احساس آرامش، هدیه والدین به کودکان در خانه‌نشینی کرونایی

یک روانپزشک معتقد است در حالی که ترس از ابتلا به ویروس کرونا فراگیر شده، والدین باید در روزهای خانه‌نشینی کرونایی به فرزندان خود احساس آرامش داده و آنها را از اضطراب دور کنند.

به گزارش ایمنا، مهشید رابطیان، با تاکید بر اینکه در شرایط بحرانی، فرزندان هم مانند بزرگ‌ترها می‌ترسند، اظهار کرد: کودکان نه تنها هر آنچه را در اطراف خود می‌گذرد می توانند احساس کنند و بشنوند، بلکه تنش و ترس مداوم والدین را در مواقع بحرانی به خصوص در این روزهای کرونایی را نیز لمس می‌کنند. 

وی افزود: پدر و مادرها شاید در عمر خود هرگز چنین تجربه‌ای نداشته باشند، گرچه ایده نرفتن به مدرسه چند هفته عالی به نظر می‌رسید و کودکان تصور می‌کنند یک اوقات تفریحی مثل تعطیلات تابستان دارند،  اما باید واقعیت را پذیرفت که بچه‌ها در خانه به دام افتاده‌ و حتی دوستان و همکلاسی‌های خود را نمی‌بینند.

این متخصص کودک و نوجوان، افزود: مشکلات رفتاری فرزندان در مواقع ضروری افزایش می‌یابد و از طرفی ترس و اضطراب، ‌ عصبانیت و یا اعتراض در بسیاری از خانواده‌ها بیشتر می‌شود به نحوی که پدر و مادر در این مواقع و به طور عادی نمی‌توانند کارهای روزانه را انجام دهند. در این ایام تشنج، تنش و رفتارهای مخالف بیشتری از جانب کودکان و یا بالعکس دیده خواهد شد و  این رفتار طبیعی است و در این شرایط باید صبوری کرد و انتظاری بیش از این نیست.

رابطیان تصریح کرد:  آنچه کودکان در این شرایط به آن احتیاج دارند احساس راحتی و دوست داشتن است. والدین باید به آنها این احساس را بدهند که همه چیز خوب خواهد شد و این می‌تواند به معنای دوری گزیدن از اختلال در برنامه خانواده باشد که به دوست داشتن فرزندان کمک بیشتری می‌کند.  

وی تاکید کرد:  برای کم کردن استرس و ترس در وجود کودکان می‌توان  با آنان به بازی پرداخت و برای مثال مواقعی را به خمیر بازی، شیرینی پزی، پیتزا و یا نان پختن اختصاص داد و یا تصاویری را انتخاب و رنگ کرد،  فیلم تماشا کرد. با هم یک آزمایش علمی انجام داد یا یک سفر مجازی به باغ وحش داشت، کتاب مطالعه کرد و حتی به عنوان یک خانواده با هم شعر و آواز بخوانند و روزهای خود را در کنار فرزندان تنها به خوابیدن زیر پتوی گرم نگذرانند بلکه به دنبال انجام کاری سرگرم کننده باشند.  

این روان درمانگر به ایرنا گفته است والدین توجه کنند از عقب ماندن درس‌های مدرسه بچه ها اصلا نگران نباشند. همه کودکان همین شرایط را دارند و همه چیز خوب خواهد شد. وقتی دوباره در کلاس حضور پیدا کنند، همه این دوره اصلاح خواهد شد و آنها دوباره در کنار همکلاسی‌ها و معلم خود قرار خواهند گرفت.  

رابطیان تاکید کرد: پدر و مادر در این ایام سعی کنند فرزندی که در درس خواندن کم کار است و یا وقت کمتری برای درس خواندن می‌گذارد، بر سر این بچه ها فریاد نکشند و یا با آنان دعوا نکنند.

وی اظهار کرد: سلامت روان فرزند از هر لحاظ مهمتر است و آنچه که آنها در این مدت احساس می‌کنند، مدتها پس از ناپدید شدن خاطره بحران بیماری کرونا، در ذهن آنها خواهد ماند، ‌ بنابراین برای حفظ سلامتی روح و روان آنان تصمیم بگیریم هر روز در مورد شاد کردن بچه ها فکری تازه کنیم.

کد خبر 420530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.