها بیرون آمد.

وی یادآور شد: معمولاً این جریان‌ها در درازمدت به زیان خود آمریکا عمل کردند و مردم آمریکا هم بدانند که ۱۱ سپتامبر و امروز هم داعش چیزی جز کاشته برنامه ناقص اطلاعاتی آمریکا نیست.

سخنگوی دولت گفت: معتقدیم و اطلاع هم داریم که از ابتدای پدیدار شدن داعش مستقیم یا غیر مستقیم در شکل دادن آنها ایالت متحده نقش دارد و سازمان‌های جاسوسی آمریکا هم در آن نقش داشتند.

ربیعی افزود: روشن‌ترین کمک آمریکا به داعش، مبارزه با کسانی است که نقش اصلی را در شکست این گروه تروریستی در عراق داشتند؛ این بازی آمریکایی‌هاست که در این بازی حتماً به زیان خودشان نیز عمل خواهد شد.

وی تاکید کرد: اطمینان داریم که آمریکا در این اقدام شرارت آمیز هم شکست خواهد خورد و تردیدی هم وجود نخواهد داشت، چراکه جریان منطقه به نفع آن چیزی که آمریکا به دنبال آن است، نیست.

سخنگوی دولت گفت: به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم که به جای دست و پاز دن در باتلاق این روش‌ها که چیزی جز ناامنی در منطقه و هدر دادن سرمایه مالیات دهندگان آمریکایی نیست به این اقدامات خاتمه دهند و تلاش کنند تا با واقعیات کنار آمده و به مردم منطقه احترام بگذارند.

ربیعی تاکید کرد: ایران بزرگترین کشور در رابطه حفظ ثبات و امنیت منطقه است و به طور قطع ما چه در خلیج فارس و چه در سایر کشورها و منطقه چیز جز به دنبال صلح و امنیت نیستیم.

*

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رونق بازار بورس و انتقاداتی که برخی از کارشناسان در این خصوص بیان می‌کنند، اظهار کرد: من از بانک مرکزی خواهش می‌کنم که این موضوع را در کنفرانس‌ها بیشتر توضیح بدهند. در اینجا چند نکته را در خصوص این بحث می‌گویم.

سخنگوی دولت افزود: بازار سرمایه یکی از بازارهای مالی کشور است و قطعاً نقش اساسی در رشد اقتصادی دارد. ما در این شرایط یا باید از بانک برداشت کنیم یا باید تسهیل تأمین مالی بنگاه‌های‌مان را از راه بورس به‌دست بیاوریم. این روش، به مردم کمک می‌کند و موجب می‌شود که تورم جدید به‌وجود نیاید و افزایش نقدینگی را هم کنترل می‌کند.

ربیعی خاطرنشان کرد: من از همه آنهایی که قلم به‌دست دارند و در این زمینه می‌نویسند، ضمن هشدارهای خوبی که می‌دهم خواهش می‌کنم که کمک کنند این روش درستی که امروز روی ریل افتاده و پول‌ها به سمت بورس می‌آید و با همه احتمالات خودش یک اتفاق بسیار مثبت است که امروز بورس ایران در حال رونق گرفتن است.

وی تصریح کرد: ضمن نقد این موضوع به عنوان وظیفه یادمان باشد که این اتفاق مبارکی است. چرا که به هر حال شفافیت‌ها را افزایش می‌دهد، بهبود راهبردی شرکت‌ها اتفاق می‌افتد و نهایتاً هم موجب رفاه اجتماعی می‌شود.

ربیعی یادآور شد: اگر ما بتوانیم مشکلات بورس را حل کنیم و این تداوم را حفظ کنیم با پول‌های خرد مردم رفاه اجتماعی‌مان هم افزایش پیدا می‌کند.

وی حمایت از توسعه بازار را رویکرد کلی دولت عنوان کرد و افزود: ما این رویکرد را داریم و کمک خواهیم کرد که این بازار رونق خودش را داشته باشد. البته بدیهی است در هر بازاری مهمترین عامل تعیین‌کننده قیمت، میزان عرضه و تقاضاست. ما این را برای عرضه دنبال می‌کنیم قطعاً انتظارات تورمی به‌طور کلی، خود دیدگاه فعالان بازار نسبت به آینده اقتصاد هم نقش دارد و کسی منکر این مسئله نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته افزایش قیمت ارز هم نقش داشته و اندازه ارزش این شرکت‌ها افزایش پیدا کرده است و این اتفاق هم وجود داشته است. در نتیجه افزایش ارزش جایگزین شرکت‌ها، یعنی ارزش روز دارایی‌ها بر حسب قیمت‌های فعلی ارز، یکی از عوامل رشد قیمت برخی از این سهام‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در کنار این موارد بهبود وضعیت سودآوری برخی شرکت‌های بورسی به ویژه شرکت‌هایی که صادرات‌محور بوده‌اند قابل توجه بوده است. ضمن اینکه انتظارات مثبت سرمایه‌گذاران در مورد سودآوری شرکت‌های بورسی عامل مهمی در افزایش قیمت برخی سهام‌ها بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ضمن تاکید مجدد بر حمایت دولت از توسعه کمی و کیفی بازار سرمایه این نکته را هم ذکر می‌کنیم در هر صورت افرادی که برای خرید به بازار می‌آیند، باید مدیریت مناسبت ریسک، دانش کافی و بررسی کافی نسبت به ساختار مالی و سودآوری شرکت‌ها توجه کنند و نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام با این دیدها اقدام کنند.

ربیعی گفت: در هر حال دولت حمایت خودش را از توسعه کمی و کیفی انجام می‌دهد. اراده ما در غلبه بر کرونا و راه افتادن کسب و کارها موجب شد که چشم‌انداز مثبت در فعالیت کسب و کارها ایجاد شود.

وی افزود: طبق گزارش بانک مرکزی، تورم انتظاری ما کاهنده است و به نظر می‌رسد ارزش جایگزینی در کنار سایر عوامل، در رشد بورس موثر بوده‌اند. خصوصاً ارز دولت که واگذاری‌های بیشتر این انتظار مثبت را هم ایجاد کرده است و ما کماکان این را انجام خواهیم داد. 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره انتشار برخی خبرها مبنی بر ارائه خدمات مهندسی از سوی ایران به ونزوئلا و دریافت شمش طلا در ازای این خدمات، گفت: روابط ایران و ونزوئلا یک رابطه قانونی و برمبنای توافق دو دولت شکل گرفته است و به هیچ کشور ثالثی ارتباط ندارد.

ربیعی افزود: البته این خبر بیشتر از سوی کشورهای ثالث و به ویژه آمریکا دنبال می‌شود اما باید بدانند که نه آمریکا و نه هیچ کشور ثالثی حق دخالت و حتی اظهار نظر در تعاملات دوجانبه ایران و ونزوئلا را ندارند و این اقدامات برخلاف قوانین بین المللی است.

وی ادامه داد: ایران ارتباطات تجاری و فنی با ونزوئلا را در حوزه‌های مختلف و براساس قوانین معمول تجارت بین الملل انجام می‌دهد که جزییات این روابط هم حسب موضوع متفاوت است و دخالت دیگر کشورها در این زمینه معنی ندارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تفاهم و تعامل میان ایران و ونزوئلا بر مبنای اصول حقوق بین‌الملل شکل گرفته و به سایر کشورها ارتباط ندارد، ما دو دولت هستیم که تعامل و همکاری متقابل داریم.

منبع: ایرنا

کد خبر 422076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.