اصول پیشگیری از بروز مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده خانگی

استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده، ضدعفونی کننده خانگی و پاک کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید و سبب مسمومیت افراد شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم از شروع تعطیلات نوروز، بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شست‌وشوی خانه‌ها آغاز می‌شود، در سال جاری با توجه به همه گیری بیماری کووید -۱۹ در کشور اهمیت شست‌وشو و ضدعفونی محیط زندگی و محل کار دوچندان شده است، بطوریکه با ضدعفونی سطوح و دست‌ها، رعایت بهداشت، ماندن در منزل و حفظ فاصله فیزیکی با دیگر افراد، می‌توانیم کمک بزرگی به حفظ سلامت خود و خانواده بنماییم.

همچنین باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید، بنابراین با رعایت نکات زیر سلامت خود را تضمین نمائید:

۱. همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده در نور کافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده سپس مصرف نمائید، استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌توانند خطرناک باشد.

۲. در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد، بسیاری از این ترکیبات مانند وایتکس (مواد با پایه هیپوکلریت سدیم) بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

۳. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش، کفش جلوبسته و درصورت امکان ماسک استفاده نمایید.

۴. از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده، لک بر و الکل جداً خودداری کنید، بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده می‌باشند.

۵. بسیاری از داروها و محصولات نظافت خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

۶. همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت نمائید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

۷. در صورتی که نزدیکان شما ماده‌ای غیر خوراکی و سمی را بلعید و یا بخارات آن را استنشاق نمود، با مرکز اورژانس ۱۱۵و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم ۱۹۰ تماس بگیرید.

۸. محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید، هیچگاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید، این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان و مسمومیت شدید ایشان خواهد شد.

۹. داروها، محصولات شوینده و فرآورده‌های آرایشی بهداشتی را دور از دسترس کودکان، در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل نگه‌داری نمایید.‏

۱۰. قبل از دور انداختن ظروف حاوی مواد شیمیایی و شوینده داخل ظرف زباله آن را آبکشی نمایید.‏

۱۱. از قرار دادن ظروف حاوی مواد شیمیایی در کنار مواد غذایی و همچنین شعله آتش خودداری نمائید، الکل و بسیاری از ترکیبات ضدعفونی کننده قابلیت اشتعال دارند.‏

۱۲. ‏از قرار دادن مواد شوینده، ضدعفونی کننده و الکل در کمدهای زیر ظرف‌شویی اجتناب نمائید، خطر مسمومیت در کودکان نوپا و ‏کنجکاو از ‏این طریق بسیار بالا است. ‏

۱۳. از نگهداری محصولات خطرناک مثل الکل، ضدیخ، شیشه‌پاک‌کن، بنزین، نفت، سموم علف‌کش، سموم حشره‌کش و کودهای باغبانی، ترکیبات لوله بازکن، جرم گیر و لکه بر در کمدهای بدون قفل در پارکینگ و حیاط منزل اجتناب نمایید.‏

۱۴. ‏‏‏نزدیک به ۹۰% از مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند، خانه خود را نسبت به بروز مسمومیت ایمن ‏نمایید. ‏

۱۵. ‏مسمومیت با گاز منو کسید کربن کشنده‌ترین مسمومیت غیرعمدی در کشور ما است و شیوع آن در ‏فصل سرما ‏‏۱۲ تا ۱۵ درصد است.‏

۱۶. ‏در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد.

۱۷. پس از مصرف مواد شوینده، سفیدکننده، جرم بر و لوله‌بازکن در محیط‌های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به‌هیچ‌عنوان در این مکان‌ها توقف نکنید چراکه گازهای تولیدشده در فضای کوچک، خفه‌کننده و سمی است.

۱۸. در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد شوینده و ضدعفونی کننده، مواد اسیدی و یا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شست‌وشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید.

۱۹. در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی هرگز از مواد قلیایی و یا اسیدی جهت خنثی سازی استفاده نکنید.

۲۰. در صورت بلع مواد با خاصیت خورندگی مانند اسیدها و قلیاها، هرگز بیمار را وادار به استفراغ نکنید. این کار می‌تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار گردد.

کد خبر 417710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.