آغاز دوباره عملیات اجرایی شاهراه غرب استان اصفهان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از ادامه روند اجرایی عملیات پروژه تونل خوانسار خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت محور خوانسار-بویین میاندشت و نقش تونل در افزایش ایمنی تردد، با پیگیری‌های انجام شده و از طریق تهاتر بدهی معوقه به پیمانکار، این پروژه مجدداً شروع شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا قاری قرآن اظهار کرد: ادامه عملیات اجرایی تونل خوانسار، با پیگیری‌های انجام شده و تأمین اعتبار از دو محل "سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای" و "شرکت ساخت و توسعه راه‌ها" از روز ۱۷ فروردین رسماً آغاز شد.

وی گفت: پروژه حفاری و احداث تونل خوانسار یکی از پروژه‌های راهسازی این اداره کل است که ارتباط بین شهرستان خوانسار با شهرستان بوئین میاندشت را با توجه به راه صعب العبور موجود، تسهیل می بخشد. این منطقه به دلیل وجود گردنه با شیب‌های طولانی بسیار زیاد، نبود مشخصات فنی منطبق با طبقه‌بندی و شرایط هندسی راه، لغزندگی شدید مسیر، یکی از طرح‌های شاخص این اداره کل است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اضافه کرد: این تونل که به عنوان شاهراه غرب استان اصفهان تلقی می‌شود سه استان اراک- اصفهان- خوزستان را متصل می‌کند و با اتمام تونل میزان تردد از گردنه و زمان سفر کاهش یافته و ایمنی در تردد افزایش می‌یابد.

قاری قرآن افزود: قرارداد اولیه تونل خوانسار، به طول ۴۰۲۰ متر شامل ۱۲۰۰ متر تونل و ۲۸۲۰ متر راه‌های طرفین بود که بیش از ۹۰ درصد عملیات خاکی و پل‌سازی انجام شد و از عملیات تونل، حفاری طاق تونل اتمام گشت و حدود ۲۰۰ متر لاینینگ (پوشش یکپارچه بتنی سقف و دیواره‌ها) اجرا شده است، اما به علت عدم تأمین منابع مالی و مطالبات پیمانکار این پروژه نزدیک به دو سال متوقف شد.

به گفته وی احجام عملیات خاکی، شامل دویست و پنجاه هزار مترمکعب خاکبرداری و ۱۴۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی بوده و تعداد ۹ دستگاه آبروی دهانه تا پنج متر در کل مسیر وجود دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه تا کنون ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و قرارداد جدید که به مبلغ حدود ۲۳۰ میلیارد ریال است، شامل حفاری و تحکیم اولیه پاطاق به طول ۸۰۰ متر و انجام باقیمانده لاینینگ به طول ۱۰۰۰ متر است.

قاری قرآن با اشاره به مطالعات انجام شده در خصوص راه‌های دسترسی به تونل گفت: از حدود ۱۸ کیلومتر راه‌های دسترسی به تونل، ۱۴ کیلومتر در شهرستان خوانسار و چهار کیلومتر در شهرستان بوئین و میاندشت است و برای اتصال تونل به محور خوانسار- گلپایگان حدود ۱۶ کیلومتر مسیر لازم است که در فازهای بعدی می‌بایست اجرا شود و به عنوان کمربندی خوانسار عمل خواهد کرد.

وی گفت: برای اجرای مرحله تکمیل راه‌ها و اتصال به جاده گلپایگان حدود ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در صورت تأمین منابع مالی در قالب یک قرارداد مجزا و انتخاب پیمانکار فرآیند عملیات آن هم نیز اجرا می‌شود.

کد خبر 417741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.