سیگاری‌ها در معرض خطر ابتلاء به کرونا

رئیس اداره دخانیات وزارت بهداشت، گفت: بر خلاف تصور همگان مصرف دخانیات باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده است و افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کووید ۱۹ می‌کند.

به گزارش ایمنا، بهزاد ولی زاده با اشاره به مصرف سیگارهای الکترونیکی، اظهار کرد: سیگارهای الکترونیکی و هرکدام از ابزارهای نوپدید به عنوان کالای قاچاق در کشور محسوب می‌شوند و هر گونه خرید و فروش آن در بازار ممنوع است.

وی افزود: بازرسان وزارت بهداشت به محض شناسایی چنین محصولاتی اقدام به جمع‌آوری آن‌ها از بازارهای کشور می‌کنند و مردم نیز با مشاهده چنین ابزارهای بیماری زا و سرطانی می‌توانند گزارش‌های خود را به دفتر بازرسی وزارت بهداشت اعلام کنند.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، تاکید کرد: متأسفانه برخی از پزشکان بیماران خود را به سمت مصرف سیگارهای الکترونیکی سوق می‌دهند، زیرا این افراد به خاطر مصرف سیگارهای معمولی حاوی نیکوتین دار بیمار شده و نمی‌توانند سیگار را ترک کنند.

ولی زاده اضافه کرد: سیگار الکترونیکی حاوی مواد و ترکیبات حلقوی سرطان زاست و بر اساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، استعمال این نوع مواد دخانیات نوپدید ممنوع اعلام شده است و ما در وزارت بهداشت در خصوص کنترل محصولات نوپدید جزو کشورهای موفق هستیم.

وی تصریح کرد: به طور کلی مصرف مواد دخانیات سیستم ایمنی بدن را تضعیف و مصرف کننده را مستعد ابتلاء به برخی از بیماری‌ها می‌کند، این در حالی است که ثابت شده افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای یا نقص سیستم ایمنی بدن هستند بیشتر از سایرین در معرض ابتلاء به ویروس کرونا هستند.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، گفت: بیشترین مرگ و میر بیماران بر اثر بیماری کرونا مربوط به گروهی است که سیستم ایمنی بدنشان به دلایل مختلفی از جمله مصرف دخانیات ضعیف بوده است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه باید بگویم که بر خلاف تصور همگان مصرف دخانیات باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده است و افراد را مستعد ابتلاء به بیماری‌های مختلف از جمله کووید ۱۹ می‌کند.

کد خبر 416750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.