آزمایش داروی ضد کرونا بر روی میمون‌ها؛ نتایج آزمایش مثبت شد

محققان در آزمایشگاه گروهی از میمون‌ها را با ویروسی از خانواده کرونا آلوده کردند و نتایج مثبتی را کسب کردند.

به گزارش ایمنا، محققان مؤسسه بهداشت ملی آمریکا در آزمایشگاه گروهی از میمون‌ها را با ویروسی از خانواده کرونا آلوده کردند تا بتوانند واکسن این ویروس را تولید کنند.

این تیم تحقیقاتی یک داروی ضد ویروس را به طور آزمایشی که برای نخستین بار برای ویروس ابولا تولید شده بود، بر روی ۱۸ میمون آزمایش کردند.

تمامی میمون‌ها در این آزمایشگاه به ویروس «MERS-CoV» که از خانواده ویروس کرونا که تا کنون ۸۰ هزار را در سراسر جهان مبتلا کرده و بیش از ۲ هزار کشته بر جای گذاشته است، آلوده شدند.

محققان در این آزمایش دریافتند که ۶ میمون علائم کاهش اشتها و افزایش تنفس را نشان دادند که علائم شناخته شده این ویروس به شمار می‌آیند.

اما این در حالی است که ۶ میمون ۲۴ ساعت قبل از آنکه به این ویروس آلوده شوند به آنان داروی ضد ویروس داده شد و آنها علائم بیماری تنفسی را از خود نشان ندادند.

بقیه میمون‌ها ۱۲ ساعت بعد از آلوده شدن به ویروس کرونا علائم بیماری را نشان دادند، اما این علائم ضعیف از گروه اول بود.

علاوه بر آنکه بیماری این گروه از میمون‌ها شدت کمتری داشت، آزمایش‌ها نشان داد که ویروس کرونا درصد کمتری از ریه آن‌ها را آلوده کرده است.

محققان امید دارند که داروی ضد ویروس به دلیل شباهتی که با ویروس MERS-CoV (از خانواده ویروس کرونا) دارد بتواند با ویروس SARS-CoV-۲ مبارزه کند.

ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا که از شهر ووهان در مرکز چین شیوع پیدا کرده تا کنون ۸۰ هزار نفر را مبتلا کرده است. این ویروس که سرعت انتقال بسیاری بالایی دارد خود را به ۳۰ کشور دیگر رسانده است.

این ویروس برای نخستین بار در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ گزارش شد؛ علائم این بیماری تب، سرفه و اسهال است.

موارد این ویروس در سایر کشورها از جمله آمریکاف انگلیس و چندین کشور اروپایی دیگر رو به رشد است.

دانشمندان مؤسسه بهداشت ملی آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که ویروس MERS-CoV ارتباط نزدیکی با ویروس جدید کرونا دارد.

این داروی ضد ویروس قبلاً از حیوانات در برابر ویروس در آزمایشگاه‌ها محافظت می‌کرد.

آزمایش‌ها نشان داده است که این دارو برای میمون‌هایی که به ویروس ابولا و Nipah مؤثر بوده است.

این دارو همچنین برای نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا که در بیمارستان بستری بود داده شد و در تسکین علائم کمک کرد.

یک روز بعد از مصرف این دارو، فرد مبتلا دیگر نیازی به استفاده از دستگاه اکسیژن نداشت؛ اشتهای فرد بیشتر شده و چهار روز بعد تب او قطع شد.

این دارو در بدن بیمار به گونه‌ای عمل می‌کند که پروتئینی را که به تکثیر ویروس در بدن کمک می‌کند، متوقف می‌کند.

آنتونی فاوسی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی به وال استریت ژورنال گفته است که این مؤسسه در حال تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند.

این واکسن در ماه آوریل بر روی انسان آزمایش خواهد شد تا مشخص شود که آیا ۲ دوز از این واکسن برای محافظت از ویروس کرونا کافی است یا خیر.

منبع: میزان

کد خبر 412483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.