ذوالفقاری: تنها افراد ساکن می توانند وارد شهرها شوند

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا با اعلام طرح جدید دولت برای مهار کرونا گفت: تنها افراد ساکن می توانند وارد شهرها شوند.

به گزارش ایمنا، حسین ذوالفقاری، روز پنج‌شنبه در نشست خبری درباره جزئیات طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در خصوص ممنوعیت سفرها، تعطیلی مراکز پرتجمع و محدودیت سیزده بدر، اظهار کرد: اکثر کشورهای جهان با ویروس کرونا درگیر هستند و در طول این مدت شاهدیم که کشورها بر اساس شرایط و فرهنگ جامعه خود تصمیمات مختلفی گرفتند.

وی با بیان این که بعضی کشورها تصمیمات سخت و حداکثری و بعضی اقدامات ایجابی و اقنایی گرفتند، گفت: در کشور ما اقدامات بسیار زیادی به خصوص در حوزه آموزش، آگاه سازی و توصیه‌ای به ویژه توصیه‌هایی که مسؤولین بهداشت و درمان ارائه دادند از یک سو انجام شد و از طرف دیگر اقدامات بسیار گسترده ای برای پیشگیری و درمان در این حوزه انجام گرفت که پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در خط مقدم این مبارزه هستند و تعدادی هم در این راه به شهادت رسیدند.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا افزود: بخش‌های دیگر کشور، آحاد مردم و نیروهای مسلح به کمک وزارت بهداشت آمدند و یک بسیج همگانی برای مبارزه با ویروس کرونا شکل گرفته است که در همین راستا طرح مشارکت مردم در کمیته اجتماعی انتظامی تهیه و تصویب و برای اجرا ابلاغ شد که امیدواریم انسجام و هماهنگی مردم با اجرای دقیق این طرح در کشور به نمایش گذاشته شود و از ظرفیت آحاد ملت استفاده بیشتری شود.

ذوالفقاری ادامه داد: در طول این مدت شاهد هستیم که اکثر مردم به توصیه‌ها و تذکرات مسؤولین وزارت بهداشت توجه کردند اما تعدادی هم مساله را جدی نگرفتند و در طول این مدت مردم مطالباتی را از مسئولین کشور دارند و انتظاراتی که از استانداران سراسر کشور وجود دارد، این است که قاطعیت بیشتری برای کنترل‌ها صورت بگیرد تا زنجیره انتقالی این ویروس قطع شود.

وی تاکید کرد: مساله مهم این است که اگر به حوزه بهداشت و درمان کمک نکنیم و زنجیره انتقال بیماری قطع نشود، به طور قطع نمی‌توانیم شاهد کاهش شیوع این ویروس باشیم.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا یادآور شد: آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که هنوز به قله بیماری نرسیده ایم و سیر نزولی شیوع بیماری، کاهش را نشان نمی‌دهد. بنابراین ضرورت دارد که همه مردم همکاری کنند و تلاش کنیم که زنجیره شیوع این ویروس را قطع کنیم، اگر این زنجیره را قطع نکنیم ممکن است که امکانات و ظرفیت‌های کشور جوابگوی پاسخ به تعداد بیماران در این حوزه نباشد.

ذوالفقاری با بیان این که طرح‌های زیادی در این مدت مطرح شد اما به لحاظ مشکلاتی که در شرایط زمانی برای بخشی از جامعه ایجاد می‌کرد مورد اجماع قرار نمی‌گرفت، گفت: طرحی که امروز اعلام و اجرایی می‌شود، بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان و اجماع همه دستگاه‌ها روز سه شنبه در جلسه‌ای در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور و روز گذشته هم به تأیید دولت رسید. شب گذشته نیز رئیس جمهور که رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند، آن را تأیید کردند.

وی با بیان این که این طرح شامل تشدید محدودیت‌های بیشتری در ترددها و سفرها خواهد بود، گفت: کسانی که قصد مسافرت دارند از همین لحظه که اعلام می‌شود سفر خود را لغو کنند و اقدام به سفر نکنند. در این طرح این طور دیده شده است که افرادی که بنا است وارد شهرها بشوند صرفاً افرادی که ساکن شهرها هستند اجازه ورود دارند اما به افرادی که غیر ساکن باشند، اجازه ورود به دیگر شهرها داده نمی‌شود و حداکثر امکان عبور از کنارگذر شهرها را خواهند داشت.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا با تاکید بر این که مردم سفر غیر ضرور و اساساً سفر نداشته باشند، گفت: کسانی که الان در مسافرت هستند - البته نمی‌خواهیم تعجیل و زمان بگذاریم- اما سریع‌تر به خانه برگردند یعنی هر کس در مسافرت است به محل سکونت خود برگردد و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند چرا که اگر به مسافرت بروند به طور قطع به داخل شهرها اجازه ورود ندارند، همه استانداران و مسؤولین در استان‌ها در این مورد توجیه شده اند.

ذوالفقاری افزود: بنابراین آنهایی که الان در مسافر هستند می‌توانند به تدریج بدون ورود به شهرهای در مسیر به شهر خود برگردند. به عنوان مثال مسافری در اهواز و قصد برگشت به تهران یا هر نقطه‌ای دارد در جریان باشند که حرکت و امکانات را طوری تنظیم کنند که وارد شهرهای مسیر نشوند.

وی ادامه داد: یکسری موارد هم برای تشخیص در نظر گرفته شده است. یکی کدملی افراد است که دو رقم اول کدملی آنها به عنوان ساکن قلمداد می‌شود، پلاک خودرو و بیمه و سایر مواردی که می‌تواند تشخیص دهد که این شهر ساکن این شهر هست یا نیست.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا یادآور شد: البته در بعضی جاها کارمندان و کارگرانی هستند که الان خارج از شهر محل کار خود هستند و باید برگردند به آن محلی که شاید محل سکونت آنها نیست، به عنوان مثال استان‌های بزرگ، شهرک‌های اطراف تهران کسانی هستند که در آنجا سکونت دارند اما محل کارشان در مرکز استان و یا تهران هستند که برای آنها هم تدابیری اندیشیده شده است که خود استان‌ها کارت شناسایی یا کارتی که در این زمینه طراحی می‌شود تردد آنها دچار مشکل نشود.

ذوالفقاری تاکید کرد: هر طرحی را که برای محدودیت در سراسر کشور ایجاد کنیم یکسری مشکلات دارد که ما برای همه این بخش‌ها پیش بینی کردم اما عمده موفقیت این طرح به این است که مردم تصمیم بگیرند که سفر نروند که بتوانیم به حوزه بهداشت و درمان کمک کنیم که انشالله بر این بیماری غلبه کنند.

وی گفت: اعمال محدودیت‌ها ی حداکثری در حمل و نقل مسافرین اعم از هوایی، ریلی و اتوبوس‌های بین شهری است که مقرر شد براساس نیاز هر استان و اعلام استانداران به عنوان رئیس ستاد استانی، وزارت راه و شهرسازی هماهنگی را انجام دهد که در طول این مدت این اتفاق افتاده که بعد از این هم این کار ادامه پیدا خواهد کرد و در حد ضرورت حمل و نقل‌های هر استان امکانات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی که همه باید رعایت کنند در نظر گرفته می‌شود.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا به موارد استثنایی هم اشاره کرد و گفت: تمامی وسایط نقلیه باری که مایحتاج عمومی و امکانات مختلف کشور را جابه جا می‌کنند، نیروهای امدادی، پلیس، درمانی، آتش نشانی و اورژانس از این قاعده مستثنا هستند و می‌توانند تردد کنند.

ذوالفقاری افزود: تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس، بوستان‌ها، پارک‌ها، مراکز ورزشی و لیستی که در این حوزه تنظیم شده که در اختیار استانداران قرار داده می‌شود که کاملاً تعطیل خواهند شد. هر نقطه‌ای که به نوعی محلی برای تجمع مردم قرار بگیرد به استان‌ها ابلاغ شده که آن قسمت‌ها را تعطیل کنند.

وی با بیان این که اصنافی که باید تعطیل شوند یا فعال شوند در سه گروه است، گفت: گروهی از اصناف که حتماً باید به صورت صد در صد فعال و باز باشند که بتوانند مایحتاج و خدمات ضروری مردم را پاسخگو باشند که حتی برای آنها محدودیت زمان کاری هم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهند شبانه روز هم کار کنند استان‌ها این هماهنگی را خواهند داشت؛ بنابراین مردم در ارتباط با تأمین مایحتاج ضروری و خدمات ضروری به هیچ وجه نگران نباشند چرا که از این طرح برداشت‌های دیگر نشود.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا افزود: گروه دوم گروهی هستند که قطعاً باید تعطیل شوند که لیست آن هم مشخص شده است و اجازه فعالیت تا پایان طرح نخواهند داشت و گروهی هم به تشخیص مسؤولین استان در حد ضرورت برای خدمات دهی به مردم ضروری تشخیص می‌دهند که ستادهای استانی مسؤولیت دارند با توجه به شرایط محلی و هر شهر در این حد این اماکن را فعال کنند که مشکلی از این جهت برای مردم به وجود نیاید و تمام اصناف و مراکزی که فعالیت خواهند داشت، باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

ذوالفقاری ادامه داد: بخشی از این تصمیماتی که گرفته شده به نوعی از گذشته در بعضی از استان‌ها با توجه به ایام تعطیلات نوروز و حتی همراهی اتحادیه‌ها و اصناف انجام شده است که منتها امروز دیگر سراسری به طور یکنواخت اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: برگزاری هرگونه مراسم اعم از رسمی و غیررسمی که مستلزم تجمع افراد به گونه‌ای که در انتشار بیماری نقش داشته باشد ممنوع شده است و استان‌ها مأموریت پیدا کردند که این مراسم را فعلاً لغو کنند. کارهای توجیهی زیاد و همراهی‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و بالاترین آن هم لغو سفر رهبر معظم انقلاب به مشهد بود.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا ادامه داد: فعالیت ادارات و دستگاه‌های دولتی هم بر اساس بخشنامه معاون ریاست جمهوری خواهد بود که اعلام کردند. حداکثر دورکاری اعلام شده است. حداقل یا حداکثر یک سوم کارکنان به گونه‌ای برنامه ریزی شود که حداقل حضور کارکنان را در ادارات داشته باشیم.

ذوالفقاری گفت: بخشی از کارمندان بیش از ۲ میلیون نفری کاملاً تعطیل هستند مثل آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها که حوزه‌هایی هستند که کاملاً تعطیل هستند. تعدادی هم که الزاماً باید باشند مانند حوزه بهداشت و درمان، پلیس، مراکز امدادی، آتش نشانی و بخش‌های خدماتی شهرداری‌ها. درصد کمی باقی می‌مانند که قرار شد براساس دستورالعمل معاون رئیس جمهور سازماندهی شوند که حداقل تردد و حداقل حضور را در محل کار داشته باشند تا بتوانیم به کاهش انتقال زنجیره این ویروس کمک کنیم.

وی گفت: ضمانت اجرای این طرح و تصمیم این است که رانندگان خودروها به شهرهایی که ساکن نیستند نمی‌توانند وارد شوند و باید از کنارگذر عبور کرده و به شهر محل سکونت خود برود اما اگر تخلف کنند و وارد شهری که محل سکونت نیست بشوند تا یک ماه خودرو توقیف خواهد شد و مبلغ ۵۰۰ هزارتومان هم جریمه می‌شود که البته این غیراز مقررات راهنمایی و رانندگی است که می‌تواند محل استفاده همکاران در نیروی انتظامی باشد.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا افزود: اصنافی که از این مقررات تخلف کنند محل کسب آنها به مدت یک ماه پلمپ خواهد شد علاوه بر مقررات امکان عمومی و اتحادیه‌ها که آن هم محل استفاده خواهد بود در صورتی که ضرورت پیدا کند. بنابراین انتظار این را داریم که مردم رعایت کنند که نیازی به این کارها نباشد.

ذوالفقاری با طرح این سوال که ممکن است کسی در شهری تخلف کرد بنا است که خودرو در آن شهر متوقف شود و به پارکینگ انتقال داده شود گفت: این ملاحظه در نظر گرفته شد که قرار شد این گونه خودروها ثبت شوند، جریمه اعمال شود و بعد از این که به محل سکونت رسیدند و مسافران و سرنشینان را پیاده کردند پلیس با توجه به مشخصات را ثبت کرده است نسبت به توقیف خودرو اقدام خواهد کرد.

وی افزود: ستادهای استانی در چارچوب سیاست‌های ابلاغی اختیاراتی داده شده است تا وضعیت استان را مدیریت کنند که این اختیارات با در نظر گرفتن دو ضرورت یعنی کاهش زنجیره انتقال شیوع ویروس و پاسخ به نیازهای ضروری مردم استان خواهد بود.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا با بیان اینکه عزم راسخ برای اجرای این طرح در همه سطوح ایجاد شده، یادآور شد: این موضوع یک مطالبه عمومی است و مردم انتقاد داشتند که چرا تصمیماتی جدی و قاطع برای جلوگیری از شیوع این ویروس گرفته نمی‌شود؟

ذوالفقاری اضافه کرد: هر طرحی که بخواهد در کشور اجرا شود موافقین و مخالفینی دارد. در این مدت که فضاهای مختلف مجازی، رسانه‌ها و گفت وگوهای بین گروه‌ها را رصد می‌کردیم دریافتیم هر کاری که در کشور انجام می‌شود منتقدانی دارد و ایرادات و اشکالاتی به آن وارد می‌کنند. اما این طرح همه شرایط و ملاحظات مردم و تعطیلات نوروز و سبک زندگی مردم را در نظر گرفته است.

وی یادآور شد: آن تعداد معدود نفراتی که تاکنون موارد هشدار داده شده را رعایت نکردند و مساله بیماری را جدی نگرفتند، موضوع را جدی بگیرند تا نیازی به برخوردهای قضائی و انتظامی نباشد.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کرد: همه فرمانداران، دادستان‌ها، پلیس واعضای شورای تأمین در سراسر کشور پشتیبان اجرای این طرح هستند که البته با قاطعیت و رعایت تکریم و احترام و ملاحظه شرایط خاص مردم و مسافرینی که در طول راه هستند انجام شود.

ذوالفقاری ادامه داد: در قوانین جزایی کشور برای کسانی که اصول بهداشتی را رعایت نکرده و در شیوع یک بیماری کشنده نقش داشته باشند، مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته شده است که امیدواریم که نیازی به استفاده از این قوانین در کشور نباشد. قوانین بسیار محکم و سنگینی در این زمینه وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح تا چه زمانی ادامه دارد گفت: پیش بینی این طرح به مدت دو هفته است اما قرار شد در هفته اول طرح مورد اجرا قرار بگیرد و ارزیابی‌ها قرار بگیرد. اگر اشکالاتی در مسیر اجرای طرح وجود داشته باشد آنها رفع شود البته به همه استان‌ها اعلام کردیم که هرگونه اصلاحات مورد نظر در صحنه را سریع اعلام کنند.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا افزود: البته این طرح به روند شیوع این ویروس هم بستگی دارد. قطعاً نظر وزارت بهداشت در این ارتباط در تداوم طرح و یا عدم تداوم و یا حتی تشدید آن مؤثر باشد. آنچه که ملاک است روند این ویروس و بیماری است. اگر روند رو به کاهش رود قاعدتاً روند کنترل مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد اگر افزایشی باشد نظر به وزارت بهداشت و درمان و تصویب در ستاد ملی کار ادامه پیدا می‌کند و حتی اصلاحات و کنترل‌های شدیدی پیشگیری شود.

ذوالفقاری درباره این که چرا این طرح زودتر اجرا نشد هم گفت: در طول این مدت طرح‌های مختلفی تهیه و در جلسات ستاد مطرح شد. اما با توجه به شرایطی که وجود داشت و وضعیت مردم و شرایط اجتماعی ما و ملاحظاتی که برای خود مردم در ستاد در نظر گرفته می‌شد تصمیمات دیگری گرفته شد.

وی افزود: طرح تب سنجی مطرح شد که این طرح از قبل از عید شروع شد. طرح آموزش، توجیه و اقناع مردم مطرح شد. توصیه‌های زیادی صورت گرفت. کنترل‌هایی در بعضی از استان‌ها صورت گرفت. تعطیلی اماکن و بعضی از اصناف و اقناع آنها صورت گرفت. عمده تأخیری که شد برگشت آن به این بود که مسؤولین کشور ملاحظات مردم را به دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی مدنظر داشتند و نگران بودند.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: روند بیماری هنوز کاهشی نیست، واقعیت این است دنیا با مشکل بزرگی روبرو شده است، باید اجازه دهیم کادر درمانی تنفس کند، باید عادات خود را در این شرایط ترک کنیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 416392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.