۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
اتودسک؛ پیشگام طراحی کامپیوتری

اتودسک (Autodesk)، یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌ها در زمینه توسعه نرم‌افزارهای صنایع معماری، مهندسی، ساخت و ساز، تولید، رسانه و سرگرمی است.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، دفتر مرکزی شرکت اتودسک "سن رافائل" کالیفرنیا و شعبه‌های مختلف آن در شهرهای کالیفرنیای شمالی، اورگان، کلرادو، تگزاس، اونتاریو و کبک و آلبرتا در کانادا قرار دارد. در ادامه شما را با تاریخچه تأسیس اتودسک، محصولات این شرکت و وضعیت کنونی آن آشنا می‌کنیم:

تاریخچه تأسیس اتودسک

"جان واکر"، برنامه نویس کامپیوتر در سال ۱۹۸۲ شرکت اتودسک را تأسیس کرد. واکر نرم افزار مخصوص طراحی به کمک کامپیوتر با نام "AutoCAD" را از مخترع آن "مایکل ریدل" خرید؛ سال بعد این نرم افزار توسط شرکت اتودسک به صورت عمومی عرضه شد. تأسیس شرکت اتودسک و عرضه نرم‌افزار اختصاصی طراحی به کمک کامپیوتر با دوران اوج استفاده کامپیوترهای شخصی و روی آوردن عموم برای بکار بردن نرم افزارها همزمان بود.

تغییرات بنیادی اتودسک

با شروع دهه ۱۹۹۰، اتودسک رشد چشمگیری داشت و تصمیم داشت وابستگی خود را به اتوکد کاهش دهد؛ بنابراین پنج واحد پشتیبانی مستقل طراحی شد که هر کدام پشتیبانی یکی از بخش‌های مهم سرویس‌های شرکت را بر عهده داشت. سپس این شرکت ۲۰ درصد از سهام شرکت نرم افزاری "Ithaca Software" که دارای محصول "Hoops Graphics System"بود را خریداری کرد. ترکیب محصول جدید با اتوکد، باعث پیشرفت اتودسک شده بود و بهبود رابط کاربری آن ش د؛در نهایت اتودسک در سال ۱۹۹۳، شرکت "ایتاکا" را کامل خرید.

به اوج رسیدن اتودسک

آلوار گرین در سال ۱۹۸۶ جایگزین واکر در مقام مدیر عامل شد، اما چون آشنایی زیادی با کامپیوترها نداشت، انتخاب خوبی برای سمت مدیریت نبود؛ بنابراین کارول بارتز در سال ۱۹۹۲ جایگزین گرین شد. او زیرساخت‌های مدیریتی را تغییر داد و سه هدف اصلی تبدیل اتودسک به یک شرکت یک میلیارد دلاری تا سال ۱۹۹۹، کاهش وابستگی درآمد شرکت به اتودسک و ورود به حوزه تولید به کمک کامپیوتر را برای اتودسک مشخص کرد. اتودسک به دلیل سیاست‌های تمرکززدایی از اتوکد، نرم‌افزارهای متعدد دیگری مانند Autocad LT (نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر سازگار با ویندوز)، AutoSketch (نرم افزار نقشه کشی دو بعدی برای سیستم عامل‌های DOS و ویندوز)، AutoCAD Designer (نرم افزاری با قابلیت طراحی مدل‌های صلب)، Advanced Modeling Extension (نرم افزار طراحی صلب دیگر که با اتوکد هماهنگ می‌شد)، Generic CADD (برنامه طراحی و نقشه کشی هماهنگ با فایل‌های اتوکد) و AutoCAD Data Extension (ابزاری برای کار کردن همزمان با چند فایل طراحی) را نیز توسعه داد.

کاربرد محصولات اتودسک

محصولات اتودسک کاربردهای متنوعی در حوزه‌های مختلف معماری، مهندسی، ساخت و ساز، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، طراحی مکانیکی و حتی ساخت ویدئو دارد. یکی از مهمترین مشتریان اتودسک، شرکت کوهلر بود که در اوایل قرن ۲۱ با استفاده از AutoSurft، AutoCAD و AutoMill، قطعات و محصولاتی مانند وان حمام، توالت و سینک را طراحی کرد. مشتری مهم دیگر این شرکت، "سونی پیکچرز" بود که برای طراحی و بررسی زوایای دوربین‌ها پیش از شروع فیلم‌برداری اصلی از ابزار 3D Studio استفاده می‌کرد. مهمترین قراردادهای توسعه ابزارهای انحصاری توسط اتودسک در اواخر قرن ۲۰ امضا شد؛. این شرکت در یک قرار داد ۵۵۰ میلیون دلاری، متعد شد برنامه CAD2 را برای Naval Facilities Engineering Command طراحی کند.

وضعیت کنونی اتودسک

شرکت اتودسک در طول سال‌های فعالیت خود، با بهره گیری از دامنه گسترده محصولاتش، تأثیرات زیادی بر جهان فناوری و به ویژه طراحی مهندسی داشته است. این شرکت امروزه بیش از همیشه روی CAD بر پایه خدمات ابری تمرکز دارد. Fusion360، برنامه مهم اتودسک محسوب می‌شود که روی یک مرورگر وب عرضه خواهد شد؛ با استفاده از این برنامه، کاربران فقط با باز کردن یک صفحه وب، می‌توانند فایل مورد نظر خود را طراحی کنند. مدل‌سازی با استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، زمینه‌های دیگری است که اتودسک آن‌ها را دنبال می‌کند. یکی از مهمترین اهداف اتودسک، تلاش برای ساختن دنیایی بهتر با طراحی و ساخت محصولات بهینه است.این شرکت با همکاری کمپانی‌های بزرگ و کوچک در سراسر جهان، موضوعاتی مانند اشتغال، بهینه سازی فرآیندهای ساخت و ساز و تأمین آب آشامیدنی را هدف دستیابی قرار داده است.

کد خبر 412907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.