اختصاص اراضی موجود در محدوده قانونی شهرها به اقدام ملی مسکن

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در سال جهش تولید، اقدامات آن سازمان را در سه حوزه حفاظت از اراضی ملی، ارائه زمین به اجرای طرح اقدام ملی مسکن و صدور اسناد تک برگی برای اراضی ملی تحت اختیار سازمان ملی زمین و مسکن، تشریح کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی علی نبیان، مجموعه اقدامات آن سازمان را در سال جدید بر اساس نامگذاری سال ۱۳۹۹ تحت عنوانِ جهش تولید، برشمرد و اظهار کرد: اقدام ملی مسکن یکی از دغدغه‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی است که بخشی از آن مراحل آن با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن، معاونت مسکن و ساختمان و معاونت شهرسازی و معماری به سرانجام رسید.

وی با بیان اینکه سازمان ملی زمین و مسکن، بخشی از اراضی تحت‌اختیار خود را به اجرای طرح اقدام ملی مسکن اختصاص داد، افزود: جلسات متعددی در ماه پایانی سال گذشته با تمامی مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها، برای شناسایی اراضی تحت‌اختیار انجام شده است و در این جلسات، برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی که شامل جمع‌بندی نظرات معاونت مسکن و ساختمان، سازمان ملی زمین و مسکن و معاونت معماری و شهرسازی است به استان‌ها ارائه شده است.

معاون وزیر راه خاطرنشان کرد: مقرر شده است تا اراضی که در حریم وجود دارند و یا در محدوده قانونی شهرها هستند به طرح اقدام ملی مسکن اختصاص یابد.

نبیان توضیح داد: به منظور تخصیص اراضی بیشتر به اجرای طرح اقدام ملی مسکن، شناسایی اراضی تحت‌اختیار انجام شده و این شناسایی حاصل همکاری مدیران استانی و مدیران ارشد ستادی است.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده است تا بر اساس تکالیف وزارت راه و شهرسازی با همکاری معاونت شهرسازی و معماری بتوان اراضی که قابلیت افزایش به محدوده شهرها را دارند به محدوده شهرها اضافه شوند و بدین ترتیب بتوان بخشی از کمبود زمین را برای احداث و تولید مسکن جبران کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: برنامه‌ریزی شده است تا اراضی که در محدوده قانونی شهرها هستند اما کاربری غیرمسکونی دارند با همکاری معاونت شهرسازی و معماری شناسایی شده و پس از شناسایی چنانچه قابلیت کاربری مسکونی را داشته باشند برای تولید و عرضه مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای تولید و عرضه مسکن قرار بگیرد.

نبیان از دیگر برنامه‌های سازمان ملی زمین و مسکن را در سال جهش تولید، پایش، تعیین کاربری و سند دار کردن اراضی سازمان ملی زمین و مسکن به شکل سند تک‌برگی (کاداستر) عنوان کرد و گفت: از طریق کاداستر در نظر است تا محدوده‌های دقیق اراضی سازمان ملی زمین و مسکن در داخل محدوده قانونی شهرها شناسایی و سنددار شوند که این کار به عنوان یکی از دغدغه‌های دولت و نظام در تمامی استان‌های کشور در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن حفاظت از اراضی ملی را با مشارکت مردمی از دیگر مواردی برشمرد که در برنامه اجرایی سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد. وی توضیح داد: سامانه تلفنی ۱۶۵۶ در اسفند سال ۹۸، رونمایی شد و در تمامی استان‌های کشور اجرایی و عملیاتی شده است.

کد خبر 416732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.