جهان پس از کرونا مثل گذشته نخواهد بود

بیماری‌های فراگیر در طول تاریخ باعث تغییر شکل شهرها شده است؛ شیوع کووید-۱۹ نیز تغییرات تراکم جمعیتی در شهرها را به دنبال داشته است که انتظار می‌رود تاثیراتی بر طراحی شهری بگذارد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، بشر از همان آغاز پیدایش با شیوع بیماری‌های فراگیر مواجه بوده است؛ اولین اشاره‌های منابع تاریخی مربوط به شیوع طاعون آتن در ۴۳۰ پیش از میلاد مسیح است که تغییرات زیادی را در قوانین و هویت شهری به وجود آورد. پس از آن در قرون وسطی "مرگ سیاه" در جهان گسترش پیدا کرد و معادله قدرت طبقاتی  در جوامع اروپایی را به طور کامل دگرگون کرد. در سال‌های اخیر بیماری فراگیر ابولا در سراسر کشورهای آفریقایی باعث افزایش تعامل بین شهرها شد که همه این مثال‌ها حاکی است بحران‌های سلامت همیشه اثری از خود در ساختار کلانشهرها بر جای گذاشته است.

این روزها گسترش ویروس کرونا، عجیب زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است؛ اغلب مردم خود را در خانه‌هایشان حبس کرده‌اند تا مبادا به ویروس کووید-۱۹ آلوده شوند. شیوع ویروس کرونا سبک زندگی، نوع حمل و نقل، تعاملات اجتماعی، نوع فعالیت برای کسب و کار و بسیاری از جنبه‌های دیگر زندگی را دستخوش تغییراتی چشمگیر کرده است. اینکه آیا زندگی پس از پایان بحران کرونا بازهم مانند گذشته خواهد بود یا نه و اینکه کدام یک از رفتارهای کنونی (در تلاش برای مهار کرونا) حتی پس از پایان کووید-۱۹ به یک عادت تبدیل می‌شود، پرسش‌هایی است که احتمالا ذهن همه مردم را  درگیر خود کرده است.

 طراحان شهری نیز ذهن خود را درگیر نمودهای برآیند تراکم و تمرکززدایی جمعیتی کرده‌اند؛ تراکم جمعیتی به معنای افزایش جمعیت شهری است که پایداری را برای آن به ارمغان می‌آورد و تمرکز زدایی جدایی جوامع را به دنبال دارد که هم اینک در بین مردم سراسر جهان برای مهار شیوع ویروس کرونا ترویج یافته است. تراکم و تمرکززدایی جمعیتی هر یک به نوبه خود فواید و معایب خاص خود را دارد؛ شهرهای متراکم پایدارتر است چرا که در بهینه‌سازی انرژی موفق‌تر عمل می‌کند. از سوی دیگر، تمرکززدایی از سرعت گسترش ویروس‌هایی نظیر کرونا می‌کاهد.

در چند سال اخیر، بسیاری از روستاییان در کشورهای واقع در نیمکره جنوبی به دلایل مختلف به شهرهای کوچک مهاجرت کرده‌اند و این در حالی است که مردم در شهرهای نیمکره شمالی روندی متفاوت را در پیش گرفته‌اند. ثروتمندان نیمکره شمالی از پتانسیل‌ شهرها و روستاهای کوچک برای سرمایه‌گذاری خود بهره گرفته‌اند و در این مکان‌ها با خرید اموال با قیمت پایین‌تر از زندگی با کیفیت بالاتر لذت می‌برند.

در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های معروف سراسر جهان در تلاشند سیستم‌هایی ایجاد کنند تا امکان دورکاری را برای کارکنان خود فراهم آورند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که انجام دورکاری، که با شیوع ویروس کرونا به اوج رسید، پس از مهار کووید-۱۹ به یک قانون و روش برای کسب درآمد تبدیل شود. البته این کار برای کلانشهرها پیامدهای بزرگی را در بر خواهد داشت؛ به عنوان مثال، اگر با ترویج دورکاری نزدیکی به محل کار اهمیتی نداشته باشد، آنگاه انتظار می‌رود بیشتر ساکنان کلانشهرها به دیگر شهرهای کوچک مهاجرت کنند و حتی دهکده‌هایی جدید برای زندگی در هوای پاک ایجاد کنند.

تقویت و افزایش زیرساخت‌های دیجیتالی ممکن است سرنوشت دیگری باشد که شیوع کرونا ویروس برای شهرها بر جای می‌گذارد. کره جنوبی یکی از کشورهایی است که بیشترین آثار مخرب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده است، با این حال، نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به طور شگفت‌انگیزی پایین بوده است. محققان استدلال کرده‌اند که موفقیت کره جنوبی در کنترل شیوع ویروس کرونا مربوط به نوآوری‌های تکنولوژیک آن است که امکان ردیابی بیماران آلوده به ویروس کرونا و در نتیجه فاصله گرفتن از آن‌ها را برای مردم فراهم آورده است. مقامات رسمی در کشور چین نیز از شرکت‌های تکنولوژیک معروفی نظیر علی بابا خواسته‌اند با استفاده از فن‌آوری خود مسیر گسترش ویروس کرونا را ردیابی و مسیر احتمالی بعدی شیوع را پیش‌بینی کنند. در نتیجه این اقدامات، مردم چین پس از شناسایی مناطق آلوده به ویروس کرونا، از قرار گرفتن در آنجا خودداری می‌کنند و همین امر کمک زیادی به کنترل شیوع کووید-۱۹ در کشور چین کرده است.

نمونه‌های ذکر شده تنها چند مثال از تغییرات احتمالی شهرها پس از پایان گسترش ویروس کرونا است؛ تحولات عظیم دیگری نیز نظیر طراحی فضاهای عمومی، طراحی داخلی منازل، تغییر رفتارهای اجتماعی، استفاده از حمل و نقل عمومی به شیوه‌ای متفاوت و حتی تغییر معماری سرویس‌های بهداشتی ممکن است دنیای پسا کرونا را متحول کند. چیزی که در این بین می‌توان با اطمینان کامل از آن سخن گفت این که، جهان پس از کنترل شیوع ویروس کرونا دیگر مانند گذشته نخواهد بود و بسیاری از جوانب زندگی بشر دگرگون خواهد شد.

کد خبر 420663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.