استفاده از اتوبوس‌های بین‌شهری در داخل شهرها

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: به منظور کمک به اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند در زمینه مدیریت بیماری کرونا، ضمن استفاده از اتوبوس‌های بین‌شهری در درون شهرها، سرویس ادارات بار دیگر برقرار می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان شهرداری‌هت و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی‌نژاد اظهار کرد: به منظور مدیریت تقاضای سفر، با وزارت راه و شهرسازی توافق کردیم با توجه به انجام نشدن سفرهای بین شهری در مدت اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند، اتوبوس‌های این ناوگان در مسیرهای معادل مسیرهای پرتراکم مترو و خطوط اتوبوس‌های درون‌شهری استفاده شود.

وی افزود: دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی دولتی، غیردولتی و خصوصی از جمله کارخانجات و واحدهای بزرگ تولیدی از ابتدای اردیبهشت تا پایان زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند نسبت به برقراری سرویس کارکنان مطابق با دستورالعمل قانون هوای پاک اقدام کنند.
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: به منظور مدیریت تقاضای حمل و نقل عمومی درون‌شهری، خودروهای ون و اتوبوس‌های خطوط کم‌تردد نیز در نقاط پرتردد کلانشهرها به کار گرفته می‌شود.

جمالی‌نژاد گفت: با هدف کاهش ازدحام در سامانه‌های حمل و نقل عمومی، شورای ترافیک شهر تهران تصویب کرده است ساعات طرح ترافیک در صبح و بعد از ظهر به نحوی برنامه‌ریزی شود که ساعات اوج تردد کارکنان دولت مدیریت شود.

وی افزود: قرار است به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که روز شنبه با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، پیشنهاد مشخصی در خصوص ساعت آغاز فعالیت ادارات ارایه شود.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در حوزه تاکسی، اتوبوس و مترو با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظرف دو روز آینده خبر داد و تصریح کرد: برخی از این پروتکل‌ها نواقصی دارد و به سختی قابل اجرا است؛ به عنوان مثال در آن نوشته شده است که هر تاکسی با احتساب راننده باید سه نفر سرنشین داشته باشد؛ مشروط بر اینکه محل نشستن رانندگان تاکسی با کاورهای بهداشتی از مسافران جدا شود، پروتکل مربوطه به گونه‌ای اصلاح خواهد شد که یک مسافر دیگر  به ظرفیت پروتکل فعلی تاکسی‌ها اضافه و به سه مسافر برسد.

جمالی‌نژاد اضافه کرد: این اقدام باعث خواهد شد تا ضمن کمک به حفظ سلامت عمومی،  مسائل معیشتی و اقتصادی تاکسیرانان آسیب کمتری ببیند.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از ارایه پیشنهادهایی از سوی این شورا به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به منظور کمک به اجرای پروتکل‌های بهداشتی و مدیریت سفرها خبر داد و تاکید کرد: از آنجا که تصمیم‌گیری در خصوص عوامل مؤثر در مدیریت تقاضای سفر در اختیار ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است، باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که ناوگان حمل و نقل عمومی درون‌شهری بتواند متناسب با ظرفیت و امکانات خود، تقاضاهای سفر را مطابق با پروتکل‌های بهداشتی پوشش دهد.

جمالی‌نژاد با تاکید بر لزوم توجه به مسائل معیشتی و اقتصادی رانندگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، حدود نیمی از ناوگان حمل و نقل عمومی در اختیار بخش خصوصی است و همه تاکسیرانان هم از بخش خصوصی هستند. در نتیجه با اجرای پروتکل‌های بهداشتی و کاهش میزان مسافر آن‌ها به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، معیشت آنان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت به همین دلیل به ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در جلسه روز شنبه پیشنهاد خواهیم کرد که ارایه بسته‌های معیشتی برای آن‌ها پیش‌بینی شود.

وی بازنگری در نرخ بلیت‌ها یا ارایه امکانات و تسهیلاتی از سوی دولت به رانندگان بخش خصوصی ناوگان حمل و نقل عمومی را از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای جبران خسارت‌های آنان در مدت اجرای طرح فاصله‌گذاری برشمرد و با اشاره به محدودیت‌های موجود در اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، گفت: قرار شد از ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بخواهیم کمک کند تا اتوبوس‌های جدیدی خریداری و به حمل و نقل عمومی بویژه در کلانشهرها افزوده شود.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن تقدیر از تلاش‌های همه فعالان حوزه سلامت عمومی، از کارکنان اجرایی بخش‌های خدمات‌شهری و غسال‌ها، پارکبان‌ها و ناوبران حمل و نقل عمومی نیز به عنوان افرادی یاد کرد که در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا قرار دارند و باید برای حفظ سلامت آن‌ها تدابیر لازم اتخاذ شود.

جمالی‌نژاد با اشاره به جان باختن ۱۴ تاکسیران و ابتلای ۱۲۲ تن دیگر به بیماری کرونا در هفته های اخیر، گفت: از ستاد ملی، وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهیم وسایل اولیه ایمنی کارکنان بخش‌های یادشده را تامین کنند و هزینه‌های آن را شهرداری‌ها پرداخت خواهند کرد.

وی انجام اقدامات لازم به منظور رفع مشکل تهویه خطوط شش و هفت متروی تهران، تعطیلی غرفه‌های تجاری ایستگاه‌های خطوط مترو و تداوم ممنوعیت فعالیت دست‌فروشان در مترو را از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه شورای عالی هماهنگی ترافیک برشمرد و تاکید کرد: از همه مردم درخواست می‌کنیم مراقبت‌های لازم را در این زمینه داشته باشند و هنگام سوار شدن به خودروهای شخصی و عمومی حتما از ماسک، دستکش و دیگر تجهیزات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده کنند.

کد خبر 418035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.