کاهش ۵۳ درصدی ابتلای روزانه به کرونا در ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از کاهش ۵۳ درصدی ابتلای روزانه به بیماری کووید ۱۹ در ایران در فاصله ۱۸ روز پس از اولین نشست وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی در نشست مجازی با دبیرکل سازمان جهانی بهداشت و رییس دفتر و وزرای بهداشت منطقه شرق مدیترانه این سازمان که با موضوع بیماری کووید ۱۹ به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: از دوم آوریل ۲۰۲۰ مطابق با ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ و با گذشت ۱۸ روز از اولین جلسه مجازی ما، تعداد موارد ابتلای روزانه، ۵۳ درصد و تعداد قربانیان نیز ۳۰ درصد کاهش داشت و با این وجود در همین مدت، تعداد کل موارد ابتلا به این بیماری از ۵۰ هزار و ۴۶۸ به بیش از ۸۴ هزار مورد تا ۲۰ آوریل و اوایل اردیبهشت ماه رسیده است.

وی تاکید کرد: در راستای سیاست فاصله گذاری فیزیکی، اقدام به بازگشایی کسب و کارهای کم خطر، حمل و نقل عمومی و تردد تحت ملاحظات دقیق پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت کردیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و اماکن عمومی همچنان بسته خواهند ماند تا طی ۱۰ روز آتی با ارزیابی مجدد در مورد آنها تصمیم گیری شود. ما همچنین کمیته‌ای تشکیل دادیم که مداخلات و نتایج در خصوص بیماری کووید ۱۹ را ثبت، ضبط و گزارش می‌کند و اولین گزارش این کمیته تدوین و منتشر شده است.

نمکی اظهار کرد: بحران کووید ۱۹ نشان داد که آمادگی برای شرایط اضطراری و نیز مدیریت پاسخ در سطح جهانی در دهه‌های آتی باید در صدر اولویت دولت ها و سازمان های بین المللی قرار گیرد. از دهه ها پیش ما شاهد انواع مختلف شرایط اضطرار در منطقه شرق مدیترانه بوده‌ایم، بنابراین آمادگی و راهبردهای پاسخ ما باید مورد بازنگری قرار گرفته و به گونه ای هماهنگ، تقویت شود.

وی تصریح کرد: سران کشورها باید بدانند که سلامت در قلب توسعه قرار دارد که این امر متاسفانه در حد شعار باقی مانده است. از سازمان جهانی بهداشت تقاضا دارم که چهارچوبی مبتنی بر تجربیات جهانی تدوین کرده تا برای کمک به اعضا و عملی کردن چهارچوب مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: کووید ۱۹ نشان داد که یک ویروس می‌تواند وظایف دینی، منفعت اقتصادی، کسب و کار، تعاملات پذیرش فرهنگی و سیاسی، آموزش و یادگیری و مهمتر از همه، شرایط سلامتی جامعه از جمله زیرساخت ها و مدیریت بهداشتی را مختل کند. فاکتورهای آموزشی، بهداشتی، امنیتی، اقتصادی، روابط اجتماعی، مسکن و حمل و نقل از جمله حوزه هایی هستند که باید توسط کشورهای عضو در اولویت قرار گیرند به ویژه نیازمندان باید در مرکز توجه باشند.

 نمکی خاطرنشان کرد: برابری در دسترسی به دارو و واکسن و اتخاذ موضع مشترک علیه یک جانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی باید در مرکز توجه سازمان جهانی بهداشت باشد. در این راستا از مدیر منطقه‌ای این سازمان تقاضا دارم که از کشورهای عضو بخواهد تا برنامه مشترک سالانه وزارت بهداشت کشورها با سازمان جهانی بهداشت و تقویت ظرفیت‌های آمادگی و پاسخ را بازبینی کرده و آن را با مراقبت های اولیه (PHC)، اهداف و پوشش همگانی سلامت (UHC) تلفیق کرده و توجه ویژه ای به مبارزه با آثار سوء کووید ۱۹ بر شاخص های اجتماعی سلامت داشته باشند.

کد خبر 420297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.