چشمه باقرخان پس از ۲۰ سال جان دوباره گرفت

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: پس از ۲۰ سال خشکی، آب در چشمه باقرخان جاری و جان تازه‌ای در کالبد این چشمه قدیمی و میراث ماندگار شهر اصفهان دمیده شد.

بهزاد حقانی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: چشمه باقرخان در سمت غربی «قلعه تبرک» واقع شده است. خندقی بزرگ در پیرامون قلعه بوده است که امروزه بخش غربی و شمالی آن «چشمه باقرخان» و بخش شرقی «چشمه پا قلعه» نامیده می‌شود، البته بخش جنوبی آن از بین رفته و منازل مسکونی شده است.  

وی با بیان اینکه آب چشمه باقرخان را «باقرخان خوراسکانی» که در زمان حکومت زند والی اصفهان بود به سوی اراضی خوراسگان هدایت کرده است، افزود: مسیر این چشمه از کنار بازارچه حاج آقا شجاع در خیابان استاد همایی آغاز شده و پس از یکی شدن با چشمه پاقلعه و عبور از خیابان‌های گلزار، بزرگمهر، بزرگراه شهید آقابابایی و خیابان همدانیان به سوی کرد آباد، خوراسگان و خاتون آباد ادامه مسیر می‌دهد.

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: چشمه باقرخان در سال ۷۹ به دلیل خشکسالی و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی شهر اصفهان خشک شد و از آن سال تاکنون آب در این چشمه جریان نداشت، اما امسال با توجه به نزول باران رحمت الهی و پرآب شدن رودخانه زاینده‌رود و با تعامل مناسب شرکت آب منطقه‌ای و هماهنگی اداره نظارت و هماهنگی بر فضای سبز و انهار معاونت خدمات شهری با مناطق مربوطه، طبق برنامه‌ریزی مشخص، اقدام به رهاسازی آب در مادی‌های سطح شهر که بعضا بیش از چند دهه خشک شده بود، شده است.

وی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین اقدامات در این راستا، آزادسازی، احیا و بازسازی انشعاب دیگر مادی فرشادی در خیابان ملک واقع در منطقه سه و هدایت آب به سمت چشمه باقرخان بود که پس از ۲۰ سال خشکی، جان تازه ای در کالبد این چشمه قدیمی و میراث ماندگار شهر اصفهان دمیده شد.   

حقانی گفت: شهرداری اصفهان در سه سال اخیر بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی و مالون چینی، احیای فضای سبز، ایجاد مبلمان و احداث پارک‌های خطی در کنار مادی‌ها هزینه کرده که این موضوع علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز و حفظ محیط زیست ارزش افزوده برای ساکنان حاشیه مادی‌ها همراه داشته است.

کد خبر 420332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.