تاثیر رد صلاحیت نمایندگان بر تغییر لایحه درآمدهای پایدار شهری

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه سلامت شهری بعد فراموش شده مدیریت شهرهاست گفت: این‌ مسئله باید به صورت اولویتی مهم در دستورکار مسئولان و مدیران قرار گیرد.

به گزارش ایمنا، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها در سی‌اُمین اجلاس این شورا که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه و ضمن آرزوی سلامتی برای مردم جهان اظهار کرد: مهمترین موضوعی که باید به حل و فصل آن توجه داشت مسأله مدیریت یکپارچه و هماهنگ در اداره شهرها است. بررسی تجربه شهرها و کشورهای دیگر در مبارزه با این ویروس نشان می‌دهد که هر چه سیستم حکمروایی محلی و ملی هماهنگ‌تر باشد، امکان موفقیت در این بحران عمومی بیشتر است.

وی افزود: این ویروس نشان داد که حتی مسائل حوزه‌های تخصصی مانند حوزه سلامت، نمی‌تواند جداگانه و در همان حوزه بررسی و مدیریت شود. نظام مدیریت بحران در مورد بیماری همه‌گیر کرونا نشان داد که نمی‌توان حکمرانی را نامنسجم و ناهماهنگ پیش برد. از این رو ما مدیران شهری باید بار دیگر تصویب و تحقق قانون مدیریت یکپارچه را در اولویت قرار بدهیم.

متولیان سلامت در شهرها متعدد و ناهماهنگ هستند

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: مدیریت بحران کرونا نشان می‌دهد، نهادهای متولی امر سلامت در شهرها متعدد و ناهماهنگ هستند و سامانه‌های اطلاعاتی این نهادها به صورت یکپارچه و متصل به هم عمل نمی کنند. تلاشهای بسیاری برای یکپارچه‌سازی داده‌های حوزه سلامت شهری صورت گرفته، اما این امر تاکنون محقق نشدهاست.

وی با تاکید بر اینکه داده‌های هوشمند مبنای اصلی مدیریت هوشمند شهرها هستند افزود در برخی موارد نبود داده قابل اتکا، تصمیم‌های سیاستگذاران را با موانعی جدی برای اجرایی شدن مواجه می‌کند.

الویری با بیان اینکه ویروس کرونا مشکلات زیادی را در زمینه تشکیل جلسات شورا از جمله شورای عالی استان‌ها به وجود آورده، گفت: ما مجبور شدیم جلسات اسفندماه و فروردین ماه را از طریق ویدیو کنفرانس برگزار نماییم. در هفته‌های اخیر هیئت رئیسه شورای عالی تصمیم گرفت از طریق اصلاح آیین نامه های مربوطه توسط هیئت دولت و یا تفسیری جدید از آیین‌نامه‌های موجود مشکل را حل نماید. خوشبختانه در نامه‌ای که توسط دبیر محترم هیئت دولت برای شورای عالی استانها ارسال گردید شوراها در سطوح مختلف می توانند تا برطرف شدن شیوع کرونا جلسات خود را از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کنند.

با پیچیده‌ترین روزهای خدمت‌رسانی مواجهیم

وی با تقدیر از اقدامات شهرداری‌ها در سراسر کشور اضافه کرد: شهرداری‌ها در مدیریت و ارائه خدمات شهری بسیار نوآورانه، دلسوزانه و متعهدانه عمل کردند و نشان دادند که به‌رغم وجود تناقضات در سیاستگذاری‌ها و ناهماهنگی میان دولت و سایر نهادهای تصمیم‌گیر، به بهترین شکل ممکن به وظیفه خود عمل می‌کنند. در کنار تلاش‌های کادر درمان که روزهای بسیار دشواری را سپری می‌کنند و با فداکاری و همت خود در صف مقدم مبارزه با کرونا هستند، نیروهای خدمات شهری نیز نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند. ما در مدیریت شهری، با یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین روزهای خدمت‌رسانی مواجه هستیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه مدیریت شهری در این دوران، باید بیش از گذشته به مسئولیت اجتماعی خود آگاه باشد تصریح کرد: ما در شورای عالی استان‌ها برای برقراری عدالت منطقه‌ای و کاهش نابرابری‌ها وظیفه جدی بر عهده داریم. در این بحران لازم است تا شهرداری‌ها مجددا در ارائه خدمات اجتماعی‌شان بازبینی داشته باشند. در حین و پس از بحران کرونا، برخی از اقشار آسیب بیشتری خواهند دید. اتخاذ سیاست‌هایی که شهروندان را به رعایت اصول ایمنی و بهداشتی تشویق کند به صورتی که آنها اطمینان حاصل کنند که پس از کرونا، به حال خود رها نمی‌شوند و بسته‌های حمایتی برای آنها طراحی و اجرایی خواهد شد، نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. طراحی شیوه‌های حمایتی برای گروه‌های آسیب‌پذیر مانند دستفروشان، معتادان، خیابان خواب‌ها و کودکان کار باید به صورت جدی‌تر از سوی مدیران شهری پیگیری شود.

سلامت بُعد فراموش شده مدیریت شهری است

 الویری ادامه داد: همه‌گیری این بیماری نشان داد که سلامت شهری بعد فراموش شده مدیریت شهری است؛ از این رو باید به‌عنوان اولویتی مهم در دستورکار مدیران شهری قرار بگیرد. سلامت شهروندان، تمامی شئونات اداره شهر را متأثر خواهد کرد. نمی‌توان از تاب آوری شهری سخن گفت اما به مباحث سلامت شهری و سلامت شهروندان بی‌ توجه بود.

وی با بیان اینکه در زمان شیوع این بیماری همه‌گیر، همه بخش‌های شهرداری و کادرهای درمانی به دلیل فشار کاری زیاد، دچار خستگی خواهند شد و قادر به پاسخگویی به نیازهای تمامی شهروندان نخواهند بود، گفت: نیروهای داوطلب و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند به پر کردن این شکاف کمک کنند؛ مدیران شهری باید این امکان را فراهم کنند تا از خدمات و تلاش‌های داوطلبان و نهادهای مدنی استفاده شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها همچنین با اشاره به خبر تلخ خودکشی کودک ۱۱ ساله ایلامی به دلیل فقر گفت: علاوه بر وظیفه انسانی تک تک ما، مهمترین وظیفه شورای عالی استان‌ها، کمک به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه‌ای در سراسر کشور است، این اتفاق تلخ نشان می‌دهد که ما در انجام این وظیفه خود موفق نبوده‌ایم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، وی ادامه داد: مرگ دلخراش کودکی یازده ساله نهیبی بر ماست که بار مسئولیتی بزرگ بر دوش داریم. امیدوارم که عرصه زندگی بر هیچ انسانی به ویژه کودکان که شایسته زندگی شاد و آرام هستند، تنگ نشود و ما برای رفع این نابرابری و تبعیض بتوانیم عملیاتی‌تر دست به اقدام بزنیم.

الویری با ابراز تاسف از تصمیم دیروز مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویب ماده ۵۳ لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده توضیح داد: در این ماده اختیارات شوراها را در زمینه وضع عوارض چه از نظر نوع و چه از نظر میزان سلب شده و به وزارت کشور واگذار شده است، برخلاف آنچه که مجلس در لایحه درآمد پایداری در دو ماه قبل به تصویب کرد،  به نظر می‌آید رد صلاحیت ها و رای نیاوردن برخی نمایندگان و یا شرایط کرونائی در آراء و دیدگاه نمایندگان تاثیر گذاشته است.

وی با یادآوری بارش روزهای اخیر، ابراز امیدواری کرد بارش‌ها و سیل سال گذشته، ما را به مدیریت بهتر منابع آبی در کشور برساند تا تابستان پیشرو با معضل کم‌آبی مواجه نشویم.

رئیس شورای عالی استان ها با خانواده قربانیان ویروس کرونا ابراز همدردی کرده و برای پزشکان، پرستاران، کادر خدماتی درمان، پرسنل مدیریت شهری و سایر شهروندانی که جان خود را از دست داده‌اند، طلب آرامش کرد.

کد خبر 419145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.