ابتکار چین برای مقابله مشترک جهان با ویروس کرونا

«در حال حاضر، برای پیروزی در این نبرد سراسری بشر با همه گیری بیماری واگیردار، آنچه جامعه جهانی نیاز بیشتری دارد، تقویت اطمینان، همبستگی و همکاری است.» این ابتکار شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین در نشست ویژه سران گروه ۲۰ برای مقابله با شیوع بیماری کروناویروس بود.

به گزارش ایمنا، این نشست که شامگاه ۷ فروردین در مقطع حساس مهار کرونا ویروس، با حضور سران مهمترین جوامع اقتصادی جهان و سازمان‌های بین‌المللی به صورت ویدئویی برگزار شد، فقط یک هدف داشت: هماهنگ کردن سیاست‌ها و اقدامات کشورها به منظور مقابله مشترک با همه گیری بیماری واگیر کنونی و تثبیت اقتصاد جهانی. شیء جین پینگ رئیس جمهور چین در سخنان خود در این نشست تجربیات و دستاوردهای چین را در مهار کروناویروس تشریح و از کمک‌های اعضای جامعه جهانی به چین تشکر و پیشنهادها و نظرات خود را درباره همکاری بین‌المللی برای مهار کروناویروس و تثبیت اقتصاد جهانی مطرح کرد.

رویدادهای تاریخی شباهت زیادی به یکدیگر دارد. در سال ۲۰۰۸ در پی سونامی اقتصادی در جهان، سران اعضای گروه ۲۰ در واشنگتن گرد هم آمده و پیرامون موضوعات متعددی مانند پیشگیری از گسترش بحران مالی به توافقات فراوانی رسیدند. همان سال چین رشته سیاست‌هایی به منظور تحریک اقتصاد به اجرا گذاشت و خود نیز به لوکوموتیو اقتصاد جهان تبدیل شد و اقتصاد جهان را از زیر سایه بحران مالی بیرون کشید.

۱۲ سال پس از آن، جهان بار دیگر با یک بحران سراسری یعنی شیوع بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ مواجه شده است. گروه بیست به این رویداد نیز واکنش اضطراری نشان داده است. جامعه جهانی امیدوار است چین بار دیگر در برخورد با بحران بهداشت عمومی کنونی نقش هدایت کننده ایفا کند.

در حال حاضر، بسیاری کشورها دچار شیوع انفجاری کروناویروس شدند. تا ساعت ۱ جمعه به وقت پکن، ۱۹۹ کشور و منطقه جهان موارد ابتلاء به کروناویروس را در قلمرو خود گزارش کرده‌اند و آمار مبتلایان در جهان از ۴۶۵ هزار نفر و آمار مرگ و میر ناشی از بیماری از ۲۱ هزار نفر فراتر رفته است. برخی کشورها که در مهار بیماری در وضعیت بهتری قرار گرفته‌اند، بار دیگر با خطر گسترش شیوع بیماری ناشی از مبتلایان ورودی روبرو شده‌اند. با توجه به این نکته، بی شک، پیشگیری سریع‌تر از شیوع بیماری، مهم‌ترین کار کنونی جهان است.

از سوی دیگر، شیوع کروناویروس به اقتصاد اعضای گروه ۲۰ و اقتصاد جهانی لطمه سنگینی زده است. رئیس سازمان صندوق بین‌المللی چین هشدار داده بود اقتصاد جهانی امسال رشد منفی خواهد داشت و رکود اقتصاد حتی وخیم‌تر از سال ۲۰۰۸ خواهد بود.

رئیس جمهور چین در مورد احیای اقتصاد جهانی در نشست ویژه سران گروه بیست برای مقابله با کروناویروس از کشورها خواست برای کاهش تضادها میان سیاست‌های کلان کشورها، کاهش نرخ مالیات و عوارض، از بین بردن موانع تجاری، روان سازی کانالهای تجاری و تضمین ثبات زنجیره تأمین جهانی همکاری کنند. او همچنین تاکید کرد چین بر اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، کاهش محدودیت‌های دسترسی سرمایه گذاران خارجی به بازار چین، بهسازی محیط کسب و کار، افزایش واردات و سرمایه گذاری ها در خارج از کشور پایبند خواهد بود. این تعهد چین برای تثبیت اقتصاد جهان و نشانه مسؤولیت پذیری چین به عنوان کشوری بزرگ در جهان به شمار می‌آید.

منبع: CRI

کد خبر 416582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.