بازدید کارشناسان یونسکو از "اورامانات" به مردادماه موکول شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: طبق برنامه قرار بود خردادماه بازدید کارشناسان ارزیاب یونسکو را از منظر فرهنگی برای ثبت جهانی داشته باشیم، اما به‌دلیل شیوع بیماری کرونا احتمالاً در مردادماه این بازدید صورت می‌گیرد.

به گزارش ایمنا، منطقه "اورامانات" کرمانشاه با معماری و منظر خاص خود پرونده بعدی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است. طبق برنامه کارشناسان یونسکو در خردادماه باید از این منطقه بازدید و پس از رفع نقایص پرونده برای بررسی‌های نهایی در اجلاس جهانی ثبت‌های یونسکو بررسی می‌شد. اما شیوع ویروس کرونا برنامه‌های یونسکو را نیز به هم ریخت و علاوه بر لغو اجلاس جهانی برای بررسی پرونده ثبت‌های جهانی در سال ۲۰۲۰، بازدید کارشناسان یونسکو هم از اورامانات به تعویق افتاد.

براساس اعلام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، امید قادری امروز _شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹ _ در این باره اظهار کرد: اقدامات اجرایی برای رفع نواقص پیش روی ثبت جهانی این منطقه امسال آغاز می‌شود. پس ارزیابی کارشناسان یونسکو، نواقص پیش روی ثبت جهانی پرونده اعلام می‌شود و ما نیز باید در مدت‌زمان مشخصی این نواقص را رفع کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به ادامه روند فعالیت‌های ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات در کرمانشاه، گفت: هرچند در ماه‌های اخیر شیوع بیماری کرونا تأثیر زیادی روی حوزه گردشگری داشته، اما با توجه به اهمیت بالای پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات روند تکمیل پرونده را متوقف نکردیم.

وی تصریح کرد: در این مدت از ۱۲ روستای "شرکان"، "هجیج"، "داریان"، "نروی"، "نجار"، "بش ناوخاص"، "تین"، "زردویی"، "سفیداب"، "میرعلی اولیا"، "قلعه جی" و "کلاش لولم"، نقشه سه‌بعدی تهیه شد و شاخص‌های معماری آن‌ها به دست آمد.

قادری از تهیه شناسنامه برای بیش از هفت هزار بنا در منظر فرهنگی تاریخی اورامانات هم خبر داد و اضافه کرد: در شناسنامه هر بنا مشخصاتی همچون طول، ارتفاع، مساحت، نما و معماری، قدمت، کیفیت بنا و مصالح به کار رفته در آن قید شده است.

وی اظهار کرد: شناسایی بناهای ناهمگون و جلوگیری از ساخت‌وسازهای جدید که مطابق با بافت و معماری روستاهای ثبت ملی شده این منطقه نباشد، از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در این مدت است.

کد خبر 421745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.